't Zwelmpje augustus 1995 1 Roofvogels Buizerd, een record aantal van maar liefst 44 exx. werden verspreid over heel Walcheren gezien. Van de Torenvalk werden 22 exx. opgemerkt, voor deze soort een normaal winter aantal. Het Smelleken liet het tijdens de mwt voor het eerst aftveten. Ook werd slechts 1 Blauwe kiekendief waargenomen. Een Ruigpootbuizerd werd gezien in het Ritthemse bos. Het verloop van de aantallen roofvogels is nog eens weergegeven in fig.2. Steltlopers Doordat de vorst bij ons nagenoeg achterwege bleef werden er weer redelijk wat steltlopers geteld. De Goudplevieren werden op enkele na allen in het Zandvoortweg gebied gezien.Ook de Kievit was daar met duizend exx. aanwezig. Natte weilanden en akkers waren nog goed voor 28 Tureluurs en ruim 1600 Wulpen. Meeuwen Mogelijk als gevolg van de langdurige stormachtige wind verbleven veel meeuwen op de Walcherse weilanden. Van de Kokmeeuw werden bijna tweeduizend exx. geteld. Ook de Stormmeeuw was goed voor zo,n groot aantal (2023 exx.). De mwt van 1994 leverde slechts 172 exx. voor deze soort op. Groepen van wel 400 exx. werden vaak samen fourageerend met kokmeeuwen waargenomen. Ook veel Zilvermeeuwen trokken land inwaarts, er werden 1100 exx. geteld. Behalve genoemde soorten werden nog 15 Kleine- en 18 Grote Mantelmeeuwen gezien. Bvzondere waarnemingen Buitenom de reeds besproken soorten werden nog enkele minder algemene wintergasten gezien. Nabij de telpost van Westkapelle werd een eerste winter Grote Burgemeester gezien. In het Veersebos werden nog 10 Kwakken opgemerkt welke vermoedelijk afkomstig zijn van de vrijvliegende populatie uit het Belgische Zwin. Het K.d. W was nog goed voor een Zwart kopmeeuw en een Kleine toppereend. Tot slot werd in dit telweekend aan de Zandvoortseweg een Grote Geelpootruiter opgemerkt welke tevens de eerste waarneming van deze soort voor Nederland is. Dankwoord Een woord van dank aan alle personen die er voor zorgden dat de telreeks van de MWT op twaalf jaar kon worden gebracht dit waren: F.Arts, L.Burger, F.Castel, J.Goedbloed, J.Hengst, A.& RJoosse, T.Koppejan, KKuijpers, K.Minnaar, L.Persijn, E.Sander, C.Smit, R.Sponselee, J.Walhout en J.Willemse. Jos Tramper, Noordweg 78,4353AZ Serooskerke. 't Zwelmpje augustus 1995 TERRITORIUM VUURGOUDHAANTJE TE HOOGDUIN Tijdens een ochtendje vogelen op de laatste meidag van 1995 werd ik, wandelend door het bos bij Hoogduin, verrast door een ijl "si-si-si-si-si-si"; de onopvallende, maar tevens onmis kenbare zang van een Vuurgoudhaantje. De vogel bevond zich juist op het terrein van voor malig zeehospitum "Zonneveld" in middeloud Sparrenbos, grenzend aan gemengd loofbos (vooral Eik). De frequent zingende vogel verplaatste zich na enkele minuten naar het loofbos, waarbij hij zich tevens even liet bekijken. Beschreven biotoop vormt de favoriete broedhabi- tat voor de soort in Nederland. Vergeer en van Zuylen (1994) noemen het Vuurgoudhaantje een uiterst schaarse tot zeer schaarse broedvogel in Zeeland (1983-91 aantal broedparen schommelend tussen 2 en 8). Voor Walcheren zijn slechts 3 broedgevallen bekend, namelijk 1 in 1979 (lokatie niet bekend) en 2 in 1983 (te Westhove en te Hoog duin, beide in eerder beschreven biotooplype). De territoria in 1983 werden vastgesteld tijdens het in ventariseren van de gehele Wal cherse binnenduinrand door de PPD (van Zuylen en Vergeer 1991). Het ontbreken van waarne mingen van territoriumhoudende vogels in de periode 1984-94 wijt ik vooral aan de onopvallendheid van de soort, de lage bezoekfre quentie van voornoemde broedplaatsen door VWG-leden en het ontbreken van recente inven tarisaties van Westhove en Hoog duin. De mogelijkheid dat de soort jaarlijks op Walcheren tot broeden komt acht ik dan ook reëel. Literatuur: van Zuylen G. en Vergeer J.W. 1991. Broedvogelonderzoek Zeeland, deelgebied Walcheren. PPD-Zeeland. Middelburg. Vergeer J.W. en van Zuylen G. 1994. Broedvogels van Zeeland. Stichting Uitgeverij K.N.N.V.. Utrecht. Jaco Walhout, Yerwerijstraat 25, Middelburg.

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 5