Verder kwam het idee naar voren op een excursie te organiseren naar Cap Gris Nez. Het napauzeprogramma bestond uit een dialezing over trekroutes van vogels en het ringen van Watervogels en Steltlopers in T\jrki je. De dia's werden gemaakt door André Hannewijk, terwijl de lezing verzorgd werd door Cor Berrevoets. LEDENVERGADERING 2 6 SEPTEMBER 9 O Afmeldingen werden ontvangen van Koos Minnaar, Adrie Joosse en Jos Tramper. Aanwezig waren 17 leden. Mededelingen Van de PVDA werd een uitnodiging ontvangen voor een discussieavond over het milieu, onder de naam "Kerend Tij". Jaco Walhout heeft de redactie van 't Zwelmpje overgenomen van Rob Sponselee. Van de Koninklijke Maatschappij de Schelde werd een brief ontvangen waarin staat dat ze geen aanleiding zien voor een gesprek over de planologische bestemming van hun terreinen in het Sloegebied. Op de vraag of er mensen waren die belangstelling hadden voor een etentje i.v.m. het 10-jarig bestaan van de vogelwerkgroep, kwamen voldoende positieve reacties. Veldwerk Jaco wil een zangvogeltelling houden op 21 oktober. Ook vraagt hij meer aan dacht voor het noteren van biotopen waarin vogels voorkomen. Verder vestigde hij de aandacht op het ontbreken van gegevens over slaapplaatsen van Turkse Tortels. Elders in 't Zwelmpje vind u aanwijzingen hoe u onderzoek kunt doen naar biotoopvoorkeuzes van bepaalde soorten. Rondvraag Dhr. Schaap had een groepje Barmsijzen waargenomen bij Oostkapelle. Fred Twisk had een "birdcall" meegebracht. Dit is een houten vogeltje waar je aan kunt draaien met als resultaat een imitatie van vogelgeluiden. Luud Persijn had Kruisbekken waargenomen in Oranjezon en maakte melding van een tweede broedsel van een paartje Kerkuilen. Jan Meulmeester meldde een adulte Kleinste Jager op het strand van Borselle. De excursie naar Cap Gris Nez gaat niet door. Indien mogelijk willen we vol gend jaar wel een dergelijke excursie houden. Controle van de Steenuilekasten leverde drie bewoonde kasten op. Helaas ging het om een paar Koolmezen en twee paar Spreeuwen)Voor de winter wordt nog een kast geplaatst. Bij de Mic-Mec-vergadering op 25 oktober zal niemand van de vogelwerkgroep aanwezig zijn. Fredt wil zelf zitting nemen in het A.B. voor de VWG> De windmolens op de dijk van Westkapelle zijn waarschijnlijk van de baan, ondermeer door tegenstand van het Waterschap. Mogelijk worden wel twee klei nere molens geplaatst, ongeveer 1,5 kilometer landinwaarts. Francien Castel vraagt of bij de gemeente Vrouwenpolder is aangedrongen op medewerking voor het behoud van de Steenuilen bij Vrouwenpolder. Fred zegt toe dat de VWG een brief zal sturen. 5 Fred had kaarten ter inzage van Kees Mosterd waarop bewegingen en concentra ties van vogels te zien waren. Bij het voge 1 aarsover 1 eg is melding gemaakt van het vangen en doden van onge veer 5000 Eksters in Zeeland. De vogels werden veelal in speciale vangkooien gevangen. Er wordt verzocht om bij tellingen in de toekomst de Ekster mee te tellen om een idee te krijgen omtrent de invloed van deze vangsten op de Eksterstand op Walcheren. VERSLAG ZEEUWSE VOGELAARSDAG 199O Nog voor de zon opkwam verschenen op zaterdag 6 oktober de eerste vogelaars op de trektelpost te Westkapelle. Ehkele uren later was het aantal gegroeid tot boven de veertig mannelijke en vrouwelijke vogelaars! Uit Zeeuws Vlaanderen. Tholen, Zuid-Beveland. Schouwen en zelfs uit Noord Brabant kwamen vogelaars af op de uitnodiging van onze werkgroep om de vijfde Zeeuwse Vogelaarsdag bij te wonen. Helaas werkte het weer niet echt mee. Een harde tot stormachtige zuidwesten wind voerde wel warme lucht aan, maar weinig (zee)vogels. De meest vroegen onder ons waren nog getuige van een Kleine Jager boven de branding. Verder werden nog enkele exemplaren van deze soort ver op zee gezien en passeerden er een tiental Jan van Genten en Grote Sterns. Bovengenoemde wind had als resultaat dat er ook van landtrek geen sprake was. Er stond waarschijnlijk teveel tegenwind en slechts een handjevol Spreeuwen zwoegde hier tegenin. Na enkele uren tellen achtte Fred de tijd rijp voor de volgende aktiviteit. Door het weghalen van een groot stuk plakband met het opschrift "6 oktober 1990" werd door Thijs Kramer (organisator van het periodiek overleg tussen vogelaars uit Zeeland) een bordje onthuld met daarop de naam van de nieuwe trektelpost n.l." 't Kiekuus". Thijs sprak de wens uit dat er veel gebruik gemaakt zou worden van de te1post Vervolgens trok het gezelschap richting Zuiderhoofd om te kijken of de Bos- en de Dwerggors die daar de afgelopen week werden waargenomen nog aanwezig waren. Dit was niet het geval zodat we spoedig bij de kreek belandden. Aldaar werden een tiental Smienten, enkele Tafeleenden, Dodaarzen, de nodige Meerkoe ten en een vrouwtje Manengans (een exoot) waargenomen. Opvallend was ook de aanwezigheid van een vijftal Aalscholvers, een soort welke enkele jaren gele den nog een zeldzame verschijning was in de kreek. Een koffie- stop in het kasteel van Batavia werd inge last en onze voor zitter, Fred, benutte deze gele genheid cm een wel komstwoord te spreken en de aanwe zigen een boekwerkje te overhan- Geoorde Futen Jaco Walhout 6 t

't Zwelmpje | 1990 | | pagina 4