oranje-wit oranje-zwart oranje-oranje geel-zwart wit-zwart wit-groen zwart-zwart wit-wit blauw-rood groen-rood oranje-rood Rottumeroog Schiermonnikoog Terschelling Vlieland Callantsoog IJmuiden 1988 Europoort Schouwen Saefthinge Hal lig Jordsand BDR Trischen EO? oranje-geel oranje-groen geel-wit geel-groen wit-groen zwart-gee1 geel-geel groen-groen groen-rood groen-rood Rottumerplaat Ameland Terschelling Texel Schoor1 Wassenaar Europoort Schouwen Suderoog BDR Hallig Langeness BDR Andere geringde soorten die in Zeeland gezien kunnen worden zijn: Aalscholver, Kleine Zwaan, Grauwe Gans, Rietgans, Dwerggans, Brandgans, Rotgans, Bruine Kiekendief (met vleugelmerk)Scholekster, Bontbekplevier, Kleine Plevier, StrandplevierZilverplevier, Tureluur, Kluut, Rosse Grutto, Steenloper,' Paarse Strand loper. Wulp en Dwergstem. Cto het vogeltrekstation niet te zwaar te belasten worden waarnemingen van de meest gekleurringde soorten behandeld door onderstaande personen of instan ties: Brand- en Rotgans: B. Ebbinge, R.I.N., antwoordnr. 1617, 6800 WC Arnhem. Zilvermeeuw:A,L. Spaans, R.I.N., antwoordnr. 1617, 6800 WC Arnhem. Zwartkopmeeuw. Dwergstem en kleinere pleviersoorten: P. Meinirxjer, Rijkswa terstaat, Dienst Getijdewateren, postbus 8039, 4330 EA Middelburg. Paarse Strandloper: G.T.H. de Roos, Dorpstraat 198, 8899 AP Vlieland. Overige ste1t1opersDelta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek, Vier- straat 28, 4401 EA Yerseke. Waarnemingen van de overige vogelsoorten kunnen het beste naar het vogeltrek station worden gestuurd (Vogeltrekstation Arnhem, antwoordnummer 341, 6660 VE Heteren) Sander Lilipaly, Seisbolwerk 16-18, 4331 RD Middelburg. Jaco Walhout 27 BUITENDIJKSE OBSERVATIEPOST TE WESTKAPELLE UNIEK IN NEDERLAND. Op woensdag 14 februari 1990 werd op de zeedijk te Westkapelle bovengenoemde observatiepost officieel in gebruik genomen. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes onthulde, na een toespraak van de Westkapelse Burgemeester in het gemeente huis, een door Jaco Walhout geschilderd informatiebord, met daarop 48 soorten vogels die voor de telpost gezien kunnen worden. De vogelpest heeft een voorgeschiedenis van vijf jaar. Reeds in 1985 vroeg de VWG aan de gemeente Westkapelle een beschut plekje op de dijk. Op financiële gronden werd dit verzoek afgewezen. Een tweede verzoek had meer succes: twee afgedankte bushokjes werden bovenop de dijk geplaatst. De bushokjes oogden als een vlag op een modderschuit op de nieuwe dijk (aldus burgemeester H.A. van Maldegem) en rolden bovendien ondersteboven als er weer eens een stevige storm opstak. In de stijl van de andere voorzieningen op de dijk werd een ontwerp voor een stenen observatiepost gemaakt. Cto voor een subsidie in aan merking te komen kreeg de hut ook een recreatieve en educatieve functie. Twee panelen geven informatie over de vogeltrek en de soorten vogels. De nieuwe observatiepost is een achtkantig gebouwtje met in het midden een dichte scheidingswand. Verder heeft het gebouwtje alleen een puntig dak met asfaltbedekking. Muren ontbreken, omdat deze alleen maar uitzichtbelemmerend zijn. In het verleden telden de vogelaars meestal in de luwte van het karakteris tieke roodwitte vuurtorentje, ongeveer 150 meter ten zuidwesten van de nieuwe post. Gebleken is dat de nieuwe post bij wind uit westelijke richtingen weinig beschutting geeft. Verder is het een prima post met een uitstekend overzicht over zowel zee als land. De observatiepost kan dan ook terecht als een aanwinst voor vogelend Zeeland worden gezien. Ook van vogelaars elders uit het land werden positieve reacties ontvangen over de telpost. Met name de informatiepanelen en het kastje waarin recente waarnemingen worden opgehangen kregen veel waardering. Tot nu toe is de telpost verschoond gebleven van vandalisme en zal hopelijk nog vele jaren de walcherse vogelaars beschermen, terwijl ze de zee af turen naar bijzondere soorten. Jaco Walhout, Middelburg. Bron: PZC, donderdag 15 februari 1990. Jaco Walhout 28

't Zwelmpje | 1990 | | pagina 15