uillokatie. Dhr. Schaap en Jos hebben verschillende in 1993 geringde Boerenzwaluwen teruggevangen Avifauna: Fred Twisk geeft aan dat Jaco Walhout de soortteksten aan het herschrijven (lees redigeren) is. Alle bekende gegevens t/m 1993 worden verwerkt. Deze klus moet juni 1995 voltooid zijn. Fred schrijft zelf een landschapsverhaalErik Sanders en Paul van Tuil zijn tevens aktief lid van de Stichting Avifauna. Peter Meininger en Ben Smulders zijn benaderd en bereid gevonden de teksten door te lezen en van commentaar te voorzien. Doelstelling is dat het boek eind 1995 wordt uitgegeven. Jan Hengst meldt dat een oude kolonie Huiszwaluwen is verlaten en dat de vogels nu in nieuwbouw broeden. Jan Meulmeester en Dhr Smit hebben in 1993 toch een broedgeval van de Kerkuil geconstateerd. In juni 1993 werden bij controle geen Kerkuilen waargenomen, doch dit jaar bleek bij controle van de kast dat er 6 jonge Kerkuilen en een ei, allen geheel verdroogd en dus van vorig jaar, in zaten. Vermoedelijk heeft de boer onbewust de invliegopening afgedekt met hooi. Dit jaar zijn op 2 nieuwe lokaties Kerkuilen aangetroffen (met 3 en 4 jongen die allen geringd zijn). Daarnaast zijn 18 Torenvalken geringd. Rinus van 't Hof meldt dat het dit jaar slecht gaat met Torenvalken en Kerkuilen op Schouwen. Het na-pauzeprogramma werd verzorgd door Floor Arts die en paar mappen met vogelstaarten uit zijn collectie had meegenomen. GRUTTO'S AAN DE ZANDVOCBTWBS Vorig jaar (1993) schatte ik het aantal Gruttoparen in het Zand- voortweggebied op 10. Toen ik dit jaar opperde dat er aardig wat meer waren, stelde Pim voor om eens precies bij te houden waar er Grutto's waren. Dat heb ik dus gedaan, vanaf 1 april tot 5 mei hield ik bij waar paren aanwezig waren en vooral waar ze het territorium verdedigden te gen andere Grutto's en overvlie gende valken, kauwen, kraaien en meeuwen. Dit leidde tot het mooie resul taat van 16 paar, waarbij opviel dat ook enkele paren zich ves tigden in een graszaadperceel aan de Buttingseweg. Echter, na 5 mei werd begonnen met het maaien van het eerste kuilgras, hierbij werden in 1 week 6 nesten uitgemaaid. Enkele paren begonnen in ander 13 O broedpoging Grutto 1994 uitgemaaid hooiland opnieuw, deze werden ook daar weer uitgemaaid. Door de normale predatie door kraaien, kauwen, meeuwen, reigers, wezels, hermelijnen, katten, en de abnormale predatie door eierrapers (5 individu en waargenomen en 1 georganiseerde groep van plaatselijke jagers) hebben hooguit 5 paren jongen groot kunnen brengen. Op 29 mei was alweer een eerste groep van 23 teleurgestelde Grutto's aanwezig op (gemaaid) grasland. Jan Goedbloed, Jacob Catsweg 6, Grijpskerke. 14

't Zwelmpje | 1994 | | pagina 8