1 1 3. 1 Jl opgedeeld in 10-daagse periodes (decades) kan eenvoudig een telling gedaan worden van het aantal waarnemingen dan in elke decade is gedaan. De periodes van de voor- en na jaarstrek leveren de meeste waar nemingen op. De winterperiode is ook nog een zeer produktieve, maar de zomer. Met dezelfde decade-tabel kan per soort het voorkomen geanalyseerd worden. Als voorbeeld héb ik dat gedaan voor de Beflijster (figuur 3)Hier betreft het niet het aantal waarnemingen, maar het aantal exemplaren dat gezien werd. We zien dat deze doortrek ker in het voorjaar een minder najaar. De Ni jlgans is een be trekkelijk nieuwkomer op Walcheren. Pas in de jaren negentig (in 1991 werd voor het eerst gebroed op de Haring vreter) neemt het aan tal waarnemingen se rieus toe. Het aantal waargenomen exemplaren nam met name in 1993 plotseling sterk toe (figuur 4)De ver spreiding is sterk ge concentreerd in de om geving van Kleverskerke (figuur 5) Andere soorten met een lokale verspreiding zijn Zomertaling (fi guur 6). Kwartel (fi guur 7) en Velduil (fi guur 8)De Rood- borsttapuit is vrijwel beperkt tot de kust strook van Westkapelle tot Vrouwenpolder (fi guur 9) Het voert hier te ver om de gegevens meer in detail te bespreken. Door de aanwezigheid van een rubriek waarin het type waarneming wordt vermeld (ter 160 140- BEFLIJSTER 120- 100- 60 80 40 20 0- PJU gepiekt voorkomen m J J A 8 O vertoont, dan in het 5 plaatse, overvliegend, nest e.d.) is het mogelijk de verspeidingskaart te beperken tot die waarnemingen die betrekking hebben op ter plaatse ver blijvende vogels, of tot broedgevallen enz.. Uiteraard zijn de meer informatieve overzichten te maken van die soorten waarvan een redelijk aantal waarnemingen aanwezig is. NIJLGANS ZOMERTALING ROODBORSTTAPUIT Tenslotte wil ik iedereen aanmoedigen toch vooral dit soort waarnemingen te blijven aanmelden, dan blijf ik me inzetten voor de opname van de binnengekomen gegevens in het geautomatiseerde archief. Wie over een computer beschikt en graag zelf met deze gegevens aan de slag gaat kan bij mij terecht. Wil je een overzicht van alle waarnemingen van een soort, van de aantallen door de jaren heen, van de verspreiding... laat 't me weten en ik zal naar vermogen zorgen voor tabellen, grafieken en kaartjes. Fred Twisk, Ellebooglaan 12, 4371 PT Dishoek (01185-1282). 6

't Zwelmpje | 1994 | | pagina 4