MAROKKO 1992 Van 15 t/m 28 augustus bezocht ik dit jaar samen met mijn vriendin het Nooraafrikaanse land Marokko, met als "basiskamp" Agadir. Deze in het zuidelijk deel van Marokko gelegen stad, ■werd in 1960 door een zware aardbeving compleet met de grond gelijk gemaakt; de gevolgen daarvan zijn nu nog zichtbaar. De bedoeling was een soort combinatie-reis te maken van uit rusten, cultuurbezoeken afleggen, rondreizen, sporten, bruin- bakken en uiteraard vogels kijken en fotograferen. De eerste dagen stonden in het kader van bijkomen en acclima tiseren, daar de gemiddelde temperatuur in dit jaargetijde circa 27 graden Celsius bedraagt en we de 2e nacht op een heuse zandstorm vanuit de Sahara getrakteerd werden. Hetgeen de temperatuur 's nachts tot bijna 40 graden deed oplopen (niet ideaal voor een "koudbloedige" westerling). Ik hield me dan ook vooral bezig met vogelen vanaf het balkon of terrasjes, waar je verrassend goedkoop versgeperst vruchtensap kunt drinken (f 0.45 per glas). Dit resulteerde in een fikse hoeveelheid Huisgierzwaluwen. Gestreepte Gorzen, Zwarte Wouwen (meer dan 140 ex. in zuidelijke richting). Grauwe Kiekendieven en o.a. enkele Arendbuizerden Op 21 augustus stond de eerste excursie gepland. De tocht ging via een binnenlandroute door het wat lagere gedeelte van de Atlas naar Essaouira, een kustplaats ongeveer 170 km. ten noorden van Agadir. Het stadje is - zoals zoveel Marokkaanse stadjes - erg modern (toeristisch) met een veel oudere binnenstad, welke ontoegankelijk is voor net verkeer en waar zich het overgrote gedeelte van de plaatselijke bevolking ophoudt. Op de markt kwamen we een dode hop tegen, waarvan de veren gebruikt werden voor het opbrengen van make-up. Het stadje heeft een opvallend mooie kustlijn, gevormd door een oude vestingmuur en een schitterend strand. Voor de kust liggen enkele rotspartijen en een eilandje, hetgeen ideaal bleek voor een kleine kolonie Eleonora's Valken. Deze schitterende roofvogels vlogen dan ook af en aan over zee, af en toe in groepjes van 4 vogels. Verder noteerden we hier wat Koereigers, Kleine Zilverreigers en Aalscholvers van de Marokkaanse ondersoort "maroccanus"De terugreis ging geheel langs de kust, wat nog eens een handvol Audouinsmeeuwen, Roodstuitzwaluwen, een Lannervalk en veel Klapeksters opleverde. Vlak voor Agadir stopten we voor de laatste verfrissing op een panorama-terras. Nagenietend van een lange, vermoeiende, doch mooie dag, werd het toetje verzorgd door een groep van 6 Kuhls Pijlstormvogels, die rustig tussen de vissersscheepjes voor de kust foerageerden (een vreemde aanblik: pijlstormvogels met bladstil weer) en daar bovenop een mooi adult mannetje Diadeemroodstaart. 11 Zoals eigenlijk de hele vakantie (dus niet geheel volgens planning)werd de laatste week op het strand doorgebracht met daarnaast veel bezoekjes aan verschillende restaurants. Voor werkelijk heel lage prijzen kan je je buik hier goed rond eten en blijven de mensen die je het eten voorschotelen erg vrien delijk. Vooral voor de visllefhebbers is het hier een eldora do; de couscous daarnaast moet iedereen geproefd hebben. De laatste dag van de vakantie werd gebruikt om één van de meest bekende vogel gebieden van Marokko te bezoeken: Oued SoussVoor f15,brengt een grote blauwe taxi ons op de plaats van bestemming (12 km.). Oued Souss is een getijdege- bied wat bij vloed binnen een mum van tijd onder water staat en je zou je akelig kunnen laten verrassen als je hiervan niet op de hoogte bent. Naast deze riviermonding ligt het koninklijk paleis en je lijkt hier de onmiddellijke reden te vinden van de relatieve armoede van de rest van de bevolking: een tentoonstelling van enorme rijkdom bewaakt door de nationale garde. Daarnaast tref je hier een enorme vogelrijkdom, te veel om hier te noemen, maar ongetwijfeld de leukste soorten hier waren 4 Breedbekstrandlopers, minimaal 2 Afrikaanse Oeverzwaluwen (onder iets mindere omstandigheden haast niet te onderscheiden van de gewone Oeverzwaluw of de Rotszwaluw) en "last but not least" 15 Kaalkopibissen, die zich perfect lieren bekijken en fotograferen. Op 28 augustus ving de terugreis aan en konden we terugblikken op een meer dan geslaagde vakantie. Oost west, thuis best, maar niet wat de temperatuur betreft; in Nederland regende het en was het bijna 20 graden koeler.... Erik Sanders, J.van Reigersbergstraat 267, 4336 XH Middelburg.

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 7