MIDWINTERTELLING 1992 aantal getelde vogels soort samenstelling in n=13610 roofvogels Voor de negende achtereenvolgende maal werd op Walcheren de midwintertelling gehouden. In Nederland wordt deze telling sinds 1967 gehouden onder auspiciën van het International Waterfowl Research Bureau (IWRB). Deze internationale telling heeft als doel beter bescherming en beheer mogelijk te maken van watervogels en watervogelgebieden. De telgegevens (watervogels) worden in Nederland verwerkt door het RIN (tegenwoordig Instituut voor Bos en Natuuronderzoek). Een verslag van alle in Nedeland getelde vogels wordt gepubliceerd in Limosa. Dit jaar werden voor het eerst ook alle "gewone" meeuwen geteld. Dit ter completering van een algehele telling van deze soorten in heel het deltagebied. Geheel binnedijks Walcheren werd in het weekeinde van 18 en 19 januari geteld. Doordat niet iedereen op dezelfde kon tellen is het mogelijk dat soorten welke zich veelvuldig verplaatsen dubbel zijn geteld. Het weer. Tot aan de telling was er van enig winterweer nauwelijks sprake. In de eerste helft van december kregen we in Zeeland te maken met lichte nachtvorst, terwijl in overig Nederland matige vorst voorkwam.. In de tweede helft van december liep de temperatuur weer op tot 5 6 graden boven nulWe bleven dit zachte weer houden tot aan de telling. Resultaten Tot aan.de telling hadden we voor de vijfde achtereenvolgende winter te maken met een (extreem) zachte winter. Dien ten gevolge bleven grote aantallen Smienten, Ganzen en Meerkoeten achterwege. Het totaal aantal getelde vogels komt nagenoeg overeen met die van de vier voorgaande zachte winters (meeuwen buiten beschouwing gelaten)Een en ander is nog eens weergegeven in figuur 1. Figuur 2 laat de procentuele verdeling van de waargenomen soorten zien. Voorts is er een overzicht geplaats van de belangrijkste soorten. Opmerkingen bij enkele soorten. Blauwe Reiger: Slecht 37 exemplaren werden geteld, terwijl vorig jaar een record aantal van 75 ex werd bereikt. Ganzen Op een honderdtal Rotganzen na werden alle ganzen waargenomen in de omgeving van de Oude Veerse Weg. Opmerkelijk was de aanwezigheid van ca. 800 Brandganzen in het gebied, een aantal wat tijdens alle vorige tellingen nooit gehaald is. Enkele vogels waren gekleurringd. Deze waren als pull geringd op het zweedse Gotland. Daar is enkele jaren geleden spontaan een broedpopulatie van deze soort ontstaan. Ook de Rotgans deed het met ca. 500 ex goed. In het najaar verbleef ten gevolge van het goede broedsucces een record aantal in Zeeland. Door een afname van de hoeveelheid voedsel (gras) elders weken enkele honderden Rotganzen uit naar Walcheren. 17 (uitgezonderd meeuwen) leren flf.l w.ho«o/mJro«t 17 orarift 12.8 pJ*rt»r/wulp fig.3 18

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 10