overnachtten in een nog niet helemaal ingerichte youth-hostel dat naast een soort Wereld Natuurfonds-centre lag en naast een wc, koelkast en douche nu dus drie vuile vogelaars onderdak bood. Deze ongekende luxe werd volledig uitgebuit (vooral de douche) want het kwik steeg weer boven de 40 °C. Zelfs de Grieken die we deze maand ontmoet hadden, spraken van de warmste zomer sinds enkele jaren. We bleven daarom ook maar het grootste deel vande dag binnen om wat slaap in te halen en op krachten te komen. Met nog een week te gaan lieten we dit gebied achter ons en pakten de trein naar het Kerkini- meer, waar nog wat resterende soortjes verbleven zoals Witoogeend en Kroeskoppelikaan. Na ook deze gezien te hebben, gingen we eindelijk terug naar huis met als hoogtepunt op de terugreis zeven Kuhls Pijlstormvogels die je vanaf de boot bijna kon wing-tippen. Al met al dus een pure vogelvakantie, waar ik nog vaak met plezier naar terug zal kijken. Tobi Koppejan, Pieter Gootjesstraat 3, Middelburg. Op 9 februari bereikte ons het droevige bericht van het overlijden van oud-vogelwerk- groeplid Frieda van Noordwijk Frieda was in de beginjaren van onze vereniging, toen zij nog op Walcheren woonde, een aktief lid. Zo werkte zij ondermeer mee aan de maandelijkse tellingen uit die tijd en coördineerde zij de inventarisaties van Huiszwaluwen op Walcheren. Het bestuur heeft namens de vereniging een condoleance bericht gestuurd aan de nabestaan den. ILLUSTRATIES De illustraties in dit nummer met vermelding van soort, bladzijde en tekenaar zijn de volgende: Groene Specht blz 4,7 (JW); Zwarte Ooievaars, blz 17 (ES); Storm vogeltje, blz 22 (JW); Bruine Kiekendief, blz. 24 (JW); Tapuit, blz 27 (J W); Baardmannetje, blz 28 (JW) 30 't ZWELMPJE AKTI1EEL GROTE GEELPOOTRUITER AAN DE ZANDVOORTWEG Het kan niet op! Zondag 15 januari zat het tegen, althans het leek tegen te zitten. Het was niet bepaald lekker weer, maar dat is nog wel te doen als je vanuit een auto vogelt. Maar als telkens weer je verrekijker beslaat en bovendien overal waar je stopt alle vogels direkt opvliegen, dan begin je er danig de pest in te krijgen. Tenminste, zo werkt dat bij mij. Na anderhalfuur rondrijden stopte ik op het noordelijkste deel van de Zandvoortweg (tussen de Ossenbergweg en de Hondegemsweg) om eens op mijn gemak te kijken naar een aanzienlijke groep Kieviten (honderden) en Goudplevieren (duizend). Maar ook hier werkten ze niet mee. Alles ging de lucht in, samen met ongeveer 25 Bonte Strandlopers, die zich in de groep verstopt hadden. Ik vond dit, zacht uitgedrukt, helemaal niet leuk. Er bleek nog 1 vogel in een plas op het weiland rond te lopen, op 30 m. afstand. De verrekij ker er dus maar op, een Groenpootruiter?, te bruin, ook op de nek, opgewipte snavel met basale derde deel grijs, een Grote Geelpootruiter??? Toen meer van de poten zichtbaar werd boven water, bleken deze geel, tegen het oranje aan, te zijn!!! Ik heb me uitgebreid verlustigd aan deze fraaie vogel, de 8 overige kenmerken in mij opgenomen en vergeleken met de vogelgids (Jonsson). Daarna snel naar huis en een fors aantal telefoonnummers gedraaid. Helaas waren veel vogelaars niet thuis of anderszins onbereikbaar. Toch konden nog 5 mensen meegenieten. De vogel bleek niet goed tegen eenzaamheid te kunnen. Hij/zij begon met staart en kop te wippen en luid te roepen: "Klie-klie-klie", met nog wat u-klank erin. Daarna vloog hij op (mooie, vierkante, witte stuit) en landde bij een vergelijkbaar plasje met meeuwen aan de Noorddorpsweg. Toen deze laatste vertrokken, vloog hij roepend naar een grote plas verder van de weg. Ik probeerde nog wat mensen te bereiken, maar toen ik terugkwam bleek de vogel nog even terug aan de weg geweest te zijn en daarna vertrokken, hoog vliegend naar het noorden. Deze dwaalgast uit Amerika is nooit eerder in Nederland gezien, en dus de tweede nieuwe soort voor Nederland die ik in twee maanden mocht ontdekken. Sorry, mensen, maar ik weet ook niet hoe dat zomaar kan. Wel is deze soort, en natuurlijk ook zeer waarschijnlijk dezelfde vogel, begin december bij Zeebrugge door veel vogelaars uitgebreid gezien en door Pim en Peter fraai op de video gezet. Deze opname heb ik gezien, vandaar dus de vlotte determinatie. Jan Goedbloed 31

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 17