-VERSLAG LEDENVERGADERING 27 NOVEMBER 1991 -VERSLAG LEDENVERGADERING 10 DECEMBER 1991- Aanwezig: 19 leden. Afwezig met kennisgeving: Gido Davidse. VELDWERK Vanwege het slechte weer waren er tijdens de simultaantelling op 2 november weinig vogels gezien. Er werd geteld bij de Veerse Dam en bij het Zuiderhoofd te Westkapelle. De Kleine Zwanen en Ganzentelling leverde alleen 9 Rotganzen op. Doordat er weinig of geen zeegras in de Grevelingen is fourageren de Rotganzen nu al op akkers en grasvelden. MEDEDELINGEN Adreswijziging ontvangen van René den Hollander (Duinweg 61, Oostkapelle) en van Jan Meulmeester (Girsesland 19, 4337 CE Middelburg, 01180-38785) Jan-Willem Vergeer is bezig met een Zeeuwse broedvogelatlasIn augustus 1992 moet deze klaar zijn. Er is een rode lijst opgesteld door een aantal mensen. Welke soorten definitief op deze lijst komen te staan is nog niet geheel duidelijk. Luud heeft een stukje geschreven voor "Het Vogeljaar". Op 20 december is er een huwelijksreceptie van Jaco Walhout en Joan Vogel in Hotel Britannia. Het regeringsbeleid beschermd het RammekensschorDe Gemeente Vlissingen heeft een bestemmingsplan gemaakt voor de westelijke helft van het Rammekensschor, hetgeen in het streekplan als havengebied is aangewezen. Het bestemmingsplan is goedgekeurd door de Provincie. De Zeeuwse Milieu Federatie en de Gemeente Vlissingen vechten dit aan. De Gemeente Vlissingen heeft een Milieubeleidsplan opgesteld waarin veel aandacht aan het milieu, maar weinig aandacht aan de vogels wordt besteed. Wie wil een onderzoek doen naar de broedvogels in Vlissingen? De bladzijden 15 en 16 van het vorige Zwelmpje dienen omgewisseld te worden. De verslagen worden goedgekeurd en vastgesteld, RONDVRAAG Tijdens deze rondvraag werd iedere aanwezige verzocht te vertellen wat voor veldaktiviteiten hij deze maand had ontplooit: Fred telt maandelijks de Veerse Kreken en Vesten en tevens het Caissonterrein. Hierbij is de aandacht vooral gericht op Kuif- en Tafeleenden en steltlopers. Jos berichtte Koereigers te hebben waargenomen bij de Braakman. Dhr Schaap richt zijn aandacht op zowel bloemen, planten als vogels en ringde'ook de afgelopen tijd diverse exemplaren. Francien deed weinig aan vogels, maar had wel een Buizerd gezien en ganzen gehoord. Hans Klaassen zag Rotganzen bij Zanddijk en Niek Klaassen had bijna niet gevogeld evenals Ben Smulders. Co Smit geniet van z'n vut en is veel op pad. De laatste tijd probeert hij vogel(aar)s op video vast te leggen. Adrie blijkt weinig op pad te zijn geweest maar had wel diverse vogels geringd, waaronder een noordelijke Tjiftjaf. Verder maakte hij melding van hoge aantallen Merels. Luud had enkel op weg naar zijn werk het één en ander gezien. Opvallend vond hij dat er op een lantaarnpaal midden in de stad een Ekster zat. Joop 3 Scheijbeler had in z'n tuin Goudhaantjes gezien en nam bij de Geersesweg een Blauwe Kiekendief waar. Koos zag 2 Kiekendieven bij het Veerse Meer richting N-Beveland vliegen, vermoedelijk om te gaan slapen. Op de Haringvreter zag hij o.a. Nijlganzen en veel Rotganzen met een hoog percentage jongen. Ook zag hij veel Turkse Tortels bij de Lange Vieleweg. Jan Willemse had enkel in zijn tuin gevogeld, terwijl Jan Hengst vooral in de omgeving van Westkapelle had rondgekeken, maar nu'zijn aandacht meer richting Nolledijk wilde gaan verleggen. Jaco telde te Westkapelle 600 Rotganzen in twee uur. Verder meldde hij een IJsduiker in de Quarleshaven en een Parelduiker op het Veerse Meer. Koen vogelt elke zaterdag en gaat 's zondags vaak met zijn vader op stap. Arjen verblijft altijd op de Nolledijk en Tobi tenslotte meldde weinig gezien te hebben behalve een Kleine Zilverreiger bij de Oranjeplaat en een Zwartkopmeeuw vlak bij zijn huis. Het napauzeprogramma bestond uit een videofilm over Europese Roofvogels van Rob Sponselee. Aanwezig: 8 leden. Afwezig met kennisgeving: Francien Castel, Jaco Walhout en Gido Davidse. Luud Persijn was voor d'e VWG in Goes in verband met een door de Zeeuse Milieu federatie georganiseerde avond over het zeeuwse stuk van het Natuurbeleidsplan. VELDWERK Kleine Zwanen- en ganzentel1ingOp 15 december waren er bij de Goldsteinseweg 164 Kleine Zwanen aanwezig, waarvan 38 juveniel. Tevens verbleven hier 13 Kolganzen. Bij Kleverskerke verbleven 135 Rot-, 500 Kol-, 250 Brand- en 6 Nijlganzen. Er was 1 Kleine Zwaan bij Hoge lande en 250 Rotganzen bij Vrouwenpolder. JACHT De Ganzenwerkgroep Nederland en Vogelbescherming proberen een inventarisatie te maken van de zogenaamde "kantjesjachtdit is de jacht op en rondom de randen van reservaten, beheersplaatsen en slaapplaatsen. Zij willen informatie over: 1) waar vindt er jacht plaats op/bij slaapplaatsen, op welke afstand en hoe? 2) is er jacht op de grenzen van reservaten en beheersgebieden? 3) wat is het aantal vaste jachthutten voor de ganzenjacht in de belangrijke voedselgebieden? 4) in welke (potentieële) ganzen- fourageergebieden vindt er jacht op andere soorten (bv eenden) plaats en wordt het fourageren van ganzen daardoor verhinderd? RONDVRAAG Jan Hengst had veel Futen op trek gezien bij Westkapelle. Jan Willemse meldde een Blauwe Kiekendief bij KrommenhoekeCo Smit nam een Ijsvogel waar bij Rammekens en zag de Kleine Zilverreiger bij het Schenge en 7 Bonte Kraaien op de Goudplaat. Fred zag drie Houtsnippen bij Valkenisse. Het caissonterrein leverde door de vorst geen vogels op. Fred is verder druk bezig met de avifauna. Jos meldde een Zwarte Roodstaart bij Westkapelle, een albino Scholekster bij Serooskerke en een albino Huismus tussen Gapinge

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 3