NOLLEDIJK 1991, JULI - SEPTEMBER De 23,5 teluren van vorig najaar vormden de basis voor een trek- telpost. Dit punt is gekozen, omdat er meerdere drukke trekbanen elkaar kruisen. Hierdoor treedt er stuwing op. Zodoende worden er hoge aantallen gezien van allerlei soorten. In het najaar van 1991 zijn er tot en met 30 september ruim 200 teluren gemaakt op de Nolledijk. Dit werd voornamelijk gerealiseerd door Pim Wolf en Arjen van Gilst. daarbij regelmatig bijgestaan door Rob Sponselee. Sander Li lipaly, Jaco Walhout. Peter Meininger e.a. In dit artikel wordt een vluchtig overzicht geschetst van de najaarstrek langs Vlissingen in de maanden juli-septemberWe behandelen slechts een paar van de gepasseerde soorten. Voor de zeldzaamheden wordt verwezen naar de recente meldingen. In de periode juli-september werden vrij regelmatig roofvogels gezien. De Bruine Kiekendief werd voornamelijk in augustus gezien. In deze maand passeerde er ongeveer 20 exemplaren (75% van het aantal gepasseerde individuen)De eerste Sperwer trok op 5 juli over. Vanaf eind augustus werd deze soort vrijwel dagelijks waargenomen. Op 28 september passeerde zelfs 26 exemplaren. Er werden, verspreid over de hele periode, acht Wespendieven vanaf de Nolledijk gezien. De "piek" van de Buizerd viel, in deze periode, tussen 28 augustus en 1 september (6 ex. in totaal). Boomvalken kwamen vooral in augustus langs (5 van de 9 ex. De steltlopers die op de telpost gezien werden waren vooral Kieviten. In deze periode konden van deze soort twee pieken worden vastgesteld. De eerste piek viel in de laatste dagen van juli. Er konden toen enkele honderden vogels worden genoteerd. In de laatste dagen namen de aantallen Kieviten langs de Nolledijk spectaculair toe. De aantallen varieerden van 3800 tot 2000 op 28 respectievelijk 29 september. Op de 28e werd in tegenstelling tot de 29e wel rond het middaguur geteld. Op dit tijdstip van de dag is de trekaktiviteit van de Kievit vaak het hoogst, waarmee het verschil in aantal tussen de twee data verklaard kan worden. Andere steltlopers die regelmatig langstrokken waren o.a. Groenpootruiter, Bontbekplevier en Bonte Strandloper. De Groenpootruiter werd in juli vrij regelmatig gezien of gehoord. De Bontbekplevier passeerde voornamelijk in augustus en van de Bonte Strandloper werden in september de meeste exemplaren gezien. Van deze soorten waren geen echte pieken vast te stellen omdat het meestal om enkele exemplaren ging. Van Gierzwaluwen werd trek waargenomen op vrijwel elke dag van de periode tot en met 15 september. Op enkele dagen werden enkele honderden exemplaren gezien, 4 juli ruim 1100 ex (6,5 uur). 5 juli 860 ex (0,5 uur), 17 aug 250 ex (2 uur) en 22 augustus 690 ex (4 uur) Boerenzwaluwen werden vooral in augustus en september dagelijks op trek gezien. De aantallen varieerden van enkele tot tientallen en zelfs tot honderden. Er werden geen opmerkelijke pieken geconstateerd. De Huiszwaluw daarentegen werd op twee dagen in erg hoge aantallen waargenomen. Op 28 en 29 september viel dit jaar voor deze soort de piek. die in totaal ongeveer 1800 individuen opleverde. Gele Kwikstaarten trokken regelmatig langs de telpost. Van begin 29 tot eind augustus werden dagelijks enkele tientallen exemplaren genoteerd. Vanaf eind augustus tot 20 september liepen de aantallen tot ver in de honderd. Hierna werden nog enkele tientallen gezien. De Graspieper trok in augustus eenzaam en in lage aantallen langs, terwijl in september een dag werd gehaald met meer dan 4200 exemplaren. In september was mooi te zien dat de groepsgrootte naarmate de maand vorderde groter werd. Dit groeide van solitaire vogels tot groepen van ongeveer 30 exemplaren. De telpost bleek bijzonder goed te scoren met Boompiepers. Het totaal aantal zal waarschijnlijk rond de duizend liggen. De eerste trekkers werden eind augustus genoteerd. Al snel namen de aantallen toe van enkele tot tientallen vogels. Op verschillende dagen werden er zelfs in de honderd of tweehonderd exemplaren geteld. Zo vlogen er op 28 september nog 260 exemplaren langs. Dit is.vrij laat in het seizoen voor zo'n hoog dagtotaal. Op de eerste teldagen van juli was de Spreeuw een talrijke trekvogelDe dagtotalen varieerden van duizend tot tienduizend exemplaren. De eerste telling (30 juni. Fred Twisk) van 10 uur tot 11 uur leverde al drieduizend exemplaren op. Dit is een reden om volgend jaar al vanaf 15 juni te tellen, omdat de Spreeuwentrek al volop aan de gang was aan hat begin van dit seizoen. Het duurde twee maanden voordat weer enige Spreeuwentrek werd opgemerkt. Op 15 september vlogen er ongeveer 300 langs de telpost. De aantallen namen daarna toe, 3000 ex op 21/09 en 6000 ex op 28/09. Arjen van Gilst. Nolledijk, Vlissingen. (Jan van Hoofkwartier 34, 4333 EA. Middelburg. 01180-11023) PS: Alle tellers bedankt!!!!!!! 30 AKTIVITEITENPROGRAHMA KNNV WALCHEREN 26 november 17 december 21 december 10 Januari 24 januari 28 Januari 1 1 febuari 22 februari Wandeling in het Veerse bos onder leiding van Rieh van de Gugten. Verzamelen om 14.00 uur op het parkeerterrein Kraaiennest (diJKafgang bij Veere) 'De dam)herten in Oranjezon en daar buiten', met films en dia's uit de oude doos en recente opnamen van Richard Struyk. 20.00 uur, C.S.W. Middelburg. Midwinterwandeling in Oranjezon o.l.v. Bram en Ineke Wi1leboordseVertrek 14.00, parkeerterrein □ranjezonweg Nieuwjaarsbijeenkomst. Richard Struyk verzorgt weer een quiz met dia's en materiaal in natura Dialezing door Lenie en Wim Bakker over de weel derige plantengroei op Hawaï. Excursie 'vogels kijken' o.l.v. Dolf Schaap. Vertrek 14.00 uur, Resto Vrouwenpolder. Lezing over paleonthologie onder de titel 'eten en gegeten worden', door Dick Oumontac. 20.00 uur in de C.S.W. Fossielenexcursie o.l.v. Dsvan Tuyll van Seroos- kerken te Oostkapelle. Verzamelen 14.00 uur, Molenweg

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 16