verslag ledenvergadering december '90 avifaunanieuws Mededel ineren Uitnodiging SOVON landelijke dag op 15 december 1990 in "de Reehorst" te Ede. Nieuw lid is Jaap Drijfhout. Ben Smulders legt zijn functie las vertegenwoordiger van de VWG naar de ZMF neer. Hier is dus een vakature. Wie? Het kost je 1 of 2 avonden per jaar. Er is een nieuwe avifauna van Noord- Holland. Fred T. is naar hoorzitting geweest over het buitendijkse terrein van Rammekens. Er was veel tegenwind van de industrie om het hele gebied te beschermen. Toch is het de moeite waard om bezwaar te maken Het blad "Tadorna" is ter ziele. Op Noord Beveland is een hotel dat weekeinden gaat organiseren over schilderen, literatuur» vogels etc.. Dit is op vrijdag, zaterdag en zondag. De verdienste die op commerciële basis is bedraagt f 45,-. Iemand met veel verstand van vogels moet deze weekeinden leiden. Opgave bij Fred T. Verder wil men weer een aantal windmolens bij "de Schoone Waardin" zetten. Hierop kwamen veel reakties. Reden genoeg om een bezwaar schrift in te dienen bij de gemeente Vlissingen. Er wordt een stafkaart gemaakt van Walcheren, eventueel met plexiglas, zodat er aantekeningen op gemaakt kunnen worden met viltstiften. Het napauzeprogramma bestond uit dia's van Wim de Vos uit Zierik- zee over Schouwen en Duiveland. Het waren schitterende landschaps dia's met vele mooie plaatjes van diverse vogels die dhr. op Schouwen en Duiveland had gezien. Aanwezig 12 leden, afmelding ontvangen van Jan Willemse, Gido Davidse, Francien Castel, Lenie Burger en Anton Schaap. Veldwerk. In het weekend van 15 en 16 december moesten de Ganzen en Kleine Zwanen geteld worden. Tijdens die telling was Francien C. zo aan het rondkijken tijdens het autorijden, dat ze helaas de auto voor haar niet zag. Helaas, géén Ganzen of Kleine Zwanen gezien, wel een flink beschadigde auto. Lenie B. had 36 Kleine Zwanen geteld. Fred T. had zondags Kleine Zwanen geteld langs de Goldsteinseweg. Er waren 123 adulte en 26 juveniele zwanen; 1 ex had gele poten, 1 ex had een witte kleur ring en 1 ex had een gele kleurring. Zaterdags zaten er Rietganzen tussen en een Zwarte Zwaan. Ook werden er veel Houtduiven gezien. De volgende Ganzen- en Kleine Zwanentelling is op 12 en 13 januari 1991 Fred T. was verder op pad geweest voor de biotopentel1ing. Hij was tevens naar de landelijke SOVONdag geweest. 23 december is er een telling van Turkse Tortels. Jos T. had overzicht van midwintertellingen 1984-1990 op papier gezet. Er wordt verzocht om bij een egaal sneeuwdek Patrijzen te tellen. Ook worden ze vaak gezien op onverharde wegen na overvloe dige regenval 13 Rondvraag Luud P. had een Bonte Kraai gezien. Landschapsverzorging heeft 14 wilgen geknot in de OosternieuwlandpolderLuud wees ons erop dat we vanuit Natuurbeschermend Walcheren allert moeten zijn op verval Jan M. vraagt om nieuwe lichtdrukken van Walcheren met de atlas- blokken voor de nieuwe leden. Fred T. had veel Topper-, Tafel- en Kuifeenden gezien in de Veerse Kreken. Jos T. had een Aalscholver gezien in de watergang bij de Perduinsweg. Sander L. had een dode Kuifaalscholver gevonden in het kanaal bij Middelburg. Adrie J. merkt op dat in "Het Vogeljaar" een artikel staat over het weghalen van nestkasten in de bossen bij Ede. Van de honderden nestkasten bleven er nog 10 hangen, dit had tot resultaat dat de vogels onderling gevechten gingen houden om een nestplaats te bemachtigen. De kasten zijn weggehaald door Natuurmonumenten. Helaas stond de Vogelbescherming hier achter. Mededel ineren. Er waren geen aanmerken op de verslagen van de ledenvergaderingen. Ko S. stapt op als penningmeester. Er meldde zich onder de aanwe zigen geen nieuwe kandidaat. Er is een brief naar de gemeente Vlissingen gestuurd, waarin de VWG samen met de KNNV bezwaar maakt tegen de bescherming van maar de helft van het schor in de Sloehaven. Over de windmolens die bij de "Schoone Waardin" komen zal nog gediscussieerd worden; de ZMF is namelijk niet tegen de plaatsing. Het napauzeprogramma was een soortenbespreking over de Groenling, Bonte Vliegenvanger, Groene Specht, Ijseend en Bokje. Ondanks een kleine groep mensen kwam er een hoop boven water. Een kort overzicht: -Veldwaarnemingen tot en met 31 december 1990 worden verzameld voor de avifauna, waarnemingen na deze datum niet meer. -De meeste bij algemene instanties te vinden gegevens zijn op dit moment verzameld. Momenteel zijn we nog bezig met het verzamelen van gegevens uit "De Composiet", het Vogelasyl en het Vogel- ringstation. -De tot nu toe verzamelde gegevens zijn de afgelopen maanden geordend en per soort opgeslagen in een hangmapsysteem. -Van enkele vogelaars ontbreken nog hun persoonlijke waarnemingen. Hier wordt aan gewerkt. -Het afgelopen jaar zijn verscheidene malen soortsbesprekingen gehouden als napauzeprogramma. Hier wordt mee gestopt. Wel wordt gedacht aan avifauna- avonden met een andere invulling (b.v. ontbrekende gegevens boven water zien te halen) -Georganiseerde slaapplaatstellingen zijn grotendeels gestopt. Wel wordt nog onderzoek verricht naar slaapplaatsen van Turkse Tortels Meer informatie volgt na de volgende avifaunavergadering. 14

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 8