digen met daarin opgenomen een Walcherse vogelkalender en een lijst van Wal- cherse vogelnamen. Hierna ging het richting Veerse Gatdam. Behalve surfers waren er op het Veerse Meer ook een twintigtal Geoorde Riten aanwezig. Een verdwaalde Zeekoet liet zich bovendien van zeer dichtbij bekijken. Daar er geen interesse was om weer een koffiestop te houden werd Resto Vrou wenpolder overgeslagen en koersten we richting Sloehaven. Door de hoge waterstand was de buitendijkse hoogwatervluchtplaats zo goed als verlaten. Op het opgespoten terrein tegenover de werf "Scheldepoort" bleken zich echter vele steltlopers op te houden. Circa 150 Tureluurs, ruim 200 BontJbekplevieren. 250 Bonte Strandlopers. 20 Zilverplevieren en enkele Kluten konder hier geobserveerd worden. Verder werden in de omgeving tientallen Kievitten Goudplevieren, Rosse Grutto's en een overvliegende Buizerd waar genomen. Bovendien bevonden zich hier enkele honderden Wulpen. Daarna vertrokken we richting Middelburg waar we onder het genot van een frisdrankje in een leuke accomodatie een prachtige diaserie over de vogels van Walcheren kregen voorgeschoteld door Jaco Walhout. Hiermee eindigde voor een deel van de groep de vogelaarsdag. Een kleine twin tig personen vertrok naar Vlissingen om bij "de Chinees" te gaan fourageren. Tijdens het eten werden veel ervaringen over buitenlandse vogelreizen uitge wisseld. Tot slot van deze dag werd onze werkgroep door Ted Sluyter bedankt voor de gastvrijheid en onderstreepte hij nog eens dat de vogelaarsdag een traditie is die in ere gehouden moet warden. Ondanks de geringe aantallen (bijzondere) vogels konden de deelnemers aan deze vogelaarsdag terugzien op en nuttige en bovenal gezellige dag. Jos Tramper, Noordweg 78, 4353 AZ. Serooskerke. ADVERTENTIES Vooelkaarten te koop: Ik heb nog altijd mapjes met 6 zwartwit vogelkaarten in voorraad. De volgende soorten zijn afgebeeld: Gele Kwikstaart, Pestvogel, Gierzwaluw, Middelste Jager, Rosse Franjepoot en Kraanvogel. Voor vijf gulden tjes wisselt een mapje kaarten van eigenaar. Te bestellen bij Jaco Walhout, telefoon: 01180-34717. "De 1000 Zilvers op Schier": Medio november verschijnt de derde boekuitgave van de auteur Jaap de Vries. In dit, met pentekeningen en kleurenfoto's geïllustreerde boekwerk wordt een verslag gegeven van circa 100 ringterugmeldingen van 1000 door de auteur en zijn vrienden geringde Zilvermeeuwen op Schiermonnikoog. Er is nu de mogelijk heid cm dit boek tegen de voordeel prijs van f25,- te bestellen. Als u belang stelling heeft wordt u verzocht contact op te nemen met Jan Meulmeester, telefoon 01184-67162. VogeljaarvocrelkalenderOde dit jaar is het weer mogelijk om de vogelkalender van het vogeljaar, geïllustreerd met fraaie kleurenfoto's, via de VWG te bestellen. Als uzo'n kalender wilt bestellen wordt u verzocht dit op te geven bij Ko Smit, Park de Moucheron 40, 4336 AZ Middelburg» tel. 01180-25363. De prijs voor een kalender is f12.50. 7 LUXEMBOURG Van onze correspondent in Luxembourg. Niet alleen de Walcherse vogels, maar ook Walcherse vogelaars trekken naar andere landen en continenten. Nadat een zeldzaam Walchers vogelaarsexemplaar op de Seychellen was gesigna leerd zijn er nu die hun toevlucht tot Afrika, de Nederlandse Antillen (St. Maarten) en Luxemburg hebben genomen. Vanuit Luxemburg het volgende: Na drie jaar Hotelschool -theoretisch- met goed gevolg te hebben afgelegd, moest het 4e jaar de betreffende theorie in praktijk gebracht worden. Voor mij betekend dit tien maanden Luxemburg, waarvan vijf in de gelijknamige hoofdstad en vijf in het kleine toeristenplaatsje Remich, gelegen aan de Moezel tegen de duitse grens. Met vijf dagen per week, dagelijks achtenhalf uur 400 gasten hun eten voer te schotelen, blijft er gelukkig toch nog tijd over om vogels te kijken. Verwend als we zijn op Walcheren met Meeuwen, Sterns en Steltlopers is het toch wel even wennen als je deze groepen helemaal niet tegenkomt. Luxemburg heeft een zeer heuvelachtig, bosrijk landschap, doorkruist met veel stroomp jes en beekjes, wat een uitgelezen biotoop is voor soorten als Grote Gele Kwikstaart, Waterspreeuw, bosvogels als Mat- en Glanskop, Kuifmees, Kleine Bonte Specht. Boomklever, Kortsnave1booenkruiper en het schaarse Hazelhoen. Buiten de vele beekjes, de Moezel' het stuwmeer van Esch-s. -SQre en Vianden en wat kleine meertjes bij Remerschen is Luxemburg niet echt waterrijk. Deze gebieden leveren echter wel de meeste soorten op. Met name de kleine meertjes bij Remerschen aan de Moezel in het uiterste zuiden van Luxemburg zijn zeer de moeite waard. Overigens niet alleen voor de natuur, maar ook voor de vele restaurants die je hier veelvuldig tegen komt en waar men kan genieten van de Luxemburgse keuken: Bloedworst ("trei- pen"), gerookt varkensvlees met tuinbonen ("Judd"/"Collet de porc"), ossemaag op z'n luxemburgs, veel riviervis en in de jachtperiode heerlijke hazepeper. Op de menulijsten ben ik ook Kwartel Patrijs en Parelhoen tegen gekomen. De eerste twee worden met kop en al opgediend, zodat de gast kan zien dat hij inderdaad de bestelde Kwartel of Patrijs te eten krijgt. Het gebied bij Remerschen is niet groot en ligt tussen heuvels, waartegen alleen maar druiven verbouwd worden (Rivaner. Elbling, Riesling, P Blanc) Vanaf deze heuvels heb je een fantastisch uitzicht over een gedeelte van het Moezeldal Er liggen een tiental meertjes, omgeven met wat riet en lage begroeiing en alles is vrij toegankelijk. In dit gebied kom je soorten tegen als Rietzanger, Kleine Karekiet, Bosrietzanger, Kramsvogel, Rietgors, Europese Kanarie, Geel- gors, een kleine kolonie Oeverzwaluwen, Rjut, Kuifeend. Roek, Boomvalk, Wes- pendief en Rode Wouw. De laatste drie soorten kom je in het zomerseizoen overigens regelmatig tegen in Zuid-Luxemburg. In het gebied bij Remerschen stuitte ik ook nog op twee ongedetermineerde slangen die echter harder van Rode Wouw Erik Sanders 8

't Zwelmpje | 1990 | | pagina 5