FIGUUR 1 <3 z E O Zoutgehalte Territoria FIGUUR 2 BROEDGEVALLEN DODAARS 1993 EN WATERKWALITEIT. In aanvulling op het verhaal van Jaco Walhout (1) wil ik hier melding maken van een aantal Dodaars-territoria en daarbij wat opmerkingen maken over de plaatskeuze. De waarnemingen die ik gedaan heb zijn zeer doelgericht verzameld: uit gegevens van het Waterschap was me gebleken, dat het zoutgehalte van de polderwateren op Walcheren van plaats tot plaats sterk kan verschillen: de gehaltes variëren van minder dan 1 tot meer dan 20 gram NaCl (keukenzout) per liter (zoet water bevat hooguit 0.5 en zeewater 30 gr/1). Uit diverse publikaties over de plantengroei op Walcheren was me al gebleken, dat deze verschillen in waterkwaliteit van invloed zijn op de voorko mende water- en oeverplanten (2,3). Vanzelf werd ik nieuwsgie rig naar een mogelijk effekt op de verspreiding van vogels. Over de verspreiding van vogels over Walcheren is allerlei informatie voorhanden (zie vooral 't Zwelmpje), maar van het voorkomen van watervogels in de verschillende watergangen is weinig bekend. Interessant is het kaartje van de door de PPD. verzamelde gegevens over broedende Dodaarzen (figuur 1)(4). Als belangrijkste broedplaatsen worden genoemd: Oranjezon (10 paar in 1989), Rammekenshoek (maximum 8 paar, 1983) en de Veerse Kreken (5 paar in 1988)Doordat buiten de duingebieden en kreken zeer weinig territoria zijn vastgesteld valt er niets te zeggen over verschillen tussen de watergangen onder ling. Het lijkt er zelfs op alsof die voor Dodaarzen als broedplaats ronduit oninteressant zijn. In een poging wat zicht te krijgen op de mogelijke verschillen in de vogelbevolking van verschillende watergangen, bezocht ik in mei en begin juni de watergangen die in figuur 3 zijn aangegeven. In dezelfde figuur zijn met een sterretje de vastgestelde Dodaars-territoria aangeduid (SOVON-normen) 23 aantal territoria <2 1 territorium 2 territoria A 8 territoria A 10 territoria Opvallend is het aantal dat in de Schoonoordse Sprink Gapingse watergang is aangetroffen. In figuur 2 zijn de zoutgehaltes van de meetpunten van het Waterschap in alle door mij geinventariseerde watergangen uitgezet. De gehaltes zijn met een balkje aangegeven (de balkjes verbinden steeds de laagste en hoogste waarde voor een meetpunt)Boven een balkje is aangegeven hoeveel terrioria in de buurt van het meetpunt zijn vastgesteld. WkIwxI NP I fÏF I S51 NC I OkN I ÖE I ÖA I WJ WO NG NE NA OL OFw OD OB Lokatie 24

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 13