EXCURSIE KORHOEN Afgelopen 06 maart besloten Jaco Walhout. Paul van Tuil, Toby Koppejan en ondergetekende een reisje te organiseren naar het Brabantse: meer specifiek naar de Straatsche Heide tussen Eindhoven en Oirschot. Doel van deze excursie was het zien van het, in Nederland steeds schaarser wordende. Korhoen. Daar het Korhoen zich het beste laat zien rond de ochtendschemering, was het voor ons al vroeg dag (04.30 am.). De dag begon somber met veel motregen, maar dit werd vlug vergeten omdat korte tijd na aankomst 2 adulte <?t? Korhoen zich al snel heel mooi lieten bekijken; in vlucht, baltsend, poetsend op een paal en roepend, niets werd ons onthouden. Het biotoop waarin de vogels zich ophiel den bestond uit afwisselend gras- en ak kerland (omgeploegd) en gemaaid maïsveld aan de rand van gemengd bos. Helaas moeten we wel constateren dat de soort achteruit gaat. Drie jaar geleden hadden we op de zelfde plek nog 3 dW. Verder in het gebied zaten o.a. nog een handvol Grote Lijsters, 1 Witte Kwikstaart en 2 Nijlganzen. Nu we toch in het oosten van het land waren, maakten we er een complete dag "bossoorten" van. Al heel gauw werd duidelijk dat we absoluut onbekend waren met veel geluiden. Onervarenheid troef voor wat betreft de bossoorten. Met enige extra inspan ning lukte het ons toch bij vrijwel alle geluiden een correcte determinatie te vin den. Op het landgoed van het kasteel Heeze (te Heeze) deden we ons te goed aan: friet, meerdere Zwarte Spechten» waarvan 2-3 exemplaren zich heel mooi lieten bekijken, 1 Kleine Bonte Specht (alleen gehoord), Kuifmezen, Matkoppen, Boomklevers en een Witkopstaartmees 3 reeën en een eekhoorn (als niet-gevleugelde bossoorten) Dit uitstapje was een leuke en leerzame afwisseling van het Walcherse vogelleven en zou eigenlijk jaarlijks herhaald moeten worden. Informatie over bijvoorbeeld de exacte plaats en bijzonderhe den van de Korhoenders is te verkrijgen bij ondergetekende. Erik Sanders, J.v.Reigersbergstraat 267, 4336 XH Middelburg. 4 VERSLAG JAARVERGADERING 24 FEBRUARI 1993 Aanwezig: 22 leden. Afwezig met kennisgeving: Dhr J. Smit en Tobi Koppejan. Aanvulling jaarverslag secretaris.- bij punt 6 (tijdschriften) wordt nog een Zwelmpje verzonden naar de ZMF. Correctie jaarverslag penningmeester: Adri Joosse geeft aan dat de inkomsten en uitgaven niet gelijk hoeven zijn. Ook de overboeking naar de giroplusrekening hoort niet bij de uitga ven van 1992. Op dit verslag komen we tijdens de maartvergade ring terug. De kascontrolecommissie bestaat dit jaar uit Luud Persijn en Adri Joosse. Jan Hengst wordt voorgedragen voor een bestuursfunctie en kan dus niet voor de tweede keer de kas controleren. Iedereen is het er mee eens dat de begroting voor dit jaar simpel wordt gehouden. Bestuurswisselinq Het is wat stroef gegaan in het bestuur doordat Arjen van Gilst i.v.m. studie de provincie heeft verlaten en Rob Sponse- lee door zijn werk weinig aanwezig was op de vergaderingen. Laatsgenoemde heeft zich wel ingezet door de contacten naar buiten te verbeteren. Hiervoor brengt Fred hem een kadobon. (op)nieuw in het bestuur Jan Meulmeester is herkiesbaar als secretaris voor de tweede termijn van drie jaar. Jos is herkiesbaar als onderzoeksco ördinator na een jaar "rust". Jan Hengst wordt kandidaat gesteld als lid zonder functie. Alle aanwezigen konden zich hier in vinden en Fred bevestigde dit met een razendsnelle klap met zijn voorzittershamer. Veldwerk Bij de laatste telling zaten er 5 Kleine Zwanen bij Brigdamme. Daarnaast werden 950 Kolganzen, 20 Grauwe Ganzen, 84 Rotganzen en 100 Knobbelzwanen gezien. De laatste telling van dit sei zoen is op 13/14 maart. Rondvraag Jaco meldde een Zwarte Rotgans langs de Oude Veerse Weg en een Kleine Burgemeester in het Sloe. Daarnaast zijn veel Krams vogels en Stormmeeuwen op Walcheren aanwezig. Het aantal van 50 Futen in de kreek van Westkapelle is vermeldenswaardig. Het avifaunawerk vordert gestaag. Er dienen nog circa 95 concept teksten geschreven te worden. Floor telde langs de gehele Walcherse kust 250 Steenlopers en 60 Paarse StrandlopersVan de eerste soort was de gehele winter een exemplaar in zomer kleed aanwezig terwijl van de laatste soort een gekleurring exemplaar overwinterde. Francois probeert bij de jeugdbond meer gegevens van aantallen te achterhalen. Op Neeltje Jans zag hij een Kuifaalscholver en bij Grijpskerke 2 Blauwe Kie kendieven. Paul nam een Alk, een Noordse Stormvogel en een Kuifaalscholver waar. Luud meldde een doodgevlogen Houtsnip en een slaapplaats van circa 3000 Spreeuwen in Coniferen in Dauwendaele. Gert-Jan zag een Lepelaar op Noord-Beveland en een Groene Specht en een Ijsvogel bij Ritthem. Koen zag een 5

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 4