Vogels zijn overal in Ei lat en als tegen 4 uur 's ochtends een gemengde groep Zuid-Afrikaners. Europeanen en Australiërs weg probeert te komen van het feestgedruis in de King Solomon's Disco klinkt er al snel geschreeuw: "Grune Reiher" en "Green Heron". Een Kleine Groene Reiger strekt z'n nek een paar seconden en slaapt rustig verder. en vervolgens 'downtown' het nachtleven in. Het is al te donker om nog wat nachttrek van eenden te zien, Gisteren vloog er in de schemer een groep van 30000 Zomertalingen op 3 km hoogte de woestijn in! 'v. amegm/mmmmw— Sander Lilipaly Seisbolwerk 16-18 4331 RD Middelburg. MOGELIJK BROEDGEVAL VAN KUIFLEEUWERIK OP WALCHEREN Het lijkt goed te gaan met de broedvogels op Walcheren. Nadat eerder dit jaar al de eerste zekere territoria van Bosuil, Sperwer en Buizerd werden vastgesteld, lijkt nu ook de kuif leeuwerik aan dit lijstje toegevoegd te kunnen worden. Op 20 juni vond ik (samen met Tobi) een Kuifleeuwerik fourage- rend langs het spoor ter hoogte van de Schroebrug in Middel burg. De vogel werd op deze datum eerst zingend en later ook wegvliegend met troep (of voedsel) in de bek waargenomen. De Kuifleeuwerik vloog richting een nieuwbouwwijk langs de Oude Vlissingseweg. Tot en met 12 juli is de vogel nog 4 maal waargenomen, waarvan 1 maal met wederom troep of voedsel in de snavel wegvliegend. Twee maal bevond de vogel zich langs het spoor dat parallel aan de Oude Vlissingseweg loopt. Gezien het gedrag van de Kuifleeuwerik mag met enige zekerheid aangenomen worden dat het hier om een broedgeval gaat. De broedplaats is vermoede lijk gelegen langs de spoorlijn en anders in de nieuwbouwwijk. Elders in Nederland wordt eveneens in dergelijke biotopen gebroedt Erik Sanders, J.v.Reigersbergstraat 267, 4336 XH Middelburg. 19 SCHAARSE BROEDVOGEL OP WALCHEREN IN 1993 Door middel van het onderstaande overzicht wil ik een aanzet geven om een duidelijk beeld te krijgen hoe het de schaarse broedvogels op Walcheren in 1993 is vergaan. Het is geenszins de bedoeling om in dit artikel een volledig overzicht te geven van de bijzondere broedvogels op Walcheren. Integendeel, de hieronderstaande gegevens zijn (tenzij anders aangegeven) grotendeels gebaseerd op eigen waarnemingen. De opzet van dit artikeltje is echter dat een ieder die aanvullingen heeft op onderstaande gegevens deze aan mij doorgeeft zodat mettertijd een compleet plaatje geschetst kan worden van de broedgevallen van hierondergenoemde en eventuele andere soorten. Fuutde soort breidt zijn broedareaal op Walcheren, na de vestiging als broedvogel in de Veerse Kreken begin jaren tachtig, zeer geleidelijk uit. In 1992 was in het broedseizoen een vogel aanwezig in de kreek van Westkapelle (oa 12/07 1 ex), doch broeden werd niet vastgesteld. Wel broedden in 1992 paartjes in de Mannezeesche Watergang in de Mortierepolder bij Middelburg (18/08 paar met 2 donsjongen aldaar) en in de Gapingse Watergang tussen het Veerse Bos en de Snouck Hurgron— jeweg bij Gapinge (06/09 paar met 1 donsjong aldaar)In 1993 was bij controle op 02/08 weer een koppel aanwezig in de Gapingse Watergang; de andere broedplaats heb ik dit jaar nog niet gecontroleerd. Wel was op 31/05 een paartje aanwezig in de Welzingse Sprink en zwom op 22/07 een koppel met 2 donsjon gen in de vaart langs de "nieuwe rondweg" van Dauwendaele naar Oost-Souburg. Daarnaast waren koppels aanwezig in het restant van de Sloekreek (oa op 20 en 26/06) en in de Oranjeplaatkreek (25/06), waarvan het laatste koppel waarschijnlijk met jongen. In de Veerse Kreken waren op 05/06 in ieder geval 3 koppels aanwezig waarvan 1 met minstens 1 jong. Voorts was weer een solitaire vogel aanwezig in de kreek van Westkapelle (oa 05/06). Later zwommen hier 2 solitaire vogels rond (medio juli). Verder overzomerden exemplaren op het Veerse Meer (5/6 3 caisson Oostwatering) en in en om de Sloehaven (circa 5 ex) Samenvattend: tot nu toe zijn in 1993 8 koppels opgemerkt, waarvan in ieder geval 2 met jongen (Veerse Kreek en Abeele) Dodaarsop verscheidene plaatsen broedvogel. Koppels zijn gesignaleerd (periode mei tot en met juli) in de kreek van Rammekens, in de gracht rond Fort Rammekens, 2 paar in de Kaalkopplas, Oranjezon (beide met jongen)minstens 3 paar in de kanaaltjes in het westelijk deel van Oranjezon, 1 paar in de Veerse Vesten en 1 paar in de Gapingse Watergang. WintertalinqOp 19/04 zwom een koppel rond in een vegetatie- rijke sloot langs de Zoetendaalseweg, SerooskerkeOp 05/06 verbleef een rf in de Kaalkopplas, Oranjezon, terwijl een 9 met 20

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 11