'tZwelmpje augustus 1995 15 duidelijk toenam na de schemering. De vogel bleek in een perceel graszaad van minimaal 50 cm. hoog te vertoeven. Uit een gesprekje met de geïnteresseerde eigenaar van dit perceel bleek dat het in de lijn der bedoelingen lag het gewas op korte termijn te maaien. Reeds voor die tijd bleek de vogel echter gevlogen. Na de avifaunavergadering op 14 juni luisterden Fred en Paul tevergeefs op de lokatie. Op 28 juni bleek het perceel daadwerkelijk te zijn gemaaid. De Kwartelkoning is op Walcheren een echte dwaalgast. Dit was vroeger wel anders. Om streeks 1920 was de soort nog een vrij algemene broedvogel. In juni 1929 en 1930 werden nog enkele roepende vogels gehoord in duingebied "Vruchtduin". Uit de periode 1931-60 zijn geen waarnemingen meer bekend (het lijkt me echter waarschijnlijk dat de soort tot de Tweede Wereldoorlog regelmatig op Walcheren broedde). Op 19/09/61 werden 2 vogels in de omgeving van Biggekerke opgemerict (Smulders en Joosse 1969). Uit de periode 1962-94 zijn slechts 2 gevallen bekend, beide betrekking hebbend op vondsten (26/08/84 1 verkeersslacht offer Biggekerke (Jan Willemse) en 03/09/88 l draadslachtoffer Zuid-Sloe (Adri Joosse). Ook elders in Zeeland is de Kwartelkoning thans zeer zeldzaam. Na 1968 zijn geen zekere broedgevallen meer bekend. Vergeer en van Zuylen (1994) noemen voor de periode 1983-91 slechts 4 waarnemingen in april (1) en mei (3). Hoewel de vogel op Walcheren waarschijnlijk niet gepaard is geweest, betreft het wel de le waarneming van een territoriumhoudende vogel sinds vele jaren voor Zeeland. Jaco Walhout, Verwenjstraat 25,4331 TA Middelburg. HUWELIJKSREIS NAAR PORTUGAL Zoals de meeste van jullie zullen weten zijn Anja en ik in april dit vooijaar getrouwd. De preciese bestemming van de huwelijkreis heb ik voor mijn kersverse vrouw geheim weten te houden tot het moment dat we om iets na tweeën in de nacht van 23 op 24 april op moesten staan om richting Schiphol te vertrekken en haar alleen door de plaats van bestemming te verklappen kon overhalen om mee te gaan. Om net na zes uur vertrok ons vliegtuig riching het zuiden, waar we drie uur later, na een extra rondje boven het schitterende wetland gebied achter het vliegveld in de Algarve, een veilige landing maakten op de luchthaven van Faro, waar opvallend veel Gierzwaluwen rondhingen. Zij maakten zich waarschijnlijk op voor een reisje langs Breskens. Vanuit de bus kon ik al enkele vogels bespeuren zoals Ooievaar, Klapekster en ee Boomvalk. Om een uur of half elf zaten we inmiddels uitgebreid aan de koffie op het mooie terras van ons appartementencomplex nabij het kleine vissersplaatsje Olhos d' Agua. Terwijl we ons, met de vlinders nog in de buik van de fantastische trouwdag, zitten te verbazen over de korte reistijd van Zierikzee naar deze plek, kijken we uit over een schitterende valei met roodachtige rotsformaties en daarachter een strak blauwe Atlantische Oceaan. Luttele minuten later hoor ik de eerste Bijeneters roepen en enkele seconden later zit er één in een dichtbijstaande den. Een vogel die daar werkelijk massaal voorkomt is de Europese Kanarie, wiens deuntje je overal hoort en wat al gauw niet eens meer opvalt. Een klein kronkelig pad voerde ons van het terras naar het strand beneden. In de valei bleek Kleine Zwartkop een territorium te hebben. Het strand bleek opvallend dun bevolkt met mensen, wat hoofdzakelijk te danken was aan het teit dat we daar in het voorseizoen vertoefden. Of waren het het minder warme weer voor die streken, de toch wat frisse 't Zwelmpje mizusftts 1995 naar mate de dag vorderde, steeds talrijker wordende stapelwolken, waardoor de temperatuur op een graadje of 18 bleef steken. De eerste drie dagen bleken opvallend koel voor de tijd van het jaar, wat vooral na het haast gebruikelijke nachtelijke buitje goed te merken was. De appartementen waren namelijk allemaal ingericht op warm zomerweer en aangekleed met koude plavuizen. De airconditioning die ook als verwarming leek te kunnen werken (alsof je die nodig zou moeten hebben in Portugal) kreeg ik niet aangeslingerd en op mijn vraag in simpel engels aan de receptie 'how does the airconditioning work?' was het antwoord: 'it doesn't'. Goed, dat was dan duidelijk. Gelukkig hadden we een app>artement voor 4 personen, wat betekende dat we ook 4 dekens hadden om ons op te warmen. De eerste dag gingen we op pad en terwijl we op de bus stonden te wachten richting Albufei- ra, een leuk toeristisch stadje, zie ik notabene een Blauwe Ekster overvliegen. Deze ontmoe ting was echter zeer kort, want de vogel was zo verdwenen. Die ekster hoopte ik deze week beter te zien te krijgen. De bus reed ons overigens hard voorbij omdat we aan de verkeerde kant van de weg stonden. Tja, van die Portugese dienstregeling hadden we kennelijk weinig begrepen, of zou het aan de taal liggen. We besloten het maar op het laatste te houden en te gaan lopen, want het moest naar zeggen van een stel engelsen niet ver zijn. Even vraag ik me nog af of het aan de verkeerde kant van de weg staan niet meer iets voor hun was geweest. Het werd al met al een leuke wandeling met onderweg een overvliegende Hop, veel Graszangers, enkele Bijeneters en een groepje van 3 Koereigers. De huur van een Fiat Tipo voor drie dagen daarna was gezien het weer een uitkomst. Een tripje richting Faro deed ons op het strand nabij het vliegveld belanden, waar ik 2 Reuzen- sterns zag foerageren. Op weg naar het strand reden we langs een mooi gebied 'Lido' genaam de waar ik besloot nog een kijkje te gaan nemen. Ooievaars die in Faro broeden komen o.a. hier foerageren, tezamen met de Kleine Zilverreigers en Koereigers. Meer landinwaarts kwam ik weer veel Graszangers tegen en een vrouwtje Cirlgors op een hekje. Net langs de weg bevond zich een smal dennebos met daar achter een steppe-gebied. In dit bos zag ik dit maal een Blauwe Ekster, zij het met enige moeite (ze zijn behoorlijk schuw), goed zitten. Deze vogel is Portugees bij uitstek want hij komt alleen in het uiterste zuidwesten van Europa

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 9