WITVLEUGELSTERNS TE WESTKAPELLE Net bekomen van het avontuur met de Alpengierzwaluw twee dagen eerder, stond Paul op een rustige zondagochtend (19 sept '93) op het duin aan het begin van het puinpad te Westkapelle, op z'n gemakje wat landtrek te tellen. Weinig inspirerends passeerde tot dusver de telpost, of het moest een bescheiden kolonne vogelende zuiderburen zijn, die zich richting het Zuiderhoofd begaf. Luttele tellen later bleken onze Belgische collega's inderdaad de inspiratiebron van die dag te zijn,* zij verwittigden een verbaasde Paul van het feit dat er een onvolwassen Witvleugelstern tussen de Grote Sterns en Visdieven voor het Zuiderhoofd fourageerde. De vogel in kwestie liet zich prima bestuderen en bood een uitgelezen kans om nu ook eens de verschillen met onvolwassen Zwarte Stern in "praktijk" te zien.* een wit aandoende kop, voorzien van een enkel klein "koptelefoontje"het ontbreken van de schoudervlek en een opvallend donkere rug, welke contrasteerde met de bovenvleugeldekveren, staart en stuit. In zit waren de duidelijk rode pootjes goed te zien. Opvallend was de sierlijke vlucht; enigszins afwijkend van die van een stern en meer gelijkend op de vlucht van een Dwergmeeuw. Paul meende op gegeven moment dat er zelfs twee exemplaren rondvlogen, maar kon dat niet met zekerheid vaststellen. Later op de dag kon Erik de vogel nog terugvinden samen met inderdaad een tweede exemplaar. Beide werden gefotografeerd. Eerdere waarnemingen van Witvleugelsterns op Walcheren werden verricht op 03/09/88; 1 onvolwassen ex langsvkiegend te Westkapelle (AvG,AO,GD,JW) en 25/08/89 1 onv eveneens voorbij vliegend te Westkapelle (RS)De vogels van dit najaar betrof fen dus het derde en vierde geval voor Walcheren. Het ontbre ken van eerdere waarnemingen is (naast uiteraard de schaars heid van de soort) hoogst waarschijnlijk te wijten aan een gebrek aan kennis om deze soort te determineren, terwijl dit toch vrij makkelijk blijkt. Erik Sanders, J v Reigersbergstraat 267, 4336 XH Middelburg. Paul van Tuil, Evertsenstraat 12, 4371 BE Koudekerke 27 ALPENGIERZWALUW TE ZEEDIJK WESTKAPELLE. 17/09/93 Beschrijving Vanaf ca. 7.30 zaten wij (Floor Arts Cor Berrevoets) bij het kleine vuurtorentje op het Noorderhoofd van Westkapelle zeetrek waar te nemen. Om ca. 8.10 zag ik met het blote oog vanuit het Noorden een vogel laag over de dijkvoet aankomen die me in eerste instantie deed denken aan een kleine valk met zeer lange smalle vleugels. Ik attendeerde Cor op de vogel die ondertussen tot ca. 75 meter genaderd was. We vingen beide de vogel in ons kijkerbeeld en zagen dat het een abnormaal grote gierzwaluw was en op dat moment zwenkte de vogel waarbij de witte buik zichtbaar werd. Gelijktijdig riepen we: Alpengier zwaluw! De vogel ging de dijk over richting binnenland, we renden naar boven en zagen de Alpengierzwaluw met hoge snel heid enkele grote ronden (enkele 100—den meters) draaien om vervolgens weer buitendijks boven zee achter de vuurtoren langs uit ons zicht te verdwijnen. Ervan uitgaande dat de Alpengierzwaluw was verdergetrokken gingen we weer over zee kijken. Tot onze grote verbazing zagen we om ca. 8.40 voor ons op zee weer een Alpengierzwaluw op ons af komen. De vogel bleef in de buurt van de Zeedijk rondvliegen. Drie Belgen (naam onbekend) die net waren gearriveerd bevestigden onze waarneming. Op aanwijzen van ons zag Arjan Ovaa, die 500 meter verderop in het Kiek'uus over zee zat te staren, de vogel ook. De Alpengierzwaluw leek net als de Huis- en Boerenzwaluwen aangetrokken door de zeedijk. Deze konden door vlak over de dijk te scheren gemakkelijk insecten bemachtigen. De dijk is een zuidoosthelling en dus onder de najaarsomstandigheden als eerste opgewarmd (de zon had bij opkomst nog geschenen, het werd daarna vrij snel bewolkt). Terwijl Arjan Ovaa de vogel in de gaten hield gingen wij andere vogelaars waarschuwen (8.55 uur) en terug naar Middelburg. Nog zes toegesnelde vogelaars (P. Meininger, E. Marteijn, T. Kramer, P. van Tuil, E. Sanders en R. Sponselee) zagen de Alpengierzwaluw, de vogel verdween af en toe uit het zicht maar keerde steeds weer naar de zeedijk terug. Zij konden de vogel, die door hun aanwezigheid aangetrokken leek, van zeer dichtbij (soms 1 meter) observe ren en fotograferen (P. Meininger, E. Sanders en P. van Tuil). Om ca. 10.45 zagen E. Sanders en R. Sponselee de vogel voor het laatst. De vogel verdween in zuidoostelijke richting. Determinatie Bouw: Bouw als Gierzwaluw (Apus apus) maar duidelijk aanzienlijk groter. Druppelvormig stevig lichaam. Smalle lange vleugels 28

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 15