VERZOEKEN Iedereen die dit jaar heeft meegewerkt aan de inventarisatie van EKSTER, GRAUWE VLIEGENVANGER, en/of SPOTVOGEL wordt verzocht de door hem of haar vastgestelde territoria, ingevuld op de daarvoor verstrekte kaartjes, zo spoedig mogelijk na 1 augustus (slui tingsdatum inventarisaties) op te sturen naar Jos Tramper, Noord- weg 78, 4353 AZ Serooskerke. MEDEDELINGEN Er zijn nieuwe telformulieren voor de trektelpost Nolledijk. De getelde aantallen dienen per kwartier te worden genoteerd (dit in tegenstelling tot zeetrektellingen, waarbij per uur wordt ge teld) De formulieren zijn ook bruikbaar voor landtrektellingen elders op Walcheren. Vermeld altijd op het formulier de naam van de telpost en ook het jaartal. Formulieren zijn op aanvraag ver krijgbaar bij Pim Wolf en Arjen van Gilst. Teneinde een beter beeld te krijgen van de (zang)vogeltrek over Walcheren zal dit najaar getracht worden om gedurende de maanden september en oktober minimaal elk weekend trek te tellen vanaf de duinen langs het puinpad bij Westkapelle, simultaan met tellingen op de Nolledijk. Ideaal is minimaal twee uur tellen tussen 06.00 en 10.00 uur 's morgens op zowel zaterdag als zondag. Mensen die het leuk vinden om een aantal malen te tellen worden verzocht om contact op te nemen met Jaco Walhout, liefst op korte termijn zodat een planning gemaakt kan worden. Er wordt gestreefd naar een bezetting van minimaal 2 man. ERRATA 't Zwelmpje 7:2, mei 1992, pagina 4: Rondvraag: Het stukje over het Stormvogeltje stond in 't Zwelmpje 7:1 en niet zoals vermeld in 8:1. 2 KUIFEENDEN BIJ VEERE: ZOUTGEHALTE WATER BEÏNVLOEDT GEDRAG. Wie in de herfst en winter wel eens langs de oevers van de kreken bij Veere heeft gewandeld, weet hoe uitnodigend Kuifeenden en soorten als Tafel- en Toppereend daar in het zonnetje kunnen lig gen dobberen, alsof ze zeggen willen: "We drijven hier speciaal om eens uitvoerig bekeken te worden, dus neem er gerust de tijd voor. We lopen niet weg.". Die indruk onstaat niet toevallig: de vogels lijken weinig anders te doen dan doelloos rond te dobbe ren, terwijl ze af en toe wat veren glad strijken. Alleen drei gend onraad op de oever (een hond bijvoorbeeld of te luidruchtige recreanten) brengt wat leven in de brouwerij en veroorzaakt een gezamenlijke verhuizing van de eenden om de afstand tot het po tentiële gevaar zo groot mogelijk te houden. Het is al langer bekend dat deze vogels pas in de avondschemer aktief worden. Dan verhuizen ze naar hun fourageergebieden op het Veer se Meer, van waar ze in de ochtend weer terugkeren op de kreek (1) We mogen dus aannemen dat ze er de voorkeur aan geven om op de kreek te rusten en niet in hun fourageergebied. Ze hebben er zelfs de inspanning van een vliegtocht voor over en niet te vergeten een periode van vasten. Waarom dit gedrag? Worden ze overdag in de voedsel- gebieden verstoord? Waar liggen die ge bieden en wat weten we over verstoring? Stuart ondernam pogingen om, met behulp van radar en nachtkij kappara tuur een idee te krijgen van de ver spreiding van Kuifeenden over het Veerse Meer gedurende de nacht. Het lukte hem helaasAom een duidelijk beeld van die verspreiding te krijgen. Wel kon hij concluderen dat de vogels 's nachts op het meer fourageren. Uit literatuur informatie bleek hem dat nach telijk fourageren door verschillende auteurs aan verschillende oorzaken wordt toegeschreven: verstoring door mensen, vermijden natuurlijke vijanden, maar ook een gunstiger energiehuishouding worden genoemd. Wat dat laatste betreft wordt gesteld dat overdag op beschutte plaatsen wordt gerust en dat de nacht gebruikt wordt om te fourageren omdat dan meestal de wind zwakker is en het voedselzoeken minder energie vraagt dan overdag. Over verstoring op het Veerse Meer zijn geen gegevens voorhanden, maar serieuze verstoring in de wintermaanden lijkt niet waar schijnlijk. Voortbouwend op de gedachte van een gunstiger ener giebudget bij nachtelijk fourageren kunnen we ons eerst afvragen waarom de eenden niet op de kreek blijven om daar te eten. Op 3

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 3