-VERSLAG LEDENVERGADERING 29 JANUARI 1992 AKTIVITEITEN VAN ANDEREN en VeereTevens checkte hij ganzen op N-Beveland op kleurringen en meldde hij dat er in 1991 130.000 Eksters zijn afgeschoten/ gevangen in Nederland. Dhr Schaap gaf door dat er roofvogels bij de Mikke zijn binnengebracht. Koos had een Tjiftjaf gezien. Jan M. had door de verhuizing alleen maar verfbussen gezien. MEDEDELINGEN Fred gaat naar de receptie van Jaco en Joan. Tijdens de landelijke SOVON-dag was er een lezing over de Koolmees. Uit onderzoek was gebleken dat "stadskoolmezen" niet buiten de stad komen, maar dat Koolmezen die buiten de stad broedden wel naar de stad trekken. Het napauzeprogramma bestond uit een soortenbespreking 'met dia's over de Steenloper, Torenvalk en Blauwe Reiger. Aanwezig: 21 leden. Nieuw lid: Floor Arts. Vlissingse Singel 38, 4335 GA Middelburg. RONDVRAAG Luud: volgens de tellingen zijn er in 1991 34 broedgevallen van de Kerkuil in Zeeland geweest, tegen 31 in 1990. Een positief aantal voor Zeeland, hoewel het aantal landelijk 5% minder was als in 1990. Luud stelt ook voor tijdens de midwintertelling de Patrijzen gewoon te tellen en niet meer te wachten op sneeuwval. Adrie vraagt voor de zeeuwse rode lijst alle gegevens over het monitoringgebied van 1983 tot en met 1991. Dhr Schaap meldde dat een lid van de VWG tijdens de "olieramp" de dode Alken meenam, maar de levende liet zitten. Door bedoelde persoon werd toegelicht dat een en ander niet onder de vlag van de Vogelwerkgroep was gebeurd. Koos had veel ganzen tijdens de midwintertelling in zijn gebied. Francien krijgt op haar vraag of er Steenuilen zijn gezien in de omgeving van "de Zandput" een positief antwoord en een nadere plaatsaanduiding. Co had een Buizerd gevangen die een kleine verlamming en stress vertoonde. De vogel is naar "De Mikke" gebracht. Co heeft tevens een schuilhut die door VWG-leden geleend kan worden. Lenie nam een Kauw met witte vleugels waar bij Oostkapelle. Jaco wil graag een computer op kosten van de vogelwerkgroep aanschaffen ten behoeve van de avifauna en t Zwelmpje". Tijdens de jaarvergadering komt men hier op terug. Er worden voor komend jaar 6 avonden ver van te voren gepland door de avifaunagroep. Dit om de druk op de ketel te houden. Jan M. nam een juveniele Kwak waar bij de sluizen van Veere. Fred meldde dat hij 13 Eksternesten had geteld in het Nollebos. De broedvogelinventarisatie van 1987 leverde slechts 1 paar op. Jos en Jaco melden dat er "kreukelzuigers" aktief zijn bij het opleidingscentrum van de brandweer te Vlissingen en omstreken. VELDWERK Jos meldt dat de decembertelling van 1991 de volgende aantallen opleverde voor het Deltagebied: max. 23.000 Rotganzen (1990 5 22.000 stuks), min. 13.000 Brandganzen (in 1990 33.000 stuks), max. 26.000 Grauwe Ganzen (in 1990 22.000 stuks). De aantallen Rietganzen blijven afnemen, volgens Pim tengevolge van een verschuiving van het overwinteringsgebied naar Duitsland. Op Walcheren werden 171 Kleine Zwanen geteld. Jos geeft een opsomming van de totalen van de afgelopen midwintertelling. Alle tellingen zijn echter nog niet binnen. De eerstvolgende Kleine Zwanen- en ganzentelling is op 15/16 februari. MEDEDELINGEN De vogelwerkgroep heeft een uitnodigingen ontvangen voor de premiere van Natuur en Milieu in Zeeland en voor het Congres over Verantwoord Faunabeleid op 4 april in de Reehorst te Ede. Aan de Gemeente Vlissingen werd een korte- inspraakreactie op het beleidsplan gestuurd. De gemeente heeft het enkél over de verzameling van b.v. koelkasten, maar niet over de natuur. Fred meldt dat het stukje in de krant over sportvisserij niet precies is weergegeven. Drie van de vier zinnen waren verdraaid. Tevens vraagt hij uit te kijken naar de werken van het Wegschap Walcheren. Er wordt op sommige plaatsen behoorlijk aan bomen en struiken gekapt, wat niet altijd nodig is. Foto's van deze werkzaamheden zijn zinvol. Jos moet dit jaar aftreden. Aangezien het bestuur uit 5 personen moet bestaan vraagt Fred voor eventueel 1 jaar een opvolger die alleen zitting hoeft te hebben in het bestuur. Er is een bedankje ontvangen van Jaco en Joan voor de felicitaies en kado's op hun trouwdag. Het napauzeprogramma bestond uit een dialezing door Pim Wolf over het voorkomen en de herkenning van Zwartkopmeeuwen. Zaterdag 4 april organiseren diverse natuurbeschermingsorganisa ties een congres over 'verantwoord faunabeleid' Belangrijk onderwerp is de behoefte aan een ALGEMENE Faunawet (in plaats van de DIVERSE wetten die thans jacht en dieren bescherming regelen). Plaats van samenkomst: "de Reehorst", Ede. Nadere' informatie is te verkrijgen bij onze secretaris of bij: Stichting Kritisch Faunabeheer, mw A.P. de Jong, Amsteldijk Noord 135. 1183 TJ Amstelveen, tel. 020-6410798. programma KNNV: Zaterdag 22 feb: Dinsdag 25 feb: Vrijdag 13 maart: Dinsdag 17 maart: 6 Fossi'elenexcursie onder leiding van ds. Tuyll van SerooskerkenVerzamelen om 14.00 uur bij het museum aan de Molenweg te Oostkapelle. Lezing over het Floronproject met behulp van dia's en overheadprojectieDe inleiding wordt verzorgd door J.J. van den Berg. Jaarvergadering. Na de pauze een dialezing onder de titel 'Walcheren in het voorjaar' door H. Mandemaker. Aanvang 20.00 uur (CSW) Excursie 'op zoek naar mollen en andere zoogdieren' in het weide- en vroongebied.

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 4