Zwartkop (Sylvia atricapilla) 1. 3.969.741 1 kj120990 Herwe, Brabant Bruxelles België A. Joosse 150990 Oranjezon, Vrouwenpolder 100 km gekontroleerd door ringer A. Joosse, Willem Alexanderstraat 21, 4388 HZ Oost-Souburg. MIDWINTERTELLING 1991 Voor de achtste achtereenvolgende maal werd op Walcheren de midwintertelling gehouden. In Nederland wordt deze telling sinds 1967 gehouden onder auspiciën van het International Waterfowl Research Bureau (IWRB) Deze internationale telling heeft tot doel betere bescherming en beheer mogelijk te maken van watervogels en watervogelgebieden De telgegevens (watervogels) worden in Nederland verwerkt door het RIN. Een verslag van alle in Nederland getelde vogels wordt gepubliceerd in Limosa. Evenals in voorgaande jaren werden dit jaar gewone meeuwen niet geteld. Geheel binnendijks Walcheren werd in het weekeinde van 12 en 13 januari geteld. Doordat niet iedereen op dezelfde dag werd geteld is het mogelijk dat soorten die zich veelvuldig verplaatsen dubbel zijn geteld. Het weer Tot aan de telling was er van enig winterweer nauwelijks sprake. In de tweede week van december kregen we voor de eerste keer te maken met lichte nachtvorst en middagtemperaturen van omstreeks het vriespunt. Plaatselijk viel er een weinig sneeuw. Dit weerbeeld hielden we tot en met de derde week van december. Daarna volgde tot aan de telling een winderige en regenachtige periode met temperaturen tot 10*C. Resultaten Tot aan de telling hadden we dus te maken met een vierde achtereenvolgende (extreem) zachte winter. Hoewel het totaal aantal getelde vogels hoger lag dan de drie voorgaande tellingen (zie figuur 1.) bleef ook nu een belangrijk deel van de vogels in overig Nederland. Deze vogels, voornamelijk Smienten, ganzen en Meerkoeten, zijn duidelijk terug te vinden in figuur 1., waar deze soorten de piek in de strenge winters van 1985 en 1987 veroorzaakten. Op de volgende pagina is een overzicht gegeven van de meest belangrijke soorten. Figuur 2. laat een procentuele verdeling van de waargenomen soorten zien. Opmerkingen bij enkele soorten Blauwe Reiger. pjet 75 getelde vogels de beste winter voor deze soort tot nu toe. Vermoedelijk zijn dit vogels die overig Nederland achter zich laten en zolang het niet gaat vriezen bij ons blijven hangen. Plaatsen waar aanzienlijke aantallen werden gezien: omgeving KleverskerkeOude Veerseweg, St. Laurense weidehoek en Ritthem. 23

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 13