KLEINE TOPPER IN DE VEST VAN VEERE Een nieuwe soort voor Nederland? Te mooi om waar te zijn? Op maandag 21 november deed ik, wegens algehele malaise in het Zandvoortweggebied, een rondje Walcheren. Op de vest van Veere, en wel in het meest westelijk gelegen gedeelte, zag ik een groep van 200-300 Kuifeenden, waaronder ook wat Tafeleenden. Omdat deze groep bekend is van de Veerse Kreken en daar vorig jaar aardig wat Toppers tussen zaten (52 op 6 januari), besloot ik eens goed te kijken. En jawel, er zat een d Topper. Door de telescoop leek de vogel een paarse gloed op de kop te hebben en een opvallend grijze flank, dit in tegenstel ling de gewone Topper, die een groene glans en een witte flank heeft. Dichterbij gekomen zag ik een opvallend "bobbeltje" achter op de kop, een gele iris, golflijntjes op de rug, zelfs vage golflijntjes op de flank. Dit alles klopte perfekt met de tekening in de Jonsson van Kleine Topper. Dit is een amerikaanse soort, die behalve enkele malen in Ierland en Engeland op het vasteland van Europa nog maar een keer is waargenomen (Zwitserland 1993). Echter, kruisingen (hybriden) van Kuifeend x Tafeleend en Kuifeend x Topper worden waargenomen en kunnen hierop lijken. Bovendien kon ik de vleugelstreep niet zien. Dit blijkt het cruciale kenmerk te zijn. Een Kleine Topper heeft een witte streep over de armpennen, die abrupt overgaat in een grijze streep over de handpennen. Ik maakte zenuwachtig nog een paar dia's en net toen ik iedereen wilde gaan waarschuwen, kwamen van de andere kant een paar wandelaars aan die de groep opjoegen, en de vogels verdwenen het Veerse Meer op. Dit was het begin van een hectische week waarin niet alleen ik, maar o.a. ook Rob, Toby en Erik elke dag minstens eenmaal de plek bezochten. De groep Kuifeenden blijkt dit jaar, in tegenstelling tot de vorige 20 jaar of zo, niet altijd overdag op de grootste van de Veeree Kreken te vertoeven, maar meestal gewoon op het Veeree Meer te blijven waar ze in kleine groepjes in allerlei hoeken rondhangen. Slechts af en toe komen de vogels naar de vest Woensdag 23 november zagen twee jongens van het R1KZ de vogel onder slechte omstandig heden en konden een dito video-opname maken. Zaterdag 26 november zagen Koen en Marcel de vogel in de avondschemering. En zodoende kon de determinatie bevestigd noch ontkend worden. Op vrijdag 3 december ging Rob voor de zoveelste keer zoeken en zowaar, hij zat er. Bovendien zag Rob de vleugelstreep en dus een echte Kleine Topper. Hij alarmeerde direkt enkele vogelaars en het RIKZ arriveerde op volle oorlogssterkte en met video-camera. Een kleine groep kon de vogel tussen 1 en 4 uur waarnemen, waarna de eenden weer naar het Veerse Meer vertrokken. De volgende dagen bleef de vogel aanwezig, tot genoegen van naar schatting 300 vogelaars. Omdat de mogelijkheid dat het een ontsnapt exemplaar betrof niet kon worden uitgesloten, besloot Jan Willemse bij dhr. Maas, bekend eendenkweker, informatie in te winnen. Deze wist te melden dat bij een kweker te Kamperland, die zijn eenden in en rond een grote waterpartij laat nestelen, de afgelopen jaren tot twee maal toe een nest jonge, ongeringde Kleine Toppers is uitgevlogen. 8 Echter, rond Kerst werd door iemand van Dutch Birding nog eens exacte informatie opgedaan bij de betreffende kweker zelf. Deze bleek het afgelopen jaar slechts één exemplaar t? missen en wel een adult mannetje. Diverse waarnemers hebben aan de Veerse vogel bruine vlekken/veertjes aan de achterzijde van de flank en aan de onderzijde van de staart gezien, wat wijst op een eerstejaars mannetje. Dus toch Jan Goedbloed ACTIVITEITENLIJST KNNV Zaterdag 18 februari: Dinsdag 21 februari: Donderdag 16 maart: Dinsdag 21 maart: Zaterdag 25 maart: Dinsdag 4 april: Zaterdag 8 april: Zaterdag 24 april: Ganzenexcursie onder leiding van Jos Tramper. Verzamelen om 13.00 uur op het parkeerterrein van Resto Vrouwenpolder aan de Veeree Dam. Excursie naar het landgoed Toorenvliet aan de Koudekerkse- weg te Middelbutg o.l.v. Karei Begeer. Aanvang 14..00 uur. Er zal aandacht worden besteed aan het herkennen van bomen in winterstijl. Verzamelen op het parkeerterreintje bij het land- Lezing over het rijke vogelleven van Israël door Tobi Koppejan van de Vogel werkgroep Walcheren. Aanvang: 20.00 uur. Plaats: MTCMEC-de Kloek aan de Korenbloemlaan te Vlissing- en. Strandexcursie o.l.v. Angelique de Cock. Verzamelen om 11 uur op de dijk bij Fort Rammekens. Prunusrooien en allerlei andere natuurbouwaktiviteiten in het waterwingebied Oranjezon. Verzamelen om 09.00 uur bij het pompstation. Zo mogelijk een spa of ander gereedschap mee brengen. De aktiviteiten staan onder leiding van Freek Wisse. Lezing over planten door R. Struyk. Plaats: C.S.W. Middelburg, Elzenlaan. Aanvang: 20.00 uur. Excursie naar de Mantelinge o.l.v. Richard Struyk over planten. Verzamelen om 14.00 uur op het parkeertenrein aan de Rand- duinweg te Oostkapelle. Vroege vogelexcureie o.l.v. Dolf Schaap. Verzamelen om 05.30 uur aan de Beukenlaan 16 te Oostkapelle. 9

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 6