Vlissingen (SL. AvG)Qrauwe Kiekendieven werden op 2, 4 en 6 mei waargenomen terwijl ze de Westerschelde overstaken vanaf Breskens naar Vlissingen (op alle data 2 exemplaren) (diverse waarnemers). Een Zwarte Wouw werd op 2 mei waargenomen boven de Westerschelde vanaf de veerboot (SL)terwijl op 4 mei drie Hoodpootvalken de Westerschelde overstaken (SL)Tot besluit werd op de derde mei een Reuzenstem gezien boven de Westerschelde, eveneens vanaf de veerboot (SL, ES) Sander Lilipaly. Seisbolwerk 16-18, 4331 KD Middelburg, 01180-36455 DE NATIONALE MONUMENTENDAG TE WESTKAPELLE B SEPTEMBER 1 9 S> O Op bovenstaande datum werd Westkapelle (in Zeeland) vereerd door de aanwezig heid van: SL, AvG, GD, AO, PB, HG, FT, JT, HV en vele anderen. Nadat de stem ming er bij enkele van deze er al erg vroeg inzat (de reden bleek een onvol wassen Zwarte Zeekoet te zijn, die eventje voor het Kiekuus zwom) zat die er bij de anderen verrassend genoeg nog niet zo in (De reden hiervoor bleek een onvolwassen Zwarte Zeekoet te zijn, die eventjes voor het Kiekuus - niet voor de vuurtoren - zwom)Gelukkig waren er nog tal van al dan niet ornithologi sche attracties te beleven. Een niet onbelangrijk deel werd geleverd door de vuurtoren, die als opengesteld nationaal monument, de gehele dag .drommen Belgen, IXiitsers en zelfs Nederlanders trok. waarop de aanwezige horde voge laars meermalen werd uitgenodigd tot het observeren van onder andere vrouwen, zeemeerminnen, walvissen en schepen. Aan alle stemmingen kwam een eind toen HG plotseling een klein Stormvogeltje ontdekte dat met hoge snelheid langs de telpost denderde en zoals een echte zeevogel voor de rest van het gezelschap onvindbaar bleef. Er restten dus niet meer dan enkele mementen van 'wishful thinking' totdat PB het vogeltje al spoedig herontdekte. In de nu volgende 5 minuten wist de een na de andere prominente vogelaar het beestje op z'n netvlies te krijgen, met als belang rijkste uitzonderingen JT die het beestje niet kon vinden - 'De lucht is zo groot, de zee is zo groot; wat doet het er allemaal toe - JW die op Ameland aan het vogelen was en RS die thuis aan het vogelen was. Het Vale Stormvogeltje, want dat krachtige kenmerken - vlucht constant fladderend als een vlinder; geen enkele maal werd de grillige vlucht, die het Vale stormvogeltje kenmerkt, waargenomen - klein postuur; tijdens directe vergelijking met een attaque rende Visdiefbleek onze vogel iets kleiner als de helft van deze - recht afgesneden staart met op grotere afstand duidelijk witte stuit als kenmerkend baken; de zijkant van de stuit was ook wit - ronde vleugeltjes, geen lichte banden op de bovenvleugels; op de ondervleu gel was eveneens geen wit te zien. - de vogel maakte een zeer kleine, zeer donkere indruk Reeds in een vroeg stadium werden enkele van de waarnemers door twijfel over mand: Wat is ie klein, 'k zie geen bruin op de bovenvleugel, geen vorkstaart. was het toen nog, vertoonde de volgende Stormvogeltje Jaco Walhout 21 wat heeft 'ie een raar vluchtje; is het er eigenlijk wel eentje?" Vanwege het ontbreken van (of het niet zichtbaar zijn van) een witte okselvlek werd de vogel aanvankelijk in de ijskast gezet en voorlopig als Vaal Stormvo geltje genoteerd, zij het met de aantekening dat alle kenmerken in de richting van een Stormvogeltje wezen. Contacten met CDNA-leden en eigen ervaringen (PB) leren echter dat het optre den van de witte vlek op de ondervleugel extreem variabel is en dat een in diening bij de Commissie zeker dient te gebeuren (mondelinge mededeling KE te A). We wachten af, met spanning in ons hart! Gido Davidse, Noordweg 23, 4333 GA Middelburg. GRAUWE FITIS VOGELAAR CS) OPNIEUW TE VLUG AF In de middag van zondag 16 oktober bracht ik op de terugweg van Westkapel le een bezoek aan de algemene oorlogsbegraafplaats te Zoutelande om de aldaar aanwezige zangvogels te checken op bijzondere soorten. Na enkele minuten werd mijn zoeken al beloond met de waarneming van een schitterende Fluiter die in de aanwezige bosjes druk op zoek was naar eetbare waar. De vogel liet zich prachtig bekijken en fotograferen en ik was erg content omdat een najaarswaar neming van een Fluiter toch een buitenkansje is en omdat er nog nooit zo laat in september een exemplaar op Walcheren was waargenomen. Na enige tijd ver volgde ik mijn weg. Op een gegeven moment kreeg ik twee zangers in het oog die in de kruin van een Esdoorn aan het scharrelen waren. De ene betrof zonder twijfel een Fitis, maar de andere bezorgde me een flinke schok. Het betrof namelijk een wat kleinere phylloscopus met een prominente wenkbrauwstreep een wat wittere buik als de Fitis en olijfgroene (als bij Fluiter) bovendelen. Vrijwel direct besefte ik dat het hier om een Grauwe Fitis moest gaan, alleen de doorslaggevende kenmerken als een smal vleugelstreepje en de opvallende Witte Kwikstaartachtige roep ontbraken nog. Helaas, de uiterst beweeglijke zanger liet alleen zijn buik en markante kopje goed zien, maar een goede blik op de bovendelen was me niet gegund en het beestje hield halsstarrig de twee snavel helften op elkaar. Tot overmaat van ramp dook hij na een klein minuutje de lage begroeiing in en liet zich niet meer zien. Ik was echter wel overtuigd dat het inderdaad een Grauwe Fitis betrof en besloot versterking aan te laten rukken. Na een half uurtje arriveerde een deel van de harde kern van de CSW. Het mocht echter niet baten; urenlang zoeken lever de alleen een dozijn Tjiftjaffen, de Fluiter, een Ijsvogeltje en een Grote Gele Kwikstaart op (de laatste twee op doortrek) Ook de volgende ochtend liet de vogel zich niet meer terug vinden. Grauwe Fitis Jaco Walhout Dit was reeds de derde maal dat een Grau we Fitis op Walcheren geclaimd werd. Evenals dit geval kwamen de vorige twee niet voor aanvaarding in aanmerking. Een hevig roepend exemplaar (Ik dacht eerst dat het een Witte Kwikstaart was) 22

't Zwelmpje | 1990 | | pagina 12