die duidelijk langer zijn dan het lichaam. In draai ondiep maar duidelijk gevorkte staart zichtbaar. Verenkleed. Bovendelen en ondervleu gel bruin, duidelijk valer bruin dan Gierzwa luw. Buik vanaf borst tot voorbij achterrand vleugel helder wit, bruine borstband en vage grijs/witte keel (alleen op dia duidelijk waar neembaar) Lichte rand jes aan de vleugeldekve- ren die duidelijk te zien waren op de boven- vleugeldekveren (indica tief voor juveniel Vlucht. Rustige krachtige vleu gelslag soms vleugels diep doorslaand. Vlucht sneller dan gierzwaluw. De vogel maakte zeer ruime grote bochten. Status Neder1and Deze waarneming is het 18de geval voor Nederland en het 11de na 1979. De waarnemingsdatum komt overeen met eerdere waarne mingen die zich concentreren rond eind September wat weer overeenkomt met de wegtrek uit het broedgebied in Zuidelijk Europa, die plaatsvindt in de tweede helft van September. Het bijzondere aan de waarneming is dat de vogel enige tijd op dezelfde plaats bleef rondhangen en daardoor door meerdere vogelaars (12) gezien en gefotografeerd kon worden. Dit is de tweede enigszins twitchbare alpengierzwaluw. Het eerste geval was een vogel die op 28 en 29 oktober verbleef te Zaanstad. Ook bij dit geval werden de waarnemers op enkele meters gepasseerd 29 Literatuur. van den Berg A.B.de By R CDNA: 1993. Rare birds in the Netherlands in 1991. Dutch Birding 15: 145-159. Argeloo M. van IJzerdoorn E.J. 1988. Alpengierzwaluw te Zaanstad in Oktober 1987. Dutch Birding 10: 142-143. Glutz von Blotzheim U.N. Bauer K.M. 1980. Handbuch der Vögel Mitteleuropas 9. Wiesbaden. Floor Arts. Vlissingsesingel 38. 4335 GA Middelburg. VREEMDE VOGELS Zoals bekend kan het, als je eens een bijzondere vogel wilt zien, nuttig zijn om de Dutch Birding vogellijn te bellen. Indien je vrouw of vriendin dit eens voor je doet kan het zijn dat er opeens wel zeer vreemde vogels opgedoken lijken te zijn in Nederland. Zo werd mij eens verteld dat er een ongewassen IJsduiker en een Zwarte Kwibus waren gesignaleerd. Ook wanneer vogelvrienden een waarneming via je ega doorspelen geeft dit soms een extra dimensie aan de waarneming. Zo hoorde ik pas nog op van de waarneming van een Grauwe Klavier te Westkapel— le! Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. VERZOEK (2) Bij deze wil ik mijn verzoek uit het vorige Zwelmpje om gegevens over bijzondere broedvogels op Walcheren (1993) nogmaals onder uw aandacht brengen. Van enkele mensen heb ik al een aantal leuke broedgegevens ontvangen, doch ik verwacht dat er in verschillende waarnemingenboekjes nog interessante gegevens te vinden zijn. De soorten waarvan ik de gegevens verzamel kunt u vinden in het artikel over bijzondere broedvogels in het vorige nummer. In het februarinummer van 1994 wil ik een totaaloverzicht schetsen van de bijzondere broedvogels op Walcheren in 1993. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. 30

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 16