meestal het geval is gaat een deel van die vruchten door 'rui' verloren. Onder de bomen ligt het dan ook bezaaid met ongeveer 3 cm grote (of liever: kleine) Kweepeertjes. Een jonge Zanglijster zoekt zelf voedsel en ziet de vruchten klaarblijkelijk aan voor slakken. Hij pakt ze op aan het steeltje, slaat er mee tegen de grond en maakt vervolgens de bekende wrijfbewegingen om het slakkenslijm kwijt te raken. Tevergeefs natuurlijk: de vruchten gaan niet kapot en zijn evenmin slijmerig. En een ervaring rijker gaat de jonge lijster op zoek naar iets wat wel eetbaar is. Vogels in het kippenhok Niet alleen vijvers trekken vogels aan, maar ook het kippen hok. Er wordt natuurlijk wel eens wat gemorst met het kippen voer en dat hebben Turkse tortels. Houtduiven en mussen in de buurt snel in de gaten. Ze schuimen dan ook regelmatig de omgeving voor het hok af. Maar heel wat Huismussen hebben ook door dat er in de kippenren zelf veel meer te verdienen is. Waar het kippengaas op het hout is bevestigd wringen ze zich door de mazen en mengen zich onder het pluimvee. Volgens mij zien de kippen dat als concurrentie, want af en toe zitten ze met grote sprongen en veel geklapwiek echt achter de mussen aan! Ook een paartje Koolmezen heeft ontdekt dat er in de kippenren wat te halen is. Er hangen nogal wat spin- en stofraggen en er is kennelijk altijd wel sprake van insectenleven. Ze hebben een andere techniek om de ren binnen te komen dan de mussen. Ze klemmen zich vast aan het gaas, steken er kun kop doorheen en duikelen zo voorover de ren in (en er weer uit) Mierenetende Huismussen en Spreeuwen Op dit soort warme dagen is het in de mierennesten een bedrij vige boel. De zwermen fladderende Kokmeeuwen duiden er op dat de brui lofsvluchten van de mieren aan de gang zijn. Vlak naast de vijver staan een paar SchoenlappersplantenDaartussen is het ook een gekrioel van jewelste, de vliegende mieren stijgen er in groten getale uit omhoog. Een vijftal Huismussen is er druk mee. Ze springen telkens van de stenen tussen de planten en weer terug waarbij ze met de kop wrijfbewegingen langs de stenen maken. Ik veronderstel dat ze de vleugeltjes van de insecten wrijven voordat ze die consumeren! In deze tijd zie je ook al weer slaapvluchten van de Spreeu wen. Met al die vliegende mieren in de lucht schijnt echter de drang tot eten het bij hen even te winnen van die om te sla pen. De rechtlijnige vlucht wordt regelmatig onderbroken en op een wat huiszwaluwachtige wijze gaan de Spreeuwen aan de slag om wat vliegende mieren te verorberen. Vervolgens vliegen ze dan weer door. Slapen met een volle maag is beter dan met een halflege zullen ze denken... 9 Huiszwaluwen Een telefoontje: iemand op Schouwen-Duiveland heeft met de hand enkele jonge Huiszwaluwen opgekweekt en wil die nu losla ten. Wat-ie het best kan doen? Ik heb enkele naar mijn mening goede raadgevingen ten beste gegeven. Maar het zal de lezer ook wel eens overkomen. Een op het oog simpele vraag, die echter bij jezeif onmiddellijk andere vragen oproept. Hoe gaat dat bij Huiszwaluwen? Worden die na het uitvliegen nog ge voerd? Ik weet dat wel van Boerenzwaluwen, die zie je nog wel eens gezellig gemakzuchtig bij elkaar op een draad zitten, waarbij de ouders af-en aanvliegen om nog wat in de wijd sperrende snavels te stoppen. Het is voor mij aanleiding geweest om er, opnieuw vanuit mijn lommerrijke positie, eens extra op te letten. Een paar nestjes Huiszwaluwen uit de buurt zijn net. uitgevlogen en ze fladderen vooral 's avonds regelma tig in het zwerk boven me. Ik heb vastgesteld dat er al vlie gend gevoerd wordt. Dat weet ik nu dus zeker. Maar of ze ook wei 'in zit' voeren? Wie net weet mag 't zeggen. Ik hoor 't graag een keer! Ben Smulders. C. Huygenslaan 22, 4382 BP Vlissingen. Tel. 01184- 17087. INVENTARISATIE SPOTVOGEL EN GRAUWE VLIEGENVANGER In het vorige nummer van 't Zwelmpje werden de resultaten besproken van de inventarisaties van de Spotvogel en Grauwe Vliegenvanger op Walcheren in 1992. Hierbij ontbreken echter de gegevens die mij werden toegezonden door Peter Meininger, maar die daarna spoorloos ware verdwenen. Gelukkig ontdekte ik na lang zoeken de kaartjes ver weg gestopt in een enveloppe. Wegens plaatsgebrek is het niet mogelijk om de gecorrigeerde gegevens in dit nummer te publiceren. Aangezien het om een redelijk aantal gevallen gaat lijkt het me echter wel nuttig om de aangepaste resultaten, inclusief kaartjes, weer te geven in het volgende nummer van 't Zwelmpje. Jaco Walhout. IN HET VOLGENDE NUMMER In "net meinummer presenteert Sander Lilipaly een overzicht van de resultaten van voorjaarstellingen te Breskens in 1992. Daarnaast kunt u waarschijnlijk een artikel verwachten over de inventarisatie van Huiszwaluwen op Walcheren in 1992 door Floor Arts. IC

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 6