Figuur 1. mij leken te schrikken, als ik van hen. Zoals de slangen al deden vermoeden is Luxemburg een land vol verrassingen. Dit werd al gauw duidelijk toen ik twee dagen later in de buurt van Kautenbach aangenaam verrast werd door een vrouwtje Hazelhoen die vlak voor me uit de bosrand opvloog en ongeveer 75 meter verderop neerstreek in een boom, zodat ik korte tijd kon genieten van deze prachtige vogelEen fantastische waarne ming! Qnkele Grote Gele Kwikstaarten, Goudvinken, een Havik en een Rode Wouw verder stuitte ik op mijn tweede nieuwe soort: De Waterspreeuw. In tegenstelling tot het Hazelhoen bleef deze rustig zitten op een steen in een redelijk snel stromend beekje. Af en toe vloog hij een stukje en ging daarna weer rustig zitten totdat hij uiteindelijk door een verwilderde kat werd weggejaagd tot mijn ongenoegen. Op mijn beurt joeg ik de kat weg en gelukkig kon ik even later een tweede Waterspreeuw observeren. Voor een ieder die veel leuke vogelsoorten wil zien, dicht bij huis op vakan tie wil en van wandelen in een rustige omgeving houdt, is Luxemburg een ideaal vakantieoord, met een ruime keus aan campings, attracties en uitstapjes en last but not least, hele goedkope benzine (fl,28 per liter). Pallas Boszanger Erik Sanders Tenslotte nog een lijst van leuke soorten die ik in Luxemburg gezien heb: Wespendief (26) Visarend (2) Ijsvogel (3) Middelste B. Specht (1) Kokmeeuw (4) Orpheusspotvoge1 (1) Ransuil (1) Zwarte Wouw (1) Rode Wouw (11) Waterspreeuw (2) Raaf (4) Hazelhoen (1) Kortsnave1boomkr(2) Boerenzwaluw (1 albino) Havik (3) Ruigpootbuizerd (1) Kleine Bonte Specht Goudplevier (1) Europese Kanarie (1) Pallas Boszanger (1) Roodborsttapuit (1) (5) Groeten uit Luxemburg. Erik Sanders, Hotel Pullman, Rue de Fort, B.P. 512, L-2015 Luxembourg. LANDTREK AAN DE ZUIDWESTKUST VAN WALCHEREN, 12—15 OKTOBER 199O Inleiding. Simultane tellingen van landtrek op verschillende plaatsen op Walcheren zijn schaars. Tellingen die een groter deel van de dag bestrijken dan alleen de eerste uren zijn ook dun gezaaid. Het is daarom dat hier verslag gedaan wordt van enkele tellingen die in bovengenoemde periode verricht zijn. De uitwerking van de gegevens is een voorlopige. Het materiaal leent zich zeker voor een meer uigebreide rapportage, zo mogelijk samen met andere tellingen die in de loop van dit najaar aan de landtrek zijn en zullen worden gedaan. We hopen daar t.z.t. nog eens aan toe te komen. De tellingen. Er is geteld op drie verschillende plaatsen: op vrijdag 12 oktober werd geteld vanaf de Kaapduinen bij Dishoek (van 6.45 tot 18.15 uur, met een onderbreking 9 Aantal per kwartier 12 okt van 12.00 tot 13.00 uur) en vanaf de Nolledijk bij Vlissingen (6.45 uur- 11.15 uur). Qp zaterdag 13 oktober werd van 6.50 tot 9.00 uur geteld vanaf de Kaapduinen en van 6.45 tot 7.45 uur tusSten Zoutelande en Westkapelle. Op 14 oktober van 6.55 tot 9.00 uur wederom Kaapduinen en van 6.45 tot 10.15 uur vanaf de Nolledijk. Tenslotte werd op 15 oktober nogmaals geteld vanaf de Kaapduinen (6.50 tot 9.15 uur). Alle waarnemingen werden per kwartier geno teerd. Op 12 oktober kwam de zon op om 7.00 uur en ging ze om 17.50 uur onder. Op 15 oktober sliep zij inmiddels vijf minuten langer uit dan op de 12e. De telpost bij Dishoek ligt op een hoge duintop en geeft vrij zicht naar alle kanten. De telpost op de Nolledijk kijkt uit over het Nollebos en over de Westerscheldemonding. Bij Zoutelande werd geteld vanaf het begin van het fietspad door de duinen naar Westkapel le. De duinstrook is hier smal (50 meter) en goed te overzien. De dagen die aan 12 oktober vooraf gingen zijn te omschrijven als dagen met redelijk herfst weer. Het waaide uit het westen, en later uit het zuidwesten met meestal een kracht van 4 tot 5 Beaufort. Er was vrij veel bewolking met af en toe regen. De middagtemperatuur was ongeveer 16 graden. Op 12 oktober kwam hierin verandering. De wind ging uit zuid tot zuidoost waaien en de temperaturen stegen tot omstreeks 22 graden, wat een korte terugkeer van zomerse taferelen tot gevolg had. Dit zachte weer hield aan tot de 16e. Resultaten. RlnQIMIB Op 12 oktober werd door ondergetekende vrijwel de gehele dag benut voor het doen van tellingen op het duin bij Dishoek. Slechts tussen 12 en 13 uur werd de telpost even verlaten. Cmdat per kwartier werd geteld is voor een aantal soorten een aardig beeld ontstaan van het verloop van de trek over de dag. Ringmus, Graspieper en Vink zijn dag trekkers. Voor deze drie soorten wordt hierna het verloop van de trek op de 12e beschreven: Na een snelle opbouw van de aantallen passerende Ringmussen tussen zonsopgang en 8 uur volgde een geleidelijke afname en na 11.30 uur werd de soort niet meer gezien (op dat moment waren 1870 exemplaren gepas seerd) Graspiepers kwamen in enkele golven voorbij: omstreeks 2 uur na zons— opgang zakte de trekintensiteit wat in; vervolgens nam het aantal weer toe tot een voorlopig maximum rond 11 uur. 's Middags was de trek aanzienlijk minder sterk maar tegen de avond volgde opnieuw een piek, die nu zelfs hoger was dan om 11 uur maar van veel kortere duur. De doortrek van Vinken verliep in één golfbeweging met een maximum rond 11 uur. Het geschetste aantalsverloop is meer in detail te zien in de figuren 1 tot en met 3. Daarin zijn de aantal len waargenomen vogels per kwartier weergegeven. De tijdas verspringt tussen 100 Koopduin Nododijk 400 - 300 - 200 10

't Zwelmpje | 1990 | | pagina 6