gemist zijn. Bij Meliskerke volgden de meeste exemplaren de wegbermbeplanting van de Baaiweg. Ontbreken van beplanting langs de Zandvoortseweg verklaart dan weer de schaarsheid van beide soorten aldaar. Kramsvogel: (n=327) Deze soort lijkt minder "bosgebonden" gezien de hogere aantallen langs de Westerscheldedijk en de binnenlandse telposten (zie figuur 9). Opmerkelijk is de niet direct te verkla ren terk in oostelijke richting (45% van totaal). Spreeuw: (n-6382)Vooral langs de Walcherse zuidwestkust trokken op de 21e oktober veel Spreeuwen (figuur 10) met gestuwde trek bij de Nolledijk. Bij Westkapelle vlogen enkele groepen in noorde lijke richting (Ter plaatse fouragerende vogels?), terwijl bij Ritthem de meeste vogels in oostelijke richting vlogen. Kauw: (n-1267)Qua trek lijkt deze soort sterk kustgebonden (figuur 11). Langs de zuidwestkust werd binnen een half uur op alle posten vermoedelijk dezelfde groep van circa 100 vogels waargenomen. Bij Ritthem vloog een gedeelte van een eerst oost waarts vliegende groep vogels even later richting zuidwest. Ringmus: (n**377) Figuur 12 schetst een trekbeeld vol hiaten. Het ontbreken van de soort te Valkenisse suggereert dat de soort puur de kustlijn volgt, wat echter wordt tegengesproken door de waar nemingen op midden Walcheren. Duidelijke stuwing is er bij de Nolledijk Vink: (n=469)Hoewel ook deze soort reeds over de trektop heen was, bleken de vastgestelde aantallen voldoende om een kaartje samen te stellen (figuur 13). Evenals vorige soort lijkt de Vink sterk kustgebonden. De iets landinwaarts gelegen telpost te Valkenisse levert al een veel lager aantal op als de direct aan de kust gelegen posten. Tenslotte wil ik nog enkele van de in totaal 69 waargenomen soorten kort bespreken: GoudhaantjeIn het eerste kwartier van de telling kwamen op de telpost te Meliskerke 18 van de totaal 21 vogels, die aldaar werden gezien, langs. De vogels vlogen van struik naar struik. Deze waarnemingen geven aan dat de nachtelijke trek van Goudhaan tjes tot zonsopkomst doorgaat, en dan abrupt stopt. Blauwe Kiekendief: Tussen 8.15 en 8.30 uur trok te Meliskerke een vogel in vrouwtjeskleed langs. Vermoedelijk dezelfde vogel ver scheen het daarop volgende kwartier bij de Nolledijk. Rotgans6 vogels vlogen tussen 8.15 en 8.30 uur langs Westkapel- le, om het daarop volgende kwartier bij de Nolledijk te verschij nen Voorts zijn de waarnemingen van Grauwe Ganzen (n=179)Sperwer (n=17)Roek (n=7)Smelleken (1), Buizerd (n-6)IJsaors (n-3) Boerenzwaluw (n=2)Bef1ijster (1), Dwerggors (1), Slechtvalk (1), Grote Pieper (1), Kleine- en Grote Jager (beide 1), Boom leeuwerik (1) en Kolgans (1) het vermelden waard. Tenslotte wil ik alle tellers bedanken voor hun inzet tijdens deze telling. Voor meer informatie betreffende deze telling kunt u zich wenden tot ondergetekende. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg, 01180-34717. 25

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 18