-VELDWERK 1991 -STORMVOGELTJE OP STRAND DISHOEK 021191 -KORTE MEDEDELINGEN EN NIEUWTJES bloed, L. Persijn, F. Twisk) werd via overleg met de Zeeuwse Milieufederatie bijgedragen aan een inspraakreaktie op het plan. Gierzwaluwen Bij wijze van proef werden in Oost-Souburg enkele ventilatie- pannen op het dak geplaatst. De eerste bezoeken van Gierzwaluwen aan deze pannen geven hoop dat niet noodzakelijk gewerkt hoeft te worden met speciale Gierzwaluwpannen, maar dat deze 'normale' pannen ook voldoen. Door een aanbod van Bram Moens konden in Middelburg weer enkele nieuwe pannen geplaatst worden. Rammekensschor In samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie werd verder gewerkt aan de bescherming van schor en slik bij Rammekens. Voor een deel van het gebied is die bescherming nu werkelijk in 't zicht gekomen. 01ieslachtoffers In december spoelden weer slachtoffers aan op de Walcherse kust. P-i-m Wol-f bracht 50 vogels naar het opvangcentrum 'de Mikke Z.cuy,<M\rt» C'Sr Windmolens Bij de gemeente Vlissingen werd bezwaar gemaakt tegen de plaat sing van nieuwe windmolens langs de zeedijk bij Ritthem. Als gevolg van de omvangrijke weerstand tegen de komst van de molens is het plan inmiddels van de baan. Milieuplan Vlissingen Aan de gemeente werd een korte inspraakreaktie op het (vooral op mi 1ieubeschermende maatregelen gerichte) ontwerpplan gestuurd. - Kleine- Zwanen en Ganzen werden ook deze winter weer geteld. - Ten behoeve van het RIN werd voor de achtste maal een mid wintertelling gehouden ('t Zwelmpje 6e jaargang no :2). - Ook dit jaar werden de Kerkuilen- en Torenvalkkasten gecon troleerd. De aanwezige jongen konden in de meeste gevallen worden geringd. - Voor S0V0N werden de volgende aktiviteiten ondernomen: BMP (Oude Veerseweg)PTT (diverse routes), BSP (niet broedvogels) - Op 2 november werd op Walcheren een simultaantel1ing gehou den. Ten gevolge van de harde wind werd echter nauwelijks trek geconstateerd. - Voor het eerst werd uitgebreid najaarstrek geteld vanaf de Nolledijk. - In de omgeving van Vrouwenpolder werden Steenuilen geïnven tariseerd. Slechts één territorium kon worden vastgesteld ('t Zwelmpje 6e jaargang no:4). - In de gemeente Vlissingen werden door Jan Meulmeester en Dhr Smit 66 nestkasten gecontroleerd. 17 Met het idee de conditie nog wat op te vijzelen (of dat nog niet genoeg gebeurt tijdens de commando-opleiding), maakte ik op 2 november met mijn "al1-terrain-bike" het strand van Dishoek onveilig. Er stond een stevige zuid tot zuidwesten wind. 6 beaufort en soepe fietsen ging duidelijk anders. De aandacht was al enkele malen getrokken door langsvliegende Kleine Jagers, Jan van Genten en Zwarte Zeeëenden en mijn ogen waren dan ook continue op zee gericht. Om circa 14.30 ontdekte ik zo,n 20 meter uit de branding een klein donker vogeltje wat zich al flappend en vallend op het strand voortbewoog. Het was meteen duidelijk dat het beestje met ernstige gezondheidsproblemen te kampen had. Ook meteen duidelijk was dat het hier om een Stormvogeltje (Hydrobates pelagicus) ging en dat ik ook last van een gezondheidsprobleempje leek te hebben. Enkele duitsers (wie anders met dit weer op het strand) verwonderden zich hier ook over en vroegen wat er precies gaande was. In mijn beste duits legde ik hen uit dat het hier om een klein zeldzaam zeevogeltje ging dat zich alleen met harde aanlandige wind af en toe aan de kust laat zien. Hoe goed mijn duits ook is, ik leek hen niet geheel te overtuigenduitsers! Bij benadering probeerde het Stormvogeltje klapwiekend weg te komen maar dit lukte totaal niet. In de hand bleek het beestje olie op de buik, linkerflank en iets aan de kop, snavel en vleugels te hebben. De belangrijkste kenmerken: duidelijke witte baan op de ondervleugels rechte staart egaal witte stuit verder klein geheel donker vogeltje met korte vleugeltjes. Daar ik het exemplaar op"08 september 1990 langs Westkapelle niet gezien had betekende dit voor mij een "first" op mijn Nederlandse 1 ijst Na de vogel uitvoerig bestudeerd te hebben, heb ik hem langs de waterkant teruggezet, in de hoop dat hij zijn uitputting te boven zou komen. Erik Sanders, Anthonissestraat 9, 4371 BZ Koudekerke Op 22 november 1991 toen ik om 14.00 uur van school naar huis fietste over de Zandvoortse weg, zag ik terwijl ik een Buizerd bekeek een vreemde Kiekendief. Deze mannelijke kiekendief had een aantal kenmerken die niet overeen kwamen met die van (adulte) mannetjes Blauwe - en Grauwe Kiekendief. De vogel miste de voor Blauwe Kiekendief kenmerkende donkere band langs, de vleugel en had geen duidelijke afscheiding tussen het grijs van de kop en het wit van de hals/borst: Het grijs liep geleidelijk over in wit. De vogel had een duidelijke witte stuit wat niet past op mannetje Grauwe Kiekendief. Op de ondervleugel en borst had de vogel geen strepen terwijl de bovenvleugels beide wel een zwarte streep hadden. Zelf denk ik dat het misschien een kruising is. (Koen Kuipers) Waarschijnlijk is de beschreven vogel een subadult mannetje Blauwe Kiekendief (JW) 18

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 10