Bescherming 8. Diversen. -Kascontrole commissie: Adri Joosse (tweede keer) en Fred Twisk. -Vogelwaamemingen worden in de computer ingevoerd door Fred Twisk. Rob Sponselee maakt een verslag van ingezonden waarnemingen voor het Zwelmpje. -Het vogelwaamemingsarchief werd weer beheerd door Jan Meulmeester. -De redactie van het Zwelmpje was eerst in handen van Jaco Walhout, later overgenomen door Paul van Tuil. -De V.W.G. heeft een door Jan Goedbloed gemaakte nestkast in de vorm van een Grote Bonte Specht aangeboden aan het MICMEC als dank voor het gratis onderdak. -Jan Meulmeester heeft het boekje "Vogels onder dak" (uitgegeven door de Vogelbescherming) officieel aangeboden aan Anton Riemens, het hoofd van de afdeling beplanting van de gemeente Vlissingen. Dit omdat deze gemeente veel aandacht besteed aan vogelbescherming binnen de gemeente. Jan M.W. Meulmeester secretaris Korte samenvatting veldwerk Meerjaarlijkse landelijke projeklen In januari werd de jaarlijkse midwintertelling gehouden (alle roof- en watervogels). Ganzen en Kleine Zwanen werden in de maanden oktober tot en met maart geteld. Voor het BMP project (broedvogelmonitoring) werd het gebied aan de Oude Veerseweg weer op broedvo- gels onderzocht Floor Arts coördineerde ook dit jaar de Huiszwaluw-inventarisatie op Walcheren. Enkele leden deden weer hun PTT-ronde (Punt Transect Telling) voor SOVON. Eenmalige projekten Ondergetekende coördineerde het inventariseren van de Groene Specht als broedvogel op Walcheren. Trektellingen vonden plaats te Breskens (voorjaar) en Westkapelle (najaar),coördinator Pim Wolf. In de omgeving van Dishoek werd getracht om in het najaar de avondtrek van Houtsnippen naar hun fourageergebieden in kaart te brengen, coördinator Fred Twisk. Op verzoek van de Nederlandse Steltloperwerkgroep werden in november alle in het binnenland verblijvende steltlopers geteld. Dit leverde 542 Wulpen, 1575 Kieviten en 4 Goudplevieren op. Jos Tramper, onderzoekscoördinator Dankzij de inzet van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is het Rammekensschor gespaard voor verdere inpoldering. Als dank voor de inzet is namens de Vogelwerkgroep een door Fred Twisk gemaakte fotocollage aangeboden op de jaarvergadering. 12 Om tot een betere bescherming te komen van de roofvogels is er een Zeeuwse roofvogelwerk groep in oprichting. Deze zal samen gaan werken met de landelijke roofVogelwerkgroep. In eerste instantie zal kennis over het (broed)voorkomen en de verspreiding van dagroofvogels verzameld worden. De vogelwerkgroep zal zich hierbij aansluiten. Jan Meulmeester en dhr. Smit controleerden de nestkasten in de gemeente Vlissingen. Alle kerkuilkasten werden gecontroleerd (coördinatie Luud Persijn), evenals alle torenvalk- kasten. In de meeste gevallen konden de aanwezige pullen geringd worden door de heren Schaap en Joosse. Er hebben dit jaar ca. 8 paar Kerkuilen gebroed in nestkasten op Walche ren. Eigenaren van een grote schuur die daarin ruimte hebben geboden aan een kerkuilennest- kast zijn door vogelbescherming onderscheiden met een oorkonde als de nestkast in 10 jaar minimaal 5 keer bezet was.r ZCj VA t De gemeente Middelburg heeft een belofte ingelost door in de nieuwe gevangenis 20 nestblokken voor de Gierzwaluw te plaatsen, dit ter vervanging voor de nestgelegenheid die oude thans gesloopte gevangenis bood. Ook in het nieuwe gerechtsgebouw, op de plaats waar de oude gevangenis stond, zullen 20 nestblokken geplaatst worden. Op het Platte van Walcheren waren dit voorjaar kievitseierenrapers aktief. Zij kwamen uit andere delen van het land. Dit is een zeer negatieve ontwikkeling! Dit jaar was het te laat om aktie te ondernemen. Komend jaar zal hieraan aandacht besteed worden. Floor Arts Luud Persijn VERSLAG LEDENVERGADERING 30 NOVEMBER 1994 Aanwezig: 14 leden met Sandra Prenger als belangstellende. Afwezig met kennisgeving: Francien. Veldwerk Er zijn tijdens het telweekend géén Kleinde Zwanen gezien, wel 8 Kolganzen. Op Noord- Beveland zaten 1100 Kleine Zwanen. Veel vogels hadden een halsring. Dit keer werden ook de Steltlopers geteld: 500 Wulpen, 1780 Kieviten en 26 Goudplevieren. De volgende tellingen zijn gepland opi 17 en 18 dec. Mededelingen Op 8 november was er een Roofvogelavond voor het oprichten van een Roofvogelwerkgroep in Zeeland. Henk Castelijns neemt het voortouw. Ook zijn een aantal leden bij de provincie wezen kijken naar de film "De eendenkooi in de Anna Jacobapolder". Koos, zijn broer en zij schoonzus hebben aan de film meegewerkt. Er is en brief ontvangen van het adviesbureau Nieuwland over het groenstructuurplan, hetgeen wordt toegezonden. Een uitnodiging is ontvangen voor de landelijke dag SOVON op zaterdag 10 dec. in Nijme gen. Verder vraagt SOVON nog een kandidaat om zitting te nemen in de ledenraad. Tijs 13

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 8