kasten. Van de 45 teruggemeldde Torenvalken (op Walcheren gering in de laatste 15 jaar) was er een melding uit Engeland (430 km) en een uit Duitsland. De meeste exemplaren werden binnen een jaar teruggemeld. Rondvraag Francien Caste 1 maakt melding van een nieuw ontdekte Kerkui- lenlokatie. Erik Sanders verzameld alle tellingen van West kapel le uit de periode 1991 t/m 1993. Floor had van Jan Willem vernomen dat niet alle BSP-soorten doorgespeeld worden naar de SOVON. Het volgende wordt nu afgesproken: alle waarne- mingskaarten gaan naar Fred Twisk, deze verwerkt ze in de computer en geeft de BSP-soorten door aan Jan-Willem Vergeer. Vervolgens geeft Fred de kaartjes door aan Rob Sponselee voor de waarnemingenrubriek in 't Zwelmpje. Rob geeft vervolgens op zijn beurt de kaartjes door aan Jan Meulmeester, die ze in het archief verwerkt. Jan heeft elke vergadering nieuwe kaartjes bij zich Een journalist heeft een VWG-lid gebeld met de mededeling dat er twee ganzen uit de lucht waren geschoten. Helaas is hier weinig tegen te doen omdat het jachtseizoen reeds is geopend Floor somt op wat voor vogelsoorten te verwachten zijn in oktober (bijna het gehele vogelboek). Mededelingen Op 2 oktober is er een milieumarkt bij het MEC in Vlissin- gen. Jan Hengst en Fred Twisk bemannen een stand van de VWG op deze dag. Fred heeft een paneel met informatie gemaakt en zal wat folders over de VWG maken De tentoonstelling van "De kerkuil in Nederland" is op 3 september geopend door Luud Persijn in het Biologisch Museum te Oostkapelle. Het napauzeprogramma bestond uit dia's van Erik Sanders van Luxemburg Jan Meulmeester, Girsesland 19, 4337 CE Middelburg. HOUTMEER IN ISRAEL? Rob verhaalde tijdens een telling te Westkapelle enthousiast over een door hem onlangs bekeken documantaire over vogels in Israël. Met name het "Meer van Ikea" werd hierbij door Rob aangehaald, een plaats die ik tijdens mijn vakantie in Israël 6 jaar geleden klaarblijkelijk gemist heb (wel bezocht ik het Meer van Galilea). Waarschijnlijk is het Meer van Ikea een prima stek om Tafeleenden. Bosruiters en Houtsnippen te zien! Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. 9' KLEURAFWIJKINGEN Variatie in koptekening bij de Kokmeeuw. Bij Kokmeeuwen is er enige variatie in de overgang van wit naar bruin, zowel in de nek als op de keel. Zo zag ik op 2 augustus 1993 in de Keihoogte (Noord-Beveland) een Kokmeeuw met een zelfde koptekening als een Zwartkopmeeuw, alleen dan bruin (zie tekening 1). Een heel extreem geval trof ik op 16 juni 1993 aan langs de Schotelweg, waarbij de bruine kopkleur in een punt tot op de borst uitliep (zie tekening 2). Gedeeltelijk albinisme bij de Goudplevier. Op 13 augustus 1993 zag ik aan de Zandvoortseweg een gedeelte lijk albinistische Goudplevier. Deze vogel had een grote witte vlek op de bovenzijde van elke vleugel en een kleine witte vlek op zowel de linker- als de rechter staarthelft (tekening A)Om te kijken hoe lang deze vogel hier zou blijven zocht ik de dagen daarna intensief, maar kon de vogel niet meer vinden. Jaco Walhout zag een dergelijke vogel op 23 september aan de Molenweg bij Aagtekerke. Toen ik dus op 25 oktober een Goud plevier met bijna witte vleugels zag aan de Ossenbergweg dacht ik nog: hee, leuk, daar is 'ie weer. Hoewel, deze vogel leek toch iets anders, bijna geheel witte vleugels en wat kleiner en grijzer dan een normale Goudplevier, met een donker voor hoofd. De volgende dag waren circa 6000 Goudplevieren aanwezig op een akkertje op de hoek van de Zandvoortseweg en de Noord dorpsweg. De vogels waren zeer schrikachtig, niet verwonder- 10

't Zwelmpje | 1993 | | pagina 6