doodsoorzaak in n=27 mnd waarin dood gemeld in juni en oktober. De overige 18,9 werd terug gemeld binnen een straal van 51 tot 200 km. Ook bij deze terugmeldingen waren er twee uit België (juli en augustus)De overige werden terug gemeld uit ons eigen land, te weten 1 uit Zuid Holland (april), 2 uit Noord Holland (janu ari/maart), 1 uit Zuid Limburg (december) en 1 uit de IJsselmeer- polders. Eén terugmelding bereikte ons uit Frankrijk. Een in juni 1990 geringde pul werd eind december van hetzelfde jaar ca. 200 km ten zuiden van Parijs gevangen. Deze is met 513 km tot op heden onze verst aangetroffen Torenvalk. Uit het bovenstaande blijkt dat ook onze jonge Torenvalken geen duidelijke gerichte trek vertonen. Ook voor oudere vogels geven de terugmeldingen geen duidelijke trek aan. Behalve "onze" Toren valken werden nog enkele elders geringde Torenvalken dood op Walcheren aangetroffen. Hierbij was 1 vogel die in Oost Duitsland als nestjong werd gering in 1982 en in de strenge winter van 1985 in Middelburg de dood vond. De overige 4 vogels werden in een straal van 90 km van hun ringplaats (waaronder 2 uit België) gevonden. Geen van deze was ouder dan 6 maanden. Leefti id Torenvalken leven korter als men zou denken. In hun eerste levensjaar is het sterftecijfer het hoogst. In figuur 5 is te zien dat 40 niet ouder wordt als een half jaar, terwijl nog eens 30 in de tweede helft van het eerste levensjaar het loodje legt. Het komt er dus op neer dat 70 niet ouder wordt als 1 jaar! Tevens is in figuur 5 te zien dat er naarmate de vogels ouder worden er minder worden terug gemeld. "Onze" oudste teruggemeldde Torenvalk werd 2,75 jaar en werd te Nieuwland gevonden, slechts 7 km verwijdert van de ringplaats. De oudste ooit geringde Torenvalk in Nederland werd 12 jaar. De gemiddelde leeftijd van al "onze" doodgemeldde Torenvalken bedroeg slechts 12 maanden. Sterfte Uit figuur 6 blijkt dat Torenvalken door een scala van oorzaken de dood vinden. In de meeste gevallen (44 is de doodsoorzaak niet gemeld of kon niet worden vastgesteld. Ruim 11 vond de dood door tegen een glazen obstakel te vliegen. Bijna 26 kwam tegen glos gevlogen 11.1 verkeers slachtoffer 25.0 andere oorzaken 1 18.6 dood onbekend 44.4 aug sep nov 7-4 22.2 5 om het leven door het verkeer. Het zijn meestal de jonge vogels die tijdens het fourageren in de wegbermen om het leven komen. Vaak wordt dit veroorzaakt door de sterke luchtverplaatsing van met name vrachtverkeer. Andere doodsoorzaken waren ondermeer: verdrinking (o.a. in veedrinkbak), gegrepen door trein of tegen een hoogspanningsdraad gevlogen. 1 -vogel legde letterlijk en figuurlijk het loodje! In figuur 6 is nog eens weergegeven welke maanden de meeste terugmeldingen opleverden. We zien dat de maanden september en januari hoog scoren. In het eerste geval zijn het vermoedelijk de onervaren jongen die de dood vinden terwijl in januari de minder sterke vogels door sneeuw of vorst of een combinatie van deze twee omgekomen zullen zijn. Bi izonderheden Hoewel de kasten uiteraard voor Torenvalken bestemd waren, kwam het een enkele keer voor dat de kast bezet werd door een paartje Holenduiven of Kauwen. Eenmaal werd in het najaar van 1989 een ongeringd mannetje Torenvalk dood in een kast aangetroffen. Enkele malen werd geconstateerd dat de kast door andere mensen werd bezocht (afgebroken takken/spijkers in de bomen)In 1990 werden twee legsels gepredateerd door vermoedelijk Eksters of Zwarte Kraaien. Samenvatting Van de door ons geplaatse kasten waren in de onderzoeksperiode gemiddeld 8,5 kasten per jaar bezet. Dit komt neer op een bezet

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 4