12 14 7 Zwelmpje november 1995 VERSLAG LEDENVERGADERING 30 AUGUSTUS 1995 Aanwezig: 13 leden Afmelding ontvangen van Koos. Mededelingen Het Zeeuws vogelaarsoverleg is op 14 september in Goes. Dinsdag 5 september is er weer een vergadering voor een op te richten blad "Tadorna". Door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat worden we uitgenodigd voor een symposium op 21 september in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Is er belangstelling om mee te doen aan de World Birdwatch op 7 en 8 oktober? Er is een telefoontje binnengekomen van Hans van Brandwijk uit 's Hertogenbosch en van Ralf Joosse om te vragen of wij willen reageren voor het behoud van de trektelkijkpost (vuurtorentje) bij Westkapelle. Hans heef! een brief geschreven naar de gemeente Westkapel- le voor het behoud hiervan. Tijdens de vergadering kwam naar voren dat het in het huisje moeilijke vogelkijken is, maar misschien dat er een muurtje o.i.d. kan blijven staan zodat de vogelaars toch beschutting hebben. Men is van plan een Wetlandwacht op te richten. Deze natuurorganisatie zal dan naar de overheid toe bemiddelen. Adreswijziging: E. Sanders, Vlaardingerdijk 185Am 3117 EK, Schiedam M.J. Zekhuis Saffier 13,4337 MR, Middelburg. Veldwerk Jos heeft de telresultaten gehad van Gerard van Zuylen over de binnendijkse gebieden. Er is een Huiswaluwtelling gedaan door Adri, Luud en Jan Hengst. De resultaten lieten achteruitgang zien. Volgens Adri was het daarentegen een goed jaar voor de Gierzwaluw. Rondvraag Luud gaf aan dat er 9 broedgevallen waren van Kerkuilen met 26 juv. Van de 4 Gierzwaluw dakpannen die gelegd zijn in de St. Jansstraat in Middelburg zijn er 2 in gebruik genomen. De gemeente Valkenisse heeft Jan H. toegezegd dat er Gierzwaluwpannen terug moeten komen daar waar de kerk heeft gestaan in Zoutelande. De bewoners waren erg positief; zc hadden geen last van muggen!. Op Walcheren werden geregeld Boomvalken gezien. Adri zag boven Serooskerke een Boomvalk alarmeren. Toen hij omhoog keek zag hij dat de Boomvalk een Rode Wouw uit het gebied aan het werken was. Co Smit was bij een opname geweest van vroege vogels. Ook had hij een vakantiereis ge maakt naar Capadosië, wat achteraf een vogelreis bleek te zijn geworden. Er werden speciale tochten gemaakt hiervoor. Verder vraagt hij zich af waardoor er zo weinig leden naar de vergaderingen komen. Van de 65 leden zijn er gemiddeld 12 op een vergadering. Misschien is het zinvol om een enquête te houden wat de jongere of "slapende" leden weerhoudt om naar de vergadering te komen. Eventueel kunnen dan ideeën naar voren worden gebracht voor de invulling van de avonden. Een idee was al om de mooiste foto van het jaar te kiezen onder de leden en deze te vergroten 7 Zwelmpje november 1995 op kosten van de V. W.G. Hel jureren kan dan gebeuren op het MEC. Dhr. Smit en Jan M hadden dit jaar 4 broedgevallen van Kerkuilen. Er werden 16 jongen en 2 adulten geringd. Verder was Floor nog bezig met de nieuwe uitgave van activiteiten cn contacten van de V.W.G. Het na-pauze programma werd gevuld door Fred die de resultaten van de losse waarnemingen liet zien op de computer. Ook werden de nestplaatsen (broedgevallen) van de diverse vogels in kaart gebracht. VERSI AG LEDENVERGADERING 27 SEPTEMBER Aanwezig: 12 leden Afwezig met kennisgeving: Jan Meulmeester, Dolf Schaap Adri Joosse Mededelingen; Op 14 september heeft FA het Zeeuws Vogelaars Overleg (ZVO) bijgewoond. De belangrijk ste punten waren: -SOVON: redelijk aantal BMP plots in Zeeland, alleen nog plots in akkerbouwgebieden zijn gewenst. Voor BSP niet-broedvogels zijn 3 nieuwe soorten toegevoegd nl. Beflijster, Bokje en Frater. -Marianne Lundahl is aangesteld om weidevogelbescherming op poten te zetten in Zeeland. Ze bezoekt VWG's om project toe te lichten. -Voor alle belangrijke Wetlands in Nederland worden door Vogelbescherming/Wereld Natuurfonds zogenaamde Wetlandwachten aangesteld. Het zijn onafhankelijke waarnemers die jaarlijks rapporteren over de (wantoestanden in de Wetlands. -In het weekend 18/19 november zullen de Zeeuwse vogel werkgroepen deelnemen aan de nationale telling van steltlopers in het binnenland (o.a. Goudplevier, Kievit en Wulp). -Een groepje fanatiekelingen o.l.v. Jan-Willem Vergeer heeft een voorstel gedaan voor een nieuw te maken Zeeuws Jaarboek van de Natuur. Hel verschijnt in boekvorm. Het boek is een verzameling van hoogwaardige artikelen en overzichten over de toestand van de natuur in Zeeland. Gezien de inspanning van Vogelaars zal het leeuwedeel van de artikelen over vogels gaan. -Het belangrijkste weidevogelgebied van Walcheren, Zandvoortweg, wordt in het kader van het relatienotabeheer eens in de 4 jaar geïnventariseerd. Tijdens de gehouden inventarisatie dit jaar bleek dat enkele karakteristieke soorten zoals Veldleeuwerik, Kievit en Tureluur ondanks het natuurvriendelijke beheer nog steeds afnemen. Misschien iets voor de VWG om hier aandacht aan te besteden. -Jos Tramper meldt een gewijzigde organisatie in de Ganzenwerkgroep-nieuwsbrief. Voor de tellers veranderd er niets alleen wordt hen verzocht de gegevens zo snel mogelijk na dc telling op te sturen als ze niet op de eerstvolgende vergadering komen dat spaart Jos onnodige telefoontjes. Rondvraag -Luud Persijn meldt met elf paar een record aantal broedgevallen van dc Kerkuil op Walche ren dit jaar.

't Zwelmpje | 1995 | | pagina 8