Zweinipje november 1995 j Het napauze programma bestond uit schitterende vakantie dia's van Floor over IJsland. Oproep Wie heeft De Takkeling van februari 1994 uit de kringmap nog in zijn bezit?. S.v.p inleveren bij Jan Meulmeester. ACTIVITEITENLIJST KNNV Dinsdag 24 oktober 1995 Lezing over de flora van de bloemdijken van Zuid Beveland door René Wink. Hij is beheer der van natuurterreinen van Natuurmonumenten in Zuid Beveland. Zaterdag 11 november 1995 Dagexcursie. Onder leiding van Niek Klaasse wordt een vogelkijkdag georganiseerd. Verza melen om 11.00 uur op het parkeerterrein bij het Ns-station Middelburg (kanaalzijde). De gebieden die o.a. worden bezocht zijn: de Middelplaten, Flaauwers inlaag (Schouwen), Keihoogte (N-beveland). Deelnemers worden verzocht brood en koffie mee te nemen. Donderdag 23 november 1995 Lezing over reeën in het Oranjebos en waterwingebied Oranjezon door Jan van Leerdam. Plaats: CSW, Elzenlaan 4, Middelburg, tijd 20.00 uur. SNOEK ZIT VOGELAARS DWARS van onze correspondent in London) Onze engelse collega-vogelaars die uit de verre omtrek naar een reservaat in Leicestershire waren gekomen om een zeldzame trekvogel te zien, zagen met afschuw hoe een flinke snoek het dier opslokte. De ruim één meter lange vis maakte met één hap een einde aan het bestaan van de betreffende Grauwe Franjepoot. Alleen enkele bruine en rode veren gaven aan dat de vogel, die van Noord Europa op weg was naar Afrika, ooit had bestaan. HET IS WEER HOUTSNIPPEN-TUI)? Twaalf oktober, dat is de vroegste datum waarop de Houtsnip op Walcheren is gezien. Vanaf begin november neemt het aantal waarnemingen sterk toe. Tot maart wordt de soort regelma tig gezien en rond half april volgen de laatste meldingen (Walhout, avifauna in prep.). De tijd is dus weer aangebroken waarin we deze steltloper kunnen ontmoeten. Meestal zijn dat toevallige ontmoetingen, bijvoorbeeld van vogels die uit de dekking zijn gejaagd door onze trouwe, maar onaangelijnde viervoeters. Voor wie dat wil zijn er echter ook mogelijkheden om meer gericht waarnemingen van Houtsnippen te verzamelen. Zoals eerder gemeld ('t Zwelmpje 9(4)1994) verlaten Houtsnippen bij Dishoek met grote regelmaat hun dagschuilplaatsen in het duin om elders de nacht door te brengen. Eind 1994 is een poging ondernomen om vast te stellen of dit verschijnsel zich tot dat gebied beperkt, of 'I Zwelmpje november 1995 IS dat hel op meer plaatsen zo toe gaat. Met medewerking van Floor Arts, Jan Willemse, Jan Hengst, Erik Sanders en Tobi Koppejan is een beeld verkregen van de situatie langs de binnenduinrand van Valkenisse (van Vebenabos tot de Westkappelse kreek). Op 27 november en 23 december werd gepost op kansrijk geachte lokaties. Dat wil zeggen: plaatsen nabij de binnenduinrand met enig uitzicht (de overvliegende vogels zijn het best te zien tegen de lucht). Gevraagd werd in de avondschemer te posten en alle Houtsnippen, met vliegrichting en tijd, op een kaartje in te tekenen. Tegelijk werd gelet op mogelijk invallende vogels. Van Vlissingen tot Westkapelle Deze gerichte 'inventarisatie', zo was het idee, zou wel eens een groter aantal vogels op kun nen leveren dan tot dat moment voor het ge bied bekend was. Daarbij moeten we wel be denken dat het gebied dat wordt overzien in de schemer niet erg groot is. Om dubbeltellingen zoveel mogelijk uit te sluiten werden de tel- posten met grote tussenruimte gekozen. De inventarisatie kan beschouwd worden als een kartering. Gebruikmakend van mijn eigen waarnemingen en die gedaan op 27/11 en 23/12 kom ik op tenminste 20 Houtsnippen die tussen Vebenabos en Hotel Zuiderduin zijn waargenomen tijdens het uitvliegen. Het me rendeel daarvan werd gezien ten zuiden van Klein Valkenisse. Van het duin in de omge ving van het pompstation bij Dishoek is be kend dat daar tijdens een gerichte aktie in de cember 1988 overdag 10 vogels werden aang etroffen. Andere waarnemingen betreffen meestal solitaire vogels. We kunnen dus niet zeggen dat de tellingen het beeld van de aanwezige aantallen sterk veranderd hebben. Wel is duidelijk geworden dat het uitvliegen van Houtsnippen zich niet beperkt tot de direkte omgeving van Dishoek. Ook op plaatsen als recreatieterrein de Ruiser (Groot-Valkenisse), het Kustlicht en bij hotel Zuiderduin werden, steeds omstreeks hetzelfde tijdstip, Houtsnippen gezien die het duin verlieten en naar... ja, waar naartoe vlogen? In de meeste gevallen zijn de vogels maar over een korte afstand te volgen. Vaak is wel duidelijk, uit de doelgerichte manier van vliegen, dat de vogels ergens naar op weg zijn. Maar is dat een tuin, een groenstrook of een andere bosachtige omgeving? Die vraag kan pas echt beantwoord worden wanneer we de vogels ergens zien invallen. Tijdens genoemde tellingen werden Houtsnippen gezien die invielen in een boomrijke tuin, een weiland en op een akker (of slootrand omgeven door akkers?). Verder werden twee vogels gezien die óf de groengordel rond een recreatiecomplex óf het daarvoor gelegen weiland opzochten. In één geval bezochten de vogels meerdere dagen achter elkaar dezelfde plaats (een tuin). Uit deze waarnemingen komt een beeld naar voren van Houtsnippen die ervoor kiezen om systematisch de beschutting van hel duin te verlaten (dag in dag uil, steeds naar dezelfde

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 10