OPROEP Platform Verantwoord Faunabeleid aan de Nederlandse politieke partijen, en aan hun natuur- en dierenbeschermende leden. Het Platform Verantwoord Faunabeleid roept de politieke partijen op, om in hun verkiezingsprogramma 1994 - 1998 de volgende (of een soortgelijke) passage op te nemen: "In het wild levende zoogdieren en vogels z(jn bezit van de gemeenschap en worden wettelijk beschermd. Jacht op deze dieren is alleen aanvaardbaar b(j ernstige schade, indien andere middelen ter voorkoming van schade hebben gefaald." Wij doen in het bijzonder een beroep op alle natuur- en dierenbeschermers die lid zijn van een partij of daar contact mee hebben. Wij vragen hen bij hun landelijke of regionale bestuur te bevorderen dat zo'n passage in het verkiezingsprogramma van de partij wordt opgenomen. Bel hen op of schrijf hen, of dien zelf voorstellen in! Nog steeds worden elk jaar ruim 2 miljoen vogels en zoogdieren geschoten, louter voor de sport en het genoegen van een kleine groep. Ze worden op wrede wijze buitgemaakt en daarna opgegeten of weggegooid. De rust in de natuur wordt hierbij op zeer hinderlijke wijze nodeloos verstoord. De dieren worden steeds schuwer of vertonen zich helemaal niet meer. Het genoegen dat vele diervriendelijke liefhebbers aan de natuur beleven, wordt zodoende niet gerespecteerd. De wilde fauna is van ons allemaal en niet alleen van een selecte groep jagers en grondbezitters. Het is hoog tijd dat de politiek een einde aan deze plezier- en consumptiejacht maakt. De overheid heeft officieel erkend dat alle dieren een eigenwaarde hebben, die los staat van bel menselijk belang. Daarom verdienen dieren bescherming tegen negatieve invloeden van menselijk handelen. Slechts bij onaanvaardbare schade aan belangrijke maatschappelijke belangen (volksgezondheid, veiligheid, beroepsmatige land- en tuinbouw) achten wij het doden van dieren gerechtvaardigd, en dan nog alleen lokaal en incidenteel als andere middelen (verjagen, vaccineren, afrasteren) tekortschieten. Indien meerdere partijen een passage zoals wij hierboven voorstellen In bun verkiezingsprogramma opnemen, kan dit beleid hopelijk in een volgend regeerakkoord worden vastgelegd. Onderstaande personen, leden van het Platform, geven graag een nadere toelichting op deze oproep: dr D.W. van Liere (Dierenbescherming) H. Niesen (SKF) J. Poeder (SKF) ir M.CJ. Bouterse (KNNV) J. Taapken (Vogeljaar) mr AJ. Cnoop Koopmans (voorzitter) 070 - 3423407 02208 - 94219 02155 - 22345 01720 - 45957 02154 - 20303 020 - 6711378 Het Platform is opgericht in 1992 door de Dierenbescherming, Stichting Kritisch Faunabeheer, Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, Nederlandse Jeugdbond voor Natuuisrudic, Stichting Het Vogeljaar en Stichting Mondiaal Alternatief, als vervolg op bet door ben georganiseerde congres Verantwoord Faunabeleid, gehouden te Ede op 4 april 1992. Het stelt zich ten doel een ethisch, maatschappelijk en biologisch verantwoord faunabeleid in Nederland te realiseren en te ondersteunen, en baseert zich daarbij op de uitgangspunten die op genoemd congres zijn aangenomen: bet gemeenschaps-, beschermtngs-, non-interventie-, legaliteiis-, en domiciliebeginsel voor in hel wild levende dieren. 25

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 14