bruine boszanger te vlissingen (vervolg) korte mededelingen en nieuwtjes In het vorige nummer stopte op de laatste bladzijde tamelijk abrupt een verhaaltje over de Bruine Boszanger in verband met ruimtegebrek. Hieronder het vervolg: Geluidhard. scherp "tsek" of "tsak" vaak meerdere malen vrij snel achter elkaar herhaald. Geluid iets scherper als de roep van de Zwartkop Gedragvaak minutenlang onzichtbaar in de struiken. Met name de eerste uren veel roepend. Meestal op een hoogte van ongeveer een halve meter fouragerend, ook enkele malen hoog in een struik. Met enige regelmaat geheel of gedeeltelijk vrijzittend. Zeer beweeglijk en aktief. Het grootste deel van de tijd in dicht struikgewas verblijvend. Dezelfde dag werd de BB nog gezien en vooral gehoord door Hans Westerlaken, Rob, Tobiarjen en Sander. De laatsgenoemde zag de vogel zelfs in een aureool van sterretjes vanwege een smak op een vanwege de regen spekglad bruggetje. De volgende dag bleek de vogel helaas letterlijk en figuurlijk gevlogen. Van de Bruine Boszanger zijn tot en met 1989 slechts 10 gevallen bekend in Nederland n.l.: 19-22 okt '78 1 ex Terschelling 5-7 okt '86 1 ex Vlieland 9 nov '86 1 ex Kennemerduinen 17-19 okt '87 1 ex Texel 31 okt- 2 nov '87 2 ex Maasvlakte 24 okt '87 2 ex Texel 20 okt '88 1 ex Rotterdam 28 okt '89 1 Maasvlakte Afhankelijk van het niet/wel aanvaarden van een waarneming van deze soort te Lauwersoog in oktober 1990 betreft het geval te Vlissingen (de waarneming is intussen aanvaard door de CDNA) de elfde of twaalfde waarneming voor Nederland. Na de waarneming te Vlissingen werden nog twee Bruine Boszangers in Nederland ontdekt, namelijk van 7-9 november op Terschelling en van eind november tot begin december in de Haagse Waterleidingduinen. Dat de soort de laatste jaren steeds vaker in Nedeland wordt gezien is waarschijnlijk eerder een gevolg van de toegenoemen kennis betreffende de herkenning van deze soort dan van een werkelijke toename van deze dwaalgast. Literatuur Cottaar, F. Terpstra, K. 1988. Twee Bruine Boszangers in Nederland in najaar van 1986, Dutch Birding 10:4. Blankert, J.J. de By, R.A. 1988. Rare birds in the Netherlands in 1987, Dutch Birding 10:4. Van den Berg, A.B. de By, R.A. 1989. Rare birds in the Netherlands in 1988, Dutch Birding 11:4. Van der Burg. E. et al 1990. Recente meldingen oktober-december 1989, Dutch Birding 12:1. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. 21 Voedsel van de Huismus: Hoewel de Huismus een uitgesproken zaadeter is nam ik in de zomer van 1985 in een tuin in Middelburg waar hoe een Huismus een Gammavlinder (Tamelijk kleine nachtvlinder) achtervolgde en uiteindelijk op een vliegenvangerachtige wijze wist te vangen. Of de vlinder ook daadwerkelijk geconsumeerd werd heb ik niet waargenomen. Afgelopen zomer zag ik een Huismus een forse mug vangen en verorberen. (JW) Boerenzwaluwen met afwijkend verenkleed: Op 27 april 1991 nam Arjen van Gilst een Boerenzwaluw met een onopvallende, smalle, maar goed zichtbare, witte stuit waar te Breskens. Kort daarvoor was een Roodstuitzwaluw door slechts 1 van de 20 aanwezigen waargenomen. Op 9 augustus 1991 nam Jaco Walhout eveneens een Boerenzwaluw met witte stuit waar, ditmaal te Westkapelle. Bovenstaande onderstreept nogeens hoe voorzichtig men moet zijn met het determineren van RoodstuitzwaluwenAlleen het zien van een lichte stuit in combinatie met lange staartpennen is onvoldoende! Overigens wil ik de Roodstuitzwaluw van 27 april door dit verhaal niet als onbetrouwbaar betitelen. (JW) Broedaeval van Bruine Kiekendief op Walcheren? In de maanden juli en augustus werden opvallend regelmatig Bruine Kiekendieven waargenomen tussen Hoogelande en Meliskerke. Een broedgeval lijkt daarom niet uitgesloten. Aanvullende informatie (b.v. baltsgedrag, prooioverdrachtwaarnemingen van jongen etcetera) zijn welkom bij de redaktie. (JW) Blauwborst koloniseert Zeeland!- De Blauwborst is als broedvogel in opmars. Was de soort tot voor kort beperkt tot een aantal Zeeuws Vlaamse kreken en het Kreekrakgebied (en dan nog in kleine aantallen), thans is de soort, met name in Oost Zeeuws Vlaanderen zelfs in slootjes en watergangen te vinden. Ook elders in Zeeland breidt de soort zich uit. Voor Oost Zeeuws Vlaanderen werd voor dit jaar al een voorzichtige schatting van 500-600 paren opgegeven (Henk Casteleyns persoonlijke mededeling). De aanwezigheid van een zingend bij de Totalplas, even buiten Walcherse grenzen geeft hoop dat de soort z'n status als dwaalgast op Walcheren binnen afzienbare tijd zal verliezen. Migratie van juveniele Spreeuwen. In het begin van de maand juli werden bij de Nolledijk soms tot 10.000 langsvliegende Spreeuwen op 1 dag geturfd. Bij sommige neerstrijkende groepen werd gekeken naar het percentage juveniele vogels. In alle gevallen bleek het om 95 tot 100 jonge vogels te gaan! Dit zou erop kunnen duiden dat jonge vogels eerder trekken als adulte exemplaren. Mogelijk brengen de oude vogels ook 'nog een tweede broedsel groot. Overigens is het onduidelijk in hoeverre er sprake was van voedseltrek, slaaptrek of daadwerkelijke trek naar overwinteringsgebieden(JW) Commentaar op bovenstaande rubriek ontvang ik graag tijdens de eerstvolgende vergadering. Hebt u zelf een leuke korte mededeling voor deze rubriek dan zijn die welkom op het bekende adres. 22

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 12