één van de weinige septembergevallen van deze soort in ons werk gebied (PAW) Vanaf half september werden vrij hoge aantallen Kepen en sijzen op doortrek gezien. Europese Kanaries werden waargenomen bij Val- kenisse 25/09 1 ex (ES) en op het opslagtereintje bij WK op 28/09 3 ex (JW)Een Roodmus trok over de Nolledijk op 28/09 (SL, PAW, GD) - Een Boscrors zou op 26/09 over de Nolledijk zijn gevlogen (div)minder determinatieproblemen waren er voor de Dweracrorzen op 25/09 1 ex en op 26/09 2 ex over de Nolledijk (div). Slechts 10 IJsqorzen trokken over, de meeste over de Nolledijk (vanaf 12/9) een pleisterend ex werd op 28/09 op de Zeedijk van WK ge zien (JW)Wellicht het meest spectaculaire feit is de invasie van de Ortolaanvanaf 06/09 trokken ongekende aantallen van deze soort over Walcheren. Topdagen waren 07/09 met een totaal van 83 ex (47 Nolle, 16 Valkenisse, 14 omgeving Nollebos (waarvan mini maal 7 ex reeds op de telpost waren gezien), 6 Braamweg) (JW,ES) en 11/09 met 42 ex over de Nolledijk (SL,PAW,GD) Alles bij elkaar ging het om 191 (-7) ortolanen Er was een groot aantal meldingen van exoten, sommige zelfs nieuw voor Walcheren: Een prachtige zwart-oranje Golden Mvna was kortstondig op de Nolledijk aanwezig op 20/07 (SL.PAW)Een on volwassen of vrouwtje Carolinaeend zwom op 19/8 in een sloot bij Meliskerke (JW)Na een afwezigheid van 2 jaar werden er weer eens Paradise She1ducks gezien; 5 ex langs WK op 01/09 (JW)Top dag voor exoten was 26/09 met op de Nolledijk een langsvliegende Zebravink. een Mocambiquesijseen Valkparkiet en een Halsband parkiet. de volgende dag kon hier ook een Grasparkiet genoteerd worden. (Wie heeft z'n vogelkooi open laten staan Tenslotte nog een aantal afwijkingen: Een Bergeend met een bruine kop zat bij Scheldepoort op 18/06 (JM,TD) een albino Kramsvoge1 werd op 05/02 langs de Zandvoortweg gezien (KK) een Torenvalk met een extreem lange staart hangt al een tijd bij Koudekerke rond (ES), op 10/09 trok een flavistische Houtduif langs de Nolle PAW.SL.GD). 2 leucistische Huismussen werden in Middelburg gezien op 26/09 (ES) en 2 leucistische soortgenoten hielden zich op in Westkapelle op 01/09 (JW) Op het strand bij Borselle zat op 21/07 weer eens een flavistische Scholekster (TK) en tot slot het flavistisch Kauwtje op 15/07 bij Breezand (TK,KK,MK). Sander Lilipaly, Seisbolwerk 16-18, 4331 RD Middelburg. 19 KERKUIL DOET ZICH TEGOED AAN BOERENZWALUWEN! Medio juli bereikte mij een melding van een uil, welke zich te goed zou hebben gedaan aan nestjongen van Boerenzwaluwen. Geïnteresseerd in de eventueel nog aanwezige jonge zwaluwen (dit in verband met ringonderzoek bij betreffende soort) en met de gedachte dat zich misschien wel iets anders had voorgedaan, toog ik naar het opgegeven adres. Op de lokatie in Koudekerke bevond zich een boerderij met een aangebouwde zogenaamde ligboxenstalLos daarvan was nog een wa genschuur aanwezig. De bewoners vertelden mij dat er van de één op de andere dag van de circa 10 tot 15 bewoonde zwaluwnesten er minstens 10 waren leeggehaald. Alleen de nesten in de ligboxenstal waren ongemoeid gelaten. In de nesten hadden zich jongen bevonden welke reeds op punt van uitvliegen stonden. Daags nadat de boer de nesten leeg had aangetroffen had hij een uil uit de schuur zien vliegen. Van enkele van de leeggehaalde nesten was de rand afgebroken. De nesten bevonden zich op ongeveer drie meter hoogte in de wagen schuur en op vijf meter hoogte in de andere schuur. De nesten bevonden zich aan "gordingen" en waren totaal onbereikbaar voor niet-vliegende roofdieren. Ook ik kon geen andere conclusie trek ken dat hier een Kerkuil op bezoek was geweest. De dichtsbijzijnde broedplaats van laatsgenoemde soort ligt op nog geen twee kilometer afstand van de bewuste lokatie. Ten tijde van het voorval had deze enkele jongen groot te brengen. Al eer der werd tijdens het schoonmaken van een Kerkuilennestkast in de aanwezige braakballen een ringetje gevonden wat afkomstig was van een als pul geringde Boerenzwaluw. In de pas verschenen Kerkuil-nieuwsbrief (uitgave van de vogelbe scherming) wordt gewaarschuwd tegen het plaatsen van nestkasten in boerderijen waar Boerenzwaluwen broedden. Jos Tramper, Noordweg 78, 4353 AZ Serooskerke. VREEMD GEDRAG VAN EEN IJSVOGEL In september 1992 nam Rob Sponselee in de buurt van het Ritthemse Bos een Ijsvogel waar. De vogel zat op een tak vanwaar hij stuk jes gras en ander plantaardig materiaal in het water gooide. Mo gelijk wilde de vogel hiermee visjes naar de oppervlakte lokken waarna hij ze makkelijk kon verschalken. Dergelijk gedrag van een Ijsvogel is mij uit de literatuur niet bekend. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. 20

't Zwelmpje | 1992 | | pagina 11