In juli is het milieupunt Zeeland van start gegaan; dit is puur voor milieuonderzoek. Op de studiedag voor kustvogels werd een lezing gegeven over drie jaar steltlopertellingen rond de OosterscheldeWat opviel was dat er minder aantallen waren dan voorheen. Het aantal eenden daarentegen was vooruit gegaan. Alles hangt samen met de toegenomen recreatiedruk. Veldwerk. Op 16 en 17 november is er weer een Kleine Zwanen- en ganzentelling. Op 2 november is er een simultaantel1ing op Walcheren. De bedoeling is dat er 10 kwartier geteld wordt. Eksters vangen met een vangkooi is thans middels uitspraak van de rechtbank een legale bezigheid. Rondvraag Lenie Burger had een Klapekster gezien in Oranjezon. Co Smit vroeg of er eens nieuwe gegevens in het kastje van de zeetrektelpost te Westkapelle konden worden opgehangen. Gido en Jos zijn in het bezit van een sleuteltje. Koos Minnaar had een Slechtvalk gezien bij Borssele. Tevens vond hij hier een geringde Kerkuil. Ben Smulders gaf aan dat er een positieve vooruitgang is wat betreft het RaranekensschorDe Zeeuwse Milieu Federatie gaat in beroep bij de Kroon. De Rotary Vlissingen biedt een vogelobservatiehut aan. Er worden ideën uitgewisseld waar deze zo moeten komen. Adrie Joosse had Wespendieven. Kraanvogels en trek van Grauwe Ganzen gezien. Volgens Luud Persijn gaat het fietspad tussen Middelburg en Veere niet door. De Vogelwerkgroep had hier ook negatief op gereageerd. Jan Meulmeester is gestopt met het inzamelen van oud papier in verband met ruimtegebrek. Pim Wolf biedt aan het geld wat hij voor een in Dutch Birding te publiceren artikel krijgt aan de Vogelwerkgroep te schenken. Arjen van Gilst gaf een opsomming van de Vogeltrek bij de Nolledijk. Helaas is het Zwelmpje hiervoor te klein. Jan Willemse had op twee achteréénvolgende dagen een Rode Wouw gezien. Napauzeprogranma Het napauzeprogranma bestond dit maal uit dia's van vogelwerkgroepleden. Pim, Tobi en Jaco toonden dia's van respectievelijk Spanje, Frankrijk/Nederland en Nederland. KORTE MEDEDELINGEN EN NIEUMTJEG (2) Eerste broedgeval van de Nijlgans op Walcheren. Op 13-09-91 nam Jos Tramper op de Haringvreter in het Veerse Meer een koppel Nijlganzen met 4 pul li waar. Voor zover bekend is dit het eerste broedgeval van deze exoot voor Walcheren. De eerste broedgevallen in Nederland dateren van 15- 20 jaar geleden en het aantal broedparen in Nederland neemt nog altijd toe. (JW) 15 JRondvraag Koos Minnaar is aanwezig geweest bij de opening van het buitenbassin van "De Mikke". Co Smit en Francien Caste1 hebben een excursie geleid voor belgische jongeren bij de Keihoogte op Noord-Beve1and Fred Twisk wijst op de nieuwe rubriek van korte mededelingen en nieuwtjes in '"t Zwelmpje". Jos Tramper had veel leuke soorten gezien bij Westkapelle. Francien Caste 1 had vernomen dat Jan Goedbloed bij de controle geen Steenuilen had gezien of gehoord. Lenie Burger stelde een naamsverandering voor van de Vogelwerkgroep. Hier zou later op terug worden gekomen in verband met tijdgebrek. Lenie Burger stelde tevens voor een excursie te organiseren, bijvoorbeeld naar de Philipsdam. Zij zal dit zelf organiseren. Luud meldde dat 8 paar Kerkuilen op Walcheren hebben gebroed. Tesamen brachtten ze 21 juvenielen groot. Napauzeprogranma Het napauzeprogranma bestond uit een uiteenzetting van "Plan Tureluur", verzorgd door Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie. "Plan Tureluur" is een natuurontwikkelingsplan voor de OosterscheldeDe vogelstand gaat hier met name achteruit, niet door het vuile milieu, maar in de eerste plaats door de recreatiedruk. VERSLAG LEDENVERGADERING 30 OKTOBER 1991 Aanwezig 19 leden, afmelding ontvangen van dhr. Smit uit VIissingen. Mededelingen. Op 19 oktober organiseerde de Vogelbescherming een "natuur jeugdvogelkijkdag"Op Walcheren werd er bij Westkapelle gekeken bij het "IJzeren Torentje". Helaas waren er maar twee deelnemers. Wel werden er een juveniele Vorkstaartmeeuw en 10 Kleine Jagers gezien. Dhr. Scheijbeler uit Middelburg heeft zich aangemeld als nieuw lid. Frida van Noordwijk heeft wegens verhuizing naar Utrecht haar lidmaatschap opgezegt. De Stichting Contrast Media Vlissingen, een lokale omroep in Vlissingen, vraagt een kandidaat beschikbaar te stellen voor de programmaraad van de Stichting Lokale Omroep in Vlissingen. Dit houd in dat hij/zij twee maal per jaar een vergadering moet bijwonen. In de programmaraad hebben vertegenwoordigers zitting van de navolgende stromingen: Maatschappelijke zorg en welzijn. Cultuur en Kunst, Kerkgenootschappen en genootschappen op geestelijke grondslag, werknemers, werkgevers, onderwijs en educatie, etnische en culturele minderheden, sport en recreatie. Wie stelt zich beschikbaar? Er is een nieuw blad verschenen, te weten "Zoogdier". Het blaadje verschijnt 4x per jaar en de contributie bedraagt f 25.-

't Zwelmpje | 1991 | | pagina 9