deze vogels leerden aan de hand van vorstslachtoffers die in maart 1986 werden verzameld. Tot slot vindt U in bijgaande grafiek de aantallen die ik in de afgelopen drie winters in de kreken en vest van Veere telde. In deze figuur duidt een vraagteken op het ontbreken van telgege vens. Het aantal in december 1991 werd vastgesteld na de vorstpe riode eerder in diezelfde maand. De laatste vijf jaar worden in de periode november tot februari regelmatig aantallen van 1000 tot 1500 vogels aangetroffen. Fred Twisk Ellebooglaan 12 Dishoek 1) Stuart J.J., 1988. Voorkomen en voedsel van watervogels in het Veerse Meer. Rijksuniversiteit Gent, Rapport W.W.E. nr.5 Rijkswaterstaat D.G.W. Nota GWAO 89.1002. 2) Phillips J.G., P.J.Butler P.J.Sharp, 1985. Physiological strategies in avian biology. Kuifeend Veere kreken vest Totaal aantal 1j600 1.400 1.200 1J000 800 600 400 200 '89/'90 '90/'91 '91/'92 ii i 10 12 2 Maand "DARTELE KWARTEL" Op 12 juli 1992 ontdekte Jaco Walhout onderweg naar Westkapelle op een grasland, nabij de kruising Hogelandseweg - Domburgsche Watergang, één van de handvol Kwartels die dit jaar op Walcheren voornamelijk gehoord werden. In tegenstelling tot de meeste Kwartels, die zich alleen laten horen, liet deze vogel zich daarnaast ook nog eens prima bekij ken, voornamelijk doordat de vogel zich in een grasland ophield. Naast de alom bekende roep was van korte afstand ook een minder 6 bekend geluid hoorbaar, n.l. een "zuchtend" stjau-wa (zoals be schreven in Thiemes vogelgids in kleur) Al roepende liet de vogel zich regelmatig prima bekijken en 's morgens werd de vogel door Jaco vanaf ca. 10 meter gefotogra feerd. - Het meest opvallende aan dit adulte mannetje was de typerende koptekening: vuilwitte kruin- en wenkbrauwstreep, bruinzwarte oog- en laterale kruinstrepen, 2 bruinzwarte banden om de wang heen naar de keel lopend. Een zwart smal baardstreepje zou zicht baar moeten zijn, maar heb ik in het veld niet kunnen waarnemen. Dit was voor mij de eerste keer dat ik een Kwartel zag en voor zover ik weet was dit één van de eerste Kwartels op Walcheren die zich door meerdere vogelaars goed liet bekijken. Literatuur: Nicolai J. et al, 1985. Thieme Vogelgids in Kleur, Amsterdam. Erik Sanders, Anthonissenstraat 9, 4371 BZ Koudekerke. EXCURSIE VWG 1992 De jaarlijkse vogelwerkgroepexcursie werd dit maal gehouden in "De Schotsman" (27 mei)Dit fraaie stukje natuur ligt alleen niet op Walcheren, maar op het "eiland" Noord-Beveland. We verza melden bij "de Resto" en moesten dus alleen maar de Veersegatdam over steken om bij "De Schotsman" te komen. Boven de dam was sprake van enige trek van Gierzwaluwen, ruim vijftig in een kwar tiertje. De groep vogelaars bestond uit 11 individuen. De vier auto's die ons vervoerden werden in het zuidelijk deel gepar keerd. Naast de auto's zat een Nachtegaal uit volle borst te zin gen. De zang was goed op te nemen op de cassette. Onze tocht startte in noordelijke richting. Langs het pad zaten o.a. tuin- fluiters, zwartkoppen, fitissen en meer van die gewone soorten uit bosrijke omgeving. Op een afstandje zong een Wielewaal. We verlieten het bos en kwamen terecht op een vochtige grasvlakte waar je bijna struikelde over de orchideen. Boven de vlakte was een mooie Boomvalk aan het jagen op rondvliegende insekten. Deze vogel liet zich heel goed bekijken en zelfs op de gevoelige plaat vast leggen. Na een tijdje liepen we richting het water van het Veerse Meer. On dertussen hadden we honderden orchideen gepasseerd. Bij het water 7

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 5