Verslag ledenvergadering 30-1-91. Aanwezig 20 leden. Afmelding ontvangen van Francien Castel, Lenie Burger, Jaco Walhout. Veldwerk Midwintertelling: Hier was nog geen compleet overzicht van omdat 2 leden het nog niet ïnqeleverd hadden. De Ganzen en Kleine zwanen telling is nog 2 keer .1 keer op 16 en 17 febr en 1 keer in maart. De maart telling zal waarschijnlijk enkel wat Ganzen opleveren. Mededelingen. Er is een hoorzitting geweest over het rammekensschor. Dit ging over het voorontwerp van het bestemmingsplan het zgn. gebied II. Bezwaar tegen dit voorontwerp werd gemaakt door de Z.M.F. ,de V.W.G. en de K.N.N.V. Fred Twisk had een t.v.gids waarin het vogelaarsweekend aangekondigd werd in Hotel Veldzicht op Noord-Beveland. Hij was hier enkele maanden geleden voor benaderd om dit weekend de excursie's te leiden. ER is een uitnodiging gekomen voor een bijeenkomst over de voordelta. Er is een voorontwerp-plan over Ruilverkaveling op Walcheren. De bedoeling is bosaanleg/ niet direct natuur natuurbouw/ meidoornheggen,drassige plaatsen, reservaat beheert door S.8.B. en het Zeeuwse Landschap. Ook hier zijn weer nadelen aan verbonden. Er komt een fietspad over de dijk waar de Steenuilenkasten hangen. Jan Goedbloed merkt op dat in de waterhuishouding verschillende watergangen worden veranderd, b.v. waterstandverlaging. Jan Goedbloed, Luud Persijn en Fred Twisk gaan samen op 26 februari naar inspraakavond. Een lid (wat anoniem wilde blijven) heeft een kaart van Walcheren aangeboden aan de V.W.G. Het is ingelijst en beschermd met kunststof, hierover kan met speciale viltstiften geschreven of getekend worden wat gemakkelijk te verwijderen is. Fred heeft fourageertrek van de Houtsnip bekeken in de avondschemer. Waar de Houtsnippen naar toe gaan is nog niet duidelijk. Ze trekken wel uit de duinen het land in. Alle vogelwaarnemingen van 1985 en 1986 zitten in computerbestand voor Lotus. Inlichtingen bij Fred Twisk 01185 -1282. Nogmaals oproep voor Penningmeester! Eric Marteijn vraagt in het kader van voedselstudie om inlichtingen over slaapplaatsen van Aalscholvers in Nederland. De waarnemingen kunnen z.s.m. ingestuurd worden naar Dienst Binnen- wateren/RIZA t.a.v. Eric C.L. Marteijn Postbus 17 8200 AA Lelystad. De Stichting Vleermuis-onderzoek is op zoek naar waarnemingen van Vleermuizen in vogelnestkasten. Het liefst met een gedetailleerde omschrijvingvan soort, aantal, type nestkast, datum en plaats waar de nestkast hangt: type bos, hoogte en kompasrichting. Ook zijn ze geïnteresseerd in het aantal nestkasten dat gecontroleerd wordt, in welke periode de controle e.g. schoonmaak plaats vindt en hoeveel jaar de controles al plaatsvinden. Waarnemingen naar: Jeroen Reinhold, Aan de Rijn 3 6701 PB Wageningen. Tel. 08370-24524. Rondvraag. Arjan van Gilst had Middelste zaagbek met visdraad gevonden bij Veere. Rob Sponselee meldt dode Kerkuil in december bij Veere. Fred Twisk vraagt of er mensen zijn die geteld hebben bij het Veerse meer v.w.b. Kuifeenden en Duikeenden. Zelf heeft hij geprobeerd vrouwtjes en mannetjes te tellen. In januari blijkt dat de mannetjes meer in groepsverband voorkomen dan in decembet. Luud Persijn is benaderd door K.R.0. radio om namen door te geven van vogeltrektellers. Een vraag van Jos Tramper wie er meedoet aan de P.T.T. tellingen. Verder had hij een dode Kleine alk gevonden en een