7 Zwemlmpje februari 1996 1 woensdag 26 juni 19.30 huishoudelijk gedeelte 20.30 "misteiy bird competition": Test je veldkennis. Mark Zekhuis laat een aantal dia's zien van zeldzame en minder zeidame vogels, wie er de meeste goed raad ontvangt een mooie prijs! Fotografen in het bezit van geschikte dia's worden verzocht contact op te nemen met Mark. In de maand juli is er geen vergadering in verband met vakantie. ILLUSTRATIES Van de in dit nummer opgenomen illustraties wordt hier een overzicht gegