HOUTSNIPPEN OP DE WIEKEN Het is november Als je na je werk op huis aan fietst schemert het al Terwijl je, in het vallende duister, je ogen op de weg gericht houdt Sen je je bewust van een schim die voorbij vliegt. De volgende dag let jé wat beter op en ofschoon je alleen een silhouet ziet weet je het zeker een houtsnip. In de periode die daarop volgt zie je nog verscheidene malen houtsnippen passeren, steeds op ongeveer dezelfde plaatsen. Het lijkt wel of ze opweg zijn naar een nachtelijk pied-è.-terre. Zo werd bij mij de belangstelling gewekt voor de verrichtingen van hout- blJ Dlshoek' Met regelmaat vliegen de dieren in de avondschemer vanuit het duin de aangrenzende agrarische gebieden in. Op bijgevoegd kaartje zijn mijn waarnemingen samengevat. Hshooj [Óenabos De Langt Pacht^ De pijien geven de vliegrichtingen aan. De dikte van de pijl is een indicatie van het aantal waarnemingen op die plaats. De plaatsen waar één of meer houtsnippen neerstreken zijn met een ster aangeduid Het craat om tuinen met opgaande begroeiing, maar ook om open graslÏÏT Allerlei vragen dienen zich inmiddels aan: hoe ver reiken de rwrw-„i, van de duin-houtsnippen? Hoeveel vogels nemen er aan deel? Welke terreinen 3 worden opgezocht? Waarom vindt deze verhuizing eigenlijk plaats? Voor de beantwoording van deze vragen volstaat het niet als eenling te opereren, maar is de hulp van een aantal mede vogelaars noodzakelijk. Vandaar de volgende oproep: Medewerkers gevraagd om de verplaatsingen van houtsnippen bij Deelname betekent: op drie avonden in de periode november tot half december gedurende 1 lk uur posten op een afgesproken plaats en alle vliegbewe gingen van houtsnippen noteren. Omdat er meer dieren zijn die in de avondschemer aktief worden valt er vast nog meer te verschalken dan de houtsnippen alleen! Hoe meer medewerkers hoe beter de ver zamelde informatie. Belangstellenden kunnen zich melden bij: Fred Twisk, Ellenbooglaan 12. 4371 PT, Dishoek (01185-1282) NA MAFFE MAANDAG ra rrstir. DONDERDAG NU OOK DENDERENDE DINSDAG De trend van de afgelopen jaren is, dat er minimaal 1 superdag per voor jaar te vieren valt op de telpost Breskens. Een andere trend is. dat de telpost een steeds toenemende belangstelling geniet van binnen- en buiten landse vogelaars. Zo verschenen op 7 mei minstens 104 verschillende vogelaars met ca. 35 auto's op de telpost, een absoluut record voor trektellend Nederland. Of dit nu een hoogtepunt dan wel een dieptepunt is, wil ik in het midden laten. Wel kan ik zeggen dat het geruis dat een dergelijke meute voortbrengt erg storend kan zijn wanneer je probeert een Roodkeelpieper fatsoenlijk ter ore te krijgen. Het aantal vogelaars dat op 3 mei de telpost be zocht bleef gelukkig beperkt tot zo'n 35 "exempla ren" en het gevoel heerste dat het vandaag wel eens zou kunnen gaan gebeuren. De dag ervoor had het de hele dag uit het oosten gewaaid en was het mooi weer met een temperatuur rond de 20 °C. Daarnaast had het "gisteren" ook nog leuk gevlogen met o.a. 651 Kemphanen, 2 Lachsterns. 3 Eurokanen, 3 Purpers en een Ortolaan, dat zich tot op enkele meters liet benaderen, waarvan door de aanwezige fotogra fen gretig gebruik werd gemaakt. Kortom het leek er Dishoek in kaart te brengen! i 4

't Zwelmpje | 1994 | | pagina 3