ekster-vervolging meetbaar Inleiding In de zomer van 1990 deden alarmerende berichten de ronde over het massaal vangen en doden van eksters. Niet alleen in Zeeland werd er met behulp van vangkooien, waarin zich reeds een gevangen ekster bevond, soortgenoten gevangen en daarna gedood. Ook elders in Nederland werden op deze manier talloze eksters bemachtigd en gedood. Een artikel in Wantij hierover (7e jaargang, dec. 1990) werd gesproken over duizenden exemplaren, alleen al voor Zeeland. Om e.e.a. voor Walcheren te kunnen meten werd getracht aantal en gegevens van de soort voor Walcheren op te diepen. De jaarlijks terugkerende midwintertelling bood helaas geen soelaas omdat deze soort niet altijd wordt geteld. Gegevens waren echter wel voor handen van enkele leden van de vogelwerkgroep welke voor Sovon de jaarlijks terugkerende PTT-route tellen. Telmethode Punt Transect Telling of kortweg PTT-telling. Het doel van deze, door Sovon ontwikkelde landelijke telling, is: het volgen van een aantal ontwikkelingen van "gewone" wintervogels en doortrekkers. De telling wordt uitgevoerd in de maanden augustus, november, december en februari. Opzet is een vaste telroute waarbij op 20 vaste punten gedurende 5 minuten alle vogels worden geteld. Een route kan met de fiets (platteland) te voet (bossen) of met de auto (grotere afstanden) worden afgelegd. De decembertelling dient jaarlijks herhaald te worden, aan de deelnemers of ze tellen. Sinds 1983 worden er op Walcheren 3 PTT routes geteld, te weten Welzinge, omgeving Grijpskerke en Noordwest-WalcherenOok kan gebruik gemaakt worden van telgegevens uit de omgeving van KleverskerkeIn dit gebied worden sinds 1986 tijdens de MWT de aantallen eksters genoteerd. De totale lengte van de PTT- tellingen is ongeveer 75 km. De ekster is een stand/zwerfvogel en zeer territoriaal. Na het broedseizoen trekken ze vaak in familieverband op. Het is dan voor deze soort goed mogelijk aantals ontwikkelingen te volgen. In bijgaande grafiek zijn de getallen weergegeven van de 3 PTT routes welke sinds 1983 in de maand december zijn afgelegd. Een uitzondering is de MWT welke afkomstig is uit de maand januari. Veel uitleg behoeft de grafiek niet. We zien namelijk onmiddellijk dat op 3 van de 4 routes het aantal eksters drastisch gedaald is. Het meest in het oog springt de MWT uit Ekster JW In de overige maanden is het Resultaat 11 Kleverskerke. Hier kelderde het aantal van 27 ex. in januari 1989 naar 2 ex. in januari 1990. Alleen de route op Noordwest- Walcheren laat een lichte stijging t.o.v. 1989 zien. In totaal werden er in 1989 49 ex. waargenomen tegenover 21 ex. in 1990. Een daling van ruim 47% Samenvatt inq Uit bovenstaande blijkt: a. dat het artikel uit Wantij (helaas) ook voor Walcheren opgaat b. dat (alle) tellingen, vroeg of laat. nog wel eens van pas komen; c. de PTT-telling zowel landelijk als regionaal bruikbaar is; d. ook voor andere soorten bruikbaar is; e. dat aantalsveranderingen (zoals in dit geval) soms verklaarbaar zijn Als we de grafiek nog eens nader bekijken, dan zien we niet alleen de daling in december 1990, ook zien we dat de soort sinds de jaren 1985/1986 in aantal toeneemt en zn maximum in 1988 bereikt Mogelijk had toen de soort, als broedvogel voor Walcheren, z'n top bereikt. De volgende (december) telling zal ons laten zien of de soort weer in aantal toegenomen is, of doordat er ook dit jaar weer zijn gevangen en gedood de soort nog verder achteruit is gegaan. Met dank aan de tellers: Koos Minnaar (Welzinge), Peter Meininger (Noordwest-Walcheren) en Luud Persijn (omgeving Kleverskerke). De route Grijpskerke wordt gedaan door ondergetekende. Jos Tramper, Noordweg 78, 4353 AZ Serooskerke TE KOOP Novoflex-snelinstelobjectief 400 mm compleet (incusief schouderstatief, convector 1,5 X e.d.). Nieuw. Prijs notk Peter Braam 01751-79143 itmi|M>cittm «kater» ao 10 04 ae 87 00 «alstBfi frqpateka U.MA. klmnlurka 12

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 7