dode Kerkuil bij Veere. Dhr.Schaap had nogal wat terugmeldingen gehad van Kerkuilen die erg verzwakt waren. Er wordt gevraagd op te letten op evt. vergiftigingen. Adrie Joosse vraagt hoe het staat met de Gierzwaluwdakpannen. Fred zal hier achteraan gaan. Jan Meulmeester vraagt om uit te kijken naar Futen, Middelste zaagbekken, en Brilduikers die gemerkt zijn aan beide vleugels,i.v.m. een verdriftingsexperiment. De vogels worden op 8 verschillende plaatsen in zee uitgezet voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust in februari 1991. De kadavers worden dubbel gemerkt: individueel, met kleine plastic labels met serienummers en per dumpplaats, met onopvallend en voor elke dumpplaats karakteristiek gekleurd plastic stroomdraad om spaakbeen of ellepijp door de voorste vlieghuid. Mocht iemand een vogel vinden dan hoor ik graag de volgende gegevens:vinddatum, vindplaats, melder, soort, labelnummer, kleur stroomdraad,plaats op strand, conditie kadaver(vers,rot,intact,gedeelte enz.) oliebesmeuring van het kadaver, waar de olie zit en de hoeveelheid olie. Al deze gegevens naar Jan Meulmeester ,Westerscheldestraat 31 Oost-Souburg 01184-67162. Verder kwam Jan nog even terug op het stukje in de krant van vreemde vogels PZC Wo. 30 januari 1991. Hierin staat dat dhr. A.C. Visser uit Vlissingen een dode Kokmeeuw gevonden had in zijn tuin. De vogel was aangevreten en dhr. Visser heeft de poten eraf gesneden. Het bijzondere aan de poten was dat aan elk kniegewricht een extra teen van zo'n 30 mm zat. Bovendien zat er aan één van de poten nog een tweede extra teen van zo'n 10 mm. De poten zouden zijn opgestuurd naar het Zoölogisch Museum in Amsterdam waar het in de verzameling curiositeiten zou worden opgenomen. Dit is niet het geval. Door laksé^jheid van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is Jan in het bezit gekomen van de poten die bijna verloren waren gegaan omdat ze niet in de diepvries werden bewaard. Ze lagen al van 27 nov. 1990 in de koelkast. Op 16 januari 1991 heeft Jan deze opgehaald bij dhr. Visser. Bij de preparateur wordt er een nieuwe Kokmeeuw op gezet en wanneer de vogel klaar is zal Jan hem meenemen naar de vergadering. Er wordt door Jan een stukje geschreven in Limosa en het Vogeljaar met evt. een foto erbij. Jan is zeer benieuwd of er soortgelijke afwijkingen bekend zijn. Verder is de telling stopgezet van de geluidswal in Vlissingen. De lijst met de gegevens over de aanvaringen zal hoop ik in het volgende Zwelmpje komen. Ook komen er nog diverse nestkasten bij in de gemeente Vlissingen. Vooral de holenbroeders hebben het moeilijk in het Nollebos. Men probeert daar zoveel mogelijk oude bomen te laten staan, maar omdat het vooral Iepen zijn,is de kans groot dat er Iepziekte in komt. Het na-pauze programma bestond dit keer uit dia's die verschillende leden hadden meegenomen. Ze werden van commentaar voorzien door: Nick Klaasse, Peter Dieleman, Paul van Tuil en Jack Keukelaar. De dia's van Jaco Walhout werden van commentaar voorzien door Paul van Tuil. De dia's vertoonden beelden van vogels en landsschappen over diverse landen. Uit het aantal leden deze avond (ondanks de zware mist) blijkt dat deze avonden de moeite waard zijn! De dia's die Fred Twisk nog mee had genomen van de Steenuilenkasten houden we nog tegoed.

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 11