Mededel i neren. ♦Nieuw lid: Hans Schekkerman. ♦Op de inspraakavond (26-2) over de ruilverkaveling op Walcheren is er door de vertegenwoordigers van de Vogelwerkgroep niet noemenswaardig ingesprongen. Het ging deze avond meer op persoonlijke titel. Bezwaren kunnen worden ingediend tot 15-4 1991. Luud Persijn gaf enige uitleg over de avond. Tegen de plaats waar bossen zouden moeten komen had de K.N.N.V. bezwaar gemaakt en ook tegen een parkeerterrein wat langs het weggetje waar de Steen uilen zitten zou moeten komen. Wat de peilverlaging betreft: de K.N.N.V. vind dat er te weinig natuur in het centrum van Walcheren is. Bij Westkapelle komen drassige gebieden. Fietspaden kwamen niet aan het bod. De VWG heeft bezwaar tegen fietspaden die door open gebieden aangelegd zullen worden. *In de Erasmuswijk in Middelburg zijn Gierzwaluwdakpannen geplaatst. Dit is buitenom de VWG gebeurd ♦Jaco Walhout zal als vertegenwoordiger van de VWG de plaats innemen van Ben Smulders naar de ZMF toe. Fred Twisk zit al in het algemeen bestuur. Veldwerk. Tijdens de Kleine Zwanen- en ganzentel1ing zijn er slechts 30 Kleine Zwanen gezien. Tevens waren er Kol-, Rot- en Rietganzen aanwezig op Walcheren. Er zal geen extra aandacht besteed worden aan fenologie. Ieder wordt verzocht zijn eerste waarnemingen van zomervogels op een kaartje in te vullen. Arjen wil de vogeltrek op verschillende punten op Walcheren nagaan. Fred telt bij de Nolledijk en Tobi bij Westkapelle. Jaco is nog steeds benieuw naar slaapplaatsen van Turkse Tortels. De inventarisaties rond de avifauna zijn afgerond. Rondvraag ♦Vogelbescherming gaat de Huiszwaluw weer landelijk tellen. Francien vraagt of er bij ons wordt geïnventariseerd. Van Jos is hierover nog geen bericht ontvangen. Dhr J. Smit en Jan Meulmeester kontroleren al elk jaar een atlasblok. *Sander had al een Tjiftjaf en een Grutto gezien. Arjen had een in Letland geringde Tafeleend gevonden. Jan had de Kokmeeuw met bijzondere poten bij zich (zie Ieders in dit nummer). Fred had 12-2 tijdens de vorst een Kemphaan bij Klein-Valkenisse fouragerend op een mesthoop. Jaco zag een Roerdomp bij Ritthem en een Zwartkopmeeuw bij het vlissingse ziekenhuis. Koen had 6 Kraanvogels gezien boven Grijpskerke. ♦Luud ontving een melding van een Steenuil bij Arnemuiden. Verder had hij een telefoontje gehad betreffende wintervoeding. Dit is altijd al een moeilijk punt; als er eenmaal mee gestart is kun je er niet zomaar mee ophouden. *Adrie maakte zich zorgen over de Kerkuilen, die het erg moeilijk gehad hebben door de sneeuwval van afgelopen winter. Dhr. Schaap en Adrie zelf hadden al een paar meldingen ontvangen van verzwakte en gesneuvelde Kerkuilen. De Kerkuilen zijn deze winter niet bijgevoed. 13 De premie van f25,- voor een broedgeval van de Kerkuil is afgeschaft De VWG wil de Kerkuilen ook dit jaar weer inventariseren. Het napauze-programma bestond uit een videofilm over de Spreeuw. Verder gaf Arjen van Gilst uitleg 'over een gedragsonderzoek bij de Scholekster, wat hij in opdracht van school uitvoerde. VERSLAG LEDENVERGADERING 27 MAART 1991. Aanwezig 20 leden. Afmelding ontvangen van Jan Goedbloed en Jaco Walhout. Veldwerk ♦Bij de laatste telling was er 1 Kleine Zwaan en 1 Rotgans aanwezig ♦Het Broedvogel Monitoring Project is op gang gekomen. Er komen nog 7 rondes *Ideëen kwamen naar voren om bepaalde gebiedjes uit te zoeken om een simultaantel1ing te houden. ♦Controles van Steenuilenlokaties wordt onderling geregeld. *Jaco vraagt om 5 broedvogelsoorten te inventariseren (te weten Groene Specht, Grote Bonte Specht, Boomkruiper» Grote Lijster en Gekraagde Roodstaart). Enkele mensen (Sander, Gido, Arjen, Jos, Fred en Adrie) gaven zich op. Ingekomen stukken. ♦Uitnodiging voor bijeenkomst over het ruilverkavelingsplan voor Walcheren ♦Brochure Idioom van de natuurbescherming; een boekwerkje met een verklarende woordenlijst van bij de Natuurbescherming gebruikte vaktermen Mededelinqen. ♦Er is een rui 1abonnement met "De Kruisbek" uit Leusden. ♦Hans Klaase uit Middelburg is lid geworden van de VWG. ♦Er is door 3 leden van de VWG (Jan G., Luud en Fred) overleg geweest over wat er op de ruilverkavelingsavond naar voren gebracht moet worden. (De ruilverkavelingsavond is voor diverse Natuurbeschermingsverenigingen om hun ideëen en bezwaren naar voren te brengen voor wat betreft de ruilverkaveling). Conclusies van het overleg waren: ♦ruilverkaveling heeft meer nadelen als voordelen voor vogels, ♦bij verlaging van het waterpeil gaat de waterkwaliteit achteruit, ♦er moet meer aan de ecologische infrastructuur worden gedaan, ker moeten geen fietspaden door open gebieden komen en Ageen parkeerplaats aanleggen op plaatsen waar Steenuilen broeden. Verder had men het idee om bij de Schoone Waardin aan natuur ontwikkeling te gaan doen; de lage ligging, de aanwezigheid van een diepe geul voor de kust en het ontbreken van menselijke bewoners maken het gebied geschikt om er een inlaag/moerasgebied van te maken. Het plan zal echter eerst goedkeuring van de boeren moeten krijgen. 14

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 8