waargenomen. Een enkele maal werden groepjes van meer dan 10 ex gezien. Anders was het aan de kuststrook tussen Vlissingen en Westkapelle waar meerdere en soms ook grotere groepen waargenomen. In totaal werden daar zo'n 90 ex geteld. Op zich niet zo verwonderlijk, het is juist daar waar de meeste Ek sters broeden. Behalve fouragerende Eksters rond boerderijen werden nog enkele gemeld uit de weilanden, soms op de rug van een schaap. De Eksters uit de duinen komt men vaak op het strand tegen, ze doen zich daar te goed aan dood aangespoelde vogels en vissen. Note: De vorig jaar gehouden broedvogelinventarisatie van deze soort ('t Zwelmpje 8e jrg.norl) leverde maximaal 165 paar op. Toch werd tijdens de daar aan voorafgaande MWT slechts 158 ex waargenomen. M.a.w. als dit getal juist zou zijn geweest dan hadden we slechts 79 paar mogen tellen. Dat zou kunnen beteke nen dat we ook nu weer 50% van de vogels hebben gemist. De vraag rijst dan, verblijven de overige in de binnenduinrand of trekken ze weg?. Navraag bij de vaste Nolledijk trektellers of daar regelmatig door trekkende ex worden gezien werd op enkele ex na) negatief beantwoord. Ook uit de beschikbare ringgegevens blijkt dat de op Walcheren geringde nestjongen niet van buiten Walcheren worden terug gemeld. Het lijkt dus zinvol om bij de volgende MWT de binnen duinrand eens mee te tellen. Patri js Voor deze soort wachten we al jaren te vergeefs op een met sneeuw bedekt landschap. Toch is getracht (niet door iedereen) de soort bij de telling te betrekken. In totaal werden niet meer dan 60 ex waargenomen, dit waren enkele groepjes van 10 tot 15 exemplaren. Tussen Westkapelle en Domburg werden slechts 2 ex gezien. Dezelfde teller zag in hetzelfde gebied tijdens de MWT van '89 nog ruim 50 ex Bovenstaande zegt absoluut niets over het totaal aantal vogels. Het is haast onmogelijk deze te nauwkeurig te tellen, zeker als er geen sneeuw ligt. Bi izondere waarnemingen Deze telling kregen we te maken met enkele soorten die nog niet eerder tijdens een MWT op Walcheren werden waargenomen. Krakeend: hiervan zaten 4 exx. in het Kanaal door Walcheren. Nijlgans: maar liefst 12 exx. zaten in de omgeving van Kle- verskerke. Stellig hebben we hier te maken met de vogels welke zomers op de eilanden in het Veerse Meer vertoeven en sinds enkele jaren daar ook broeden. Een Ruigpootbuizerd werd waargenomen in Welzinge. Een Kuifaalscholver tenslotte werd gezien in het Kanaal door Walcheren (zuidelijk deel). Dankwoord De volgende tel(st)Iers worden hartelijk bedankt voor hun inzet (enkelen van hen zelfs voor het tiende jaar!!!): K. Kuijpers, L. Burger, F. Twisk, A+R Joosse, J. Hengst. J. Willemse, J.W. Minnaar, L. Persijn, C. Smit, T. Koppejan, J. Walhout, S. Lilipaly, M. Klootwijk, G. Geertse en F. Arts. Jos Tramper, Noordweg 78, 4353 AZ Serooskerke. 16 BRESKENS 1992. We gingen al weer het dertiende tel jaar in. Het beeld over de voorjaarstrek op dit punt wordt steeds vollediger maar het blijft niet te voorspellen. Alles is afhankelijk van het weer en dit jaar werkte deze factor goed mee. Na de 392 uur van 1991 werd er dit jaar maar liefst 612 uur gepost. Sommigen van "The Hardcore" stonden er zelfs meer dan 200 uur (ikzelf 317 uur)De vrees dat de telpost overspoeld zou worden met DBA- ers was ten dele waar, maar het bleef gezellig. Enkele nieuwe aspecten werden aan het tellen toegevoegd, allereerst het meest aangename: Strandpaviljoen Paal 10. Vijf of zes "Duvels" geven het trektellen werkelijk een heel andere dimensie (na 6 uurtjes terras een groep van 78 Kleine Mantels, hè Pim Iets heel anders (het begon na een paar Trappistes) was het zwemmen in de Westerschelde; niks geen prikkelende ogen, huiduitslag, kwallen of Reuzensternswèl een heerlijke afkoe ling op de zwaarste dagen en met het blote oog een langsvlie- gende Krombekstrandloper determineren. Ook nieuw was het overnachten en hier waren velerlei manieren voor: huisje huren, lekker in de tent, of in een auto, sommi gen legden hun slaapzak op het beton van de telpost, anderen vonden houten planken op het terras van het strandpaviljoen ook al zacht genoeg. Hilariteit ten top toen 's ochtends bleek dat iemand de voorkeur aan een bunker had gegeven (Paul: dan is daar zo te zien iets ontploft) Hoe dan ook; stiekum de eerste boot nemen en uithalen in het eerste uur was er dus niet bij! Vreugde en verdriet wisselden elkaar af, helaas was het steeds weer De Stoker die alles op een paar minuten miste. Daartegenover stond wel dat er een paar mensen hun "schaam"- soorten te zien kregen, het nationaal bekende Bijenetersyn- droom van-iedereen-weet-wel-wie is niet meer. Het was overigens niet altijd koek en ei op de post. Nu was de jaloezie wegens het nèt missen van Cirlgors of Rotszwaluw niet zo groot dat er klappen vielen. Een toerist uit Friesland) die op zoek was naar Kievitsnesten in het karreveldje voor de telpost zorgde echter wel voor zeer felle woedeuitbarstingen van normaal zo rustige jongens U wordt bedankt, Arjen Lichtere vormen van ergernis werden veroorzaakt door toeristen die de telpost voor zich opeisten en zichtbaar geïriteerd door de muur van telescopen probeerden te kruipen, de vele langs rijdende auto's en het meer-dan-noodzakelijk vernietigen van de omgeving. Er waren onverwachte primeurs op de telpost: Op 16 mei vloog een onbekende gors langs die tot ieders verbazing twee km verder neerstreek en positief als Cirlgors kon worden gedeter mineerd. "TopfotograafJaap van 't Hof slaagde er in een plaat te maken van deze eerste voor Nederland in 90 jaar. Een mannetje Blauwvleugeltaling tussen de Scholeksters zorgde ook voor de nodige consternatie en andere nieuwe soorten voor de post waren Bosgors, Kleine Burgemeester, Kuifmania, Mocam- biquesijs, Wilde Zwaan, Ruigpootbuizerd en Kortteenleeuwerik. Niet nieuw maar ook zeer spectaculair zijn de 2e Rotszwaluw, Dougallsstern, 3 Reuzensterns, 4 roodstuitzwaluwen, 3 Bij eneters, Witwangstern en de grote stroom van Roodpootvalken. Roodkee1piepersOoi evaars enz. Totaal werden om en nabij de 300.000 vogels waargenomen. De Graspieper was met 91000 ex de talrijkste soort. Al met al is dit zonder twijfel is het beste tel jaar tot nu toe geweest. 17

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 10