sint maarten, nederlandse antillen Als H.T.S -er weg- en waterbouwkunde kreeg ik vorig jaar de bijzonder mooie mogelijkheid om mijn eerste stageperiode dit 3e studiejaar te doorlopen bij aannemer Betonbouw Bovenwinden N.V., op het eiland St. Maarten, behorende tot de Nederlandse Antillen. St. Maarten is het grootse van de drie tot het bovenwindsrijksdeel der Nederlanden behorende eilanden en tevens het kleinste eiland ter wereld wat nog verdeeld is onder twee naties, n.l. Nederland en Frankrijk. Saba en St. Eustatius vormen de andere twee eilanden. Het eiland St. Maarten heeft een oppervlakte van 85,2 km2waarvan ongeveer 34 km2 tot het Nederlandse deel behoren. Een legende vertelt ons dat in het jaar 1648 de Fransman en de Nederlander besloten het eiland te verdelen door ieder in tegengestelde richting langs de kust te lopen. Vanaf het punt waar ze elkaar weer tegen kwamen trokken ze een lijn dwars over het eiland naar het beginpunt, welke sindsdien de grens aanduidt. De Fransman liep harder en verkreeg zo 17,2 km2 meer dan de Nederlander. Van een echte grens is echter geen srake, want beide delen leven in harmonie met elkaar. Wanneer je de grens overschrijdt geeft alleen een bordje "Bienvenue en la partie frangaise" aan dat je op het Franse deel terecht bent gekomen. St. Maarten, een mooi tropisch, vulkanisch, eiland heeft zich de laatse twee decades helaas ontwikkeld tot een eiland van handel, toerisme en criminaliteit, wat het overweldigende natuurschoon niet ten goede is gekomen. Enorme hotel complexen zijn daar de laatste jaren uit de grond gestampt om de veeleisende, meestal Amerikaanse, toerist een zo luxe mogelijk onderkomen te bieden. Naast dit alles is er echter voor Amerikaanse Fregatvogelnajaar 1990 St Maarten. Paul van Tuil. 3 de natuurliefhebber nog genoeg te genieten. want St. Maarten heeft heel wat idyllische plekjes behouden en het zijn die plekjes die je even in een paradijs- doen wanen van wuivende palmen, witte stranden en een diepblauwe zee. Op vogelgebied is er ook veel te beleven. In het najaar is St. Maarten een rustplaats voor veel vogels uit Noord-Amerika die daar de winter ontvluchten. Vooral rond de Grote Zoutpan op het Nederlandse deel zijn veel Amerikaanse steltlopers te bespeuren, zoals de Amerikaanse Steltkluut, Am. Oeverloper, Am. Bosruiter, Am. BontbekplevierGestreepte Strandloper, SteltstrandloperAlaska- strandloper. Kleine Grijze Strandloper, Kleine Grijze Snip en Grote- en Kleine GeelpootruiterEen van de meest opvallende vogels is de Amerikaanse Fregatvogel, een grote zeevogel met een spanwijdte van 2,30 m. en een lange, diep gevorkte staart. Een schitterende sierlijke verschijning vaak in kleine groepjes fouragerend boven de vele baaien van het eiland. Langs de kust zijn vaak vissende Bruine Pelikanen waar te nemen met als grootste concurrent de Bruine Boobie, een familielid van de Jan van Gent. Boven de Lagoon, een vrij groot binnenwater, zie je vaak Koningssterns en een enkele keer een Visarend, achtervolgt door hongerige Am. Fregatvogels. Op andere, rustige en kleinere binnenwatertjes ben ik Dikbekfuut, Caraïbische Meerkoet, Am. Toppereend en de schitterende Bandijsvogel tegen gekomen. Langs de oevers van deze watertjes vind je overal Kleine Zilverreigers, Koereigers, Grote Zilverreigers en Groene Reigers, de laatste ook wel in tuinen en lage begroeiing. Slechts drie keer heb ik de Grote Blauwe Reiger gezien. een doortrekker en wintergast uit Noord-Amerika. Een keer werd ik, terwijl ik onder een palmboom wat verkoeling zocht aan het strand, verrast door een overvliegende Geelkruinnachtreiger, de mooiste reigersoort die ik daar gezien heb. Qua zangvogels is de Bananaquit het meest opvallende en luidruchtigste vogeltje van St. Maarten. De Bananaquit is 12 cm. groot, heeft gele onderdelen, zwarte keel en bovendelen en een naar beneden gebogen snavel. De Zwartkopgrasvink en de Lesser Antillian Bullfinch zijn eveneens gewone verschijningen. De Low-lands van St. Maarten zijn erg leuk voor zangvogels. Grote Grijze Vliegenvangers zitten daar op telefoonpalen, Antilliaanse Kuifkolibries snorren de bloemen af op nektar en de Musduif en de Zenedia Treurduif fourageren langs de weg. Terwijl ik een AntKuifkolibrie probeerde te fotograferen, wat overigens niet is gelukt, kreeg ik plots een vliegenvangerachtig, bruin vogeltje in beeld met twee duidelijke vleugelstrepenHet was een Eastern Wood-Pewee, een doortrekker uit Noord-Amerika welke niet in de literatuur vermeld staat die ik over St. Maarten tot mijn beschikking had. Nu wordt er in die contreien ook zeer weinig gevogeld en aangezien deze soort de winter doorbrengt in het noorden van Zuid-Amerika lijkt het mij waarschijnlijk dat de Eastern Wood-Pewee in de doortrekperiode de eilanden van de Cara bische Zee in grotere getalen aandoet dan in de literatuur staat vermeld. In de wintermaanden wordt St. Maarten ook als overwinterplaats gebruikt door de Visarend, Slechtvalk en het Smelleken terwijl de Amerikaanse Torenvalk daar een standvogel is. De Roodstaartbuizerd is op St. Maarten helaas verdwenen, maar op Saba, 52 km van St. Maarten gelegen, komt deze vrij grote roofvogel nog voor, zij het in zeer gering aantal aangezien Saba een oppervlakte heeft van slechts 13,2 km2Langs de rotskusten van Saba broeden nog RoodsnavelkeerkringvogelsIn het tropisch regenwoud, bovenop de berg» komen nog enkele f 4

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 3