Op Java, aan het vaste land gekomen, blijkt het aantal dieren en zeker vogels, aanzienlijk te zijn afgenomen. Zwaluwen zie je nog wel, die zijn zeken moeilijk te raken,- overal zie je mensen met een geweer lopen om vogels te schieten. In Bogor's plantentuin, de volgende bestemming, waren wel veel vogels te zien (zie ook de beschrijving van Sander)Zo reisden we per bus heel Java door, bezochten enkele vulkanen (Papa.ndayan, Bromo) maar zagen weinig vogels. ten tweede hoogtepunt tijdens van de reis was het natuurpark Baluran aan de oostkant van Java. Het bestaat grotendeels uit savannen waar groot wild (Waterbuffel, Banteng, herten. Wilde Varkens en apen) te zien was. Een vogelexcursie met een kleine groep onder leiding van een (weinig deskundige) gids bood soms onduidelijke waarnemingen. Desondanks was het indrukwekkend om Bijeneters, Ijsvogels, Pauwstaartduiven, Visarenden, Pauwen en Maraboes te zien. Verder zaten we rondom in het grote wild, wat zich door middel van observatiehutten goed liet bekijken. Tenslotte bezochtten we voornamelijk het centrum van Bali (Ubud) en zag ik weinig van de aantallen die Sander vermeldde. In een of ander restaurant vond ik nog een artikel over de vogels van Baii. Hierin werd ervoor gepleit om de vogels beter te beschermen, ook in het belang van het toerisme. Men kon ook op het artikel reageren. Omdat mijn vrouw op de laatste dag van onze vakantie van haar handtas werd beroofd (hierin zat het adres) is dat er niet van gekomen. Wij kunnen een ieder een reis naar Indonesië aanbevelen. Vogelliefhebbers kunnen hun hart ophalen in voornoemde natuurgebieden en natuurlijk ook daarbuiten. Ze zuilen dan echter constateren dat door de grote bevolkingsdruk er nog maar weinig plaats voor deze dieren is. Daarentegen is er een levendige handel in zangvogels, waarmee wedstrijden met enorme prijzen worden gehouden. Ai met al is Indonesië een schitterend land met een nog prachtige natuur en wel zeer vriendelijke mensen Co Smit, Park de Moucheron 4G, 4336 AZ Middelburg. ILLUSTRATIES De illustraties voor dit nummer werden verzorgd door: Erik Sanders: Kaalkopibis (blz 12), Zeearend (biz 22; en Bionae/Bonte Tapuit (blz 26), Sander Lilipaly: Zwartkopmeeuw (z-iz 23) en Jaco Waihout: Boerenzwaluw (blz 24). 29 ACTIVITEITENPROGRAMMA KNNV Dinsdagavond 16 februari 1993. Een lezing van Gerrit Geerse over Waterbiologie Aanvang: 20.00 uur, C.S.W. Elzenlaan te Middelburg Dinsdagmiddag 2 maart 1993. Excursie naar "De Manteling" o.l.v. Bram Vader van Staatsbosbeheer. Onderwerp: de verdroging van het bos. Vertrek: 14.00 uur, Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle. Zaterdagochtend 13 maart 1993. Excursie "zoeken naar fossiele schelpen etc." o.l.v. Gerard Geuze Vertrek: 10.00 uur vanaf de dijk bij Fort Rammekens. Dinsdagmiddag 23 maart 1993. Excursie naar de duinen van Schouwen o.l.v. medewerker van SBB. Vertrek: 13.30 uur, parkeerplaats Resto Vrouwenpolder Veerse Dam. Zaterdagochtend 27 maart 1993. Prunusrooien in Oranjezon. Verzamelen om 09.00 uur bij kuikenbedrijf "Den Hollander" aan de Vroonweg te Oostkapelle. Zo mogelijk spa meenemen. Dinsdagavond 30 maart 1993. Lezing over integraal waterbeheer op Walcheren.- "Het project Ramrneketnskreek" door A. Fortuin van het Waterschap Walcheren. Aanvang: 20.00 uur, C.S.W. Elzenlaan te Middelburg. Vrijdagavond 23 april 1993. Lezing over de natuur in Kenya door Richard Struyk. Aanvang: 20.00 uur, C.S.W. Elzenlaan te Middelburg. Zaterdagmiddag 24 april 1993. Excursie "Het dierlijk leven van de drinkputten" in het Poelbos o.l.v. Cees Muster. Laarzen, jampot en (zomogelijk) net meenemen. Verzamelen om 13.30 uur hoofdingang NS-station te Middelburg. Dinsdagmiddag 27 april 1993. Excursie Ter Hooge; stinseplanten zoeken o.l.v. Adrie Abrahamse Verzamelen om 14.00 uur op het parkeerterreintje van Ter Hooge Niet--leden betalen f 1,50 voor een excursie en f 2,50 voor een lezing, (kinderen t/m de lagere schoolleeftijd gratis). 30

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 16