INLEIDING Nog in de zogenaamde witte broodsweken na mijn huwelijk (en wat later dan gebruikelijk) is het mij niet gelukt het Zwelmpje een zelfde volume te geven als de vorige keer. Het heeft mij aan tijd ontbroken om mensen te motiveren en om zelf stukjes te schrijven voor het Zwelm pje. Helaas ontbreekt dit keer ook de rubriek recente meldingen (jan-mrt). In het volgende nummer zal alsnog een beknopt overzicht van de waarnemingen in die periode worden gegeven en, naar ik hoop, tevens van de aansluitende drie maanden. Daarnaast bestaat er bij de redactie een chronisch tekort aan tekeningen om ons kwartaal blaadje op te luisteren; de reden waarom deze editie wat schaars is geïllustreerd. Bij deze roep ik al onze tekenaars op eens in de (teken)pen te klimmen voor de volgende uitgave(n). Ook de schrijvers onder ons worden verzocht kopij aan te leveren. Met alles wat het vooijaar voor de vogelaars te bieden heeft aan spannende trek en zeldzame soorten is er wellicht genoeg stof tot schrijven. Ik zou nog eens willen benadrukken dat het schrijven van een artikeltje niet alleen een bezigheid hoeft te zijn van de 'vaste' personen. Ieder lid van de VWG kan dit natuurlijk doen. Een klein uitstapje in de natuur, of het zien van bijzonderheden is vaak al aanleiding genoeg. Let echter op de inleverdatum voor uw bijdrage!!. Auteurs en tekenaars worden verzocht hun bijdrage, het liefst in wp5.1 of wpö.O, voor 20 juli a.s. in te leveren c.q. op te sturen naar het onderstaande nieuwe adres 'redactie-adres op afstand'. In deze inleiding wil ik tevens van de gelegenheid gebruik maken de VWG, ook namens Anja, te bedanken voor het ftaaie bloemstuk dat bij ons bezorgd is op onze trouwdag. Paul van Tuil, Bagijnestraat 18,4301 BH, Zierikzee. tel: 01110 - 21640 NOTEER IN UW AGENDA Woensdag 28 juni: Bespreken broedseizoen 1995. Op deze avond wordt aandacht besteed aan de zeldzame en schaarse broedvogels van Walcheren. Alle waarnemingen zullen worden ingetekent op kaarten zodat we een goed overzicht krijgen van broedgevallen van zeldzame en schaarse soorten. Speciale aandacht gaat uit naar de roofvogels. Juli: vakantie, geen vergadering. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur met een huishoudelijk gedeelte en vinden plaats in de vergaderzaal van het MEC, Korenbloemlaan 5, Vlissingen. 2 VOGELS TELLEN IN ISRAËL 1994 tlï Nog maar net bekomen van era vrij rustige vogelvakantie met m'n ouders en Koen in Tjechië in Juli (wat ons overigens wel diverse Midden-Europese soorten opleverde zoals Roodmus, Syrische- en Middelste Bonte Specht, Krekelzanger, Withalsvliegenvanger etc.), besloot ik eind augustus de draad van het "hardcore-vogelen" weer op te pakken en vertrok zodoende voor twee maanden naar het noorden van Israël, ditmaal alleen, ver weg ra voor redelijk lange tijd. Overleven zou hopelijk wat makkelijker worden dan in Griekenland want era kibbutz zou voor voedsel en onderdak zorgen. Na m'n eerste vliegreis met de uiterst comforta bele vliegtuigmaatschappij Swissair en wat lokale bussen later zat ik inderdaad met complete vogelaarsuitrusting in een twee-sterrenhotelgenaamd Kibbutz KFAR RUPP1N. Deze kibbutz ligt direct aan de Jordaanse grens, precies boven de nog steeds bezette Jordaan-oever. Vogels zijn hier -ongetwijfeld weet u het al- met zeer veel mooie en zeldzame soorten verte genwoordigt Toch ben ik zeer verrast wanneer ik het toilet bezoek en ik door het kleine raampje twee Sporenkieviten zie lopen. Waar ik in de Nestos-delta (Griekenland) minstens vijftien kilometer voor door het mulle zand gelopen heb, staat nu op nog geen twee meter van me vandaan. Gelukkig vliegen ze op als ik het toilet flush. Ik word geacht me de komende maanden in te zetten voor de Israëlische luchtmacht Dit houdt in datje 's ochtends om zeven uur gedropt wordt langs de snelweg die het noorden van Israël precies in de breedte doorsnijdt Hier moet-ie dan tot vijf uur in de middag - gewapend met telescoop, fotoapparatuur, verrekijker, voedsel, water en walkie-talkie - vogels (voorna melijk Ooievaars en Roofvogels) tellen en noteren en, wanneer het aantal de 200 overschrijd, dit doorgeven op de radio. Dit heeft tot doel de F-l 6's aan de grond te houden omdat ze mogelijk voor de vleugels worden gevlogen doca: bijvoorbeeld era thermiekbelletje Schreeuwarenden of Balkansper wers. Deze vogels kunnen in de straalmotor terecht komen of tegen de cockpit crashen. In beide gevallen is een korte uitwijkmanoeuvre al genoeg om de peperdure kist de grond in te boren, de piloot inbegrepen. De piloten vliegen namelijk op geringe hoogte (lager dan de Europese standaard) ra met supersonische snelheden. Een uiterst serieus baantje dus, want om dit te voorkomen mag je tijdens de vaak tien uur durende werkdag niet in slaap vallen of groepen vogels "missen". Gelukkig zijn er altijd wel telstations in de buurt waar collega-vogelaars je waarschuwen voor dingen die komen gaan. De stations liggen ongeveer drie kilometer van elkaar vandaan en pikken de grote groepen vogels er wel eras eerder uit, simpelweg omdat ze era paar kilometra voor je zitten. Het kwam echter vaak voor dat ik urenlange stromen van tienduizenden Ooievaars had die ze jammerlijk dipten, precies boven enkele naburige stations. Jarenlange ervaring op Breskens en Westkapelle gaf me ook nu weer de nodige voordelen. Wanneer er al tijden niets vloog, werd je station snel omgetoverd tot een basiskamp voor (illegale) vogeltochtjes. Soms zat je vlak langs era drukke snelweg of midden in een sinaas appelboomgaard en was het era kleine moeite om goede soorten als Bonte Tapuit, Oehoe, Vale- en Grote Vale Spotvogel, Aziatische Steenpatrijs, Halsbandftankolijn, Graszangra, Nachtzwaluw, (kleine) Klapekster, Isabeltapuit en Vale Woestijnvink mee te pikken. Zodoende had je er toch nog een goede dag van weten te maken. Stations in de buurt van visvijvers waren voor mij geliefde foto-plekjes, gezien era grote verscheidenheid aan soorten; Gewone, Bonte- en Smyrna Ijsvogels, Grote Zilverreigers, Zwarte Ooievaars, Poelruiters, Visarenden, Witvleugelstem, BruinkeelortoLaan, Roodkeelpieper, Loodbekje, Indische Karekiet én Groene Bijeneters werden meer dan eens het doelwit van mijn altijd hongerige 400mm. Posten in meer bergachtige streken leverde naast de interessante lokale vogels zoals verwacht ook aanzienlijk meer roofvogels op. Zo werd een dagtotaal van 6 Steppearenden, 2 Bastaardarenden, 1 Keizerarend, 1 adulte man Steppenkiekendief, enkele rufous morph 3

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 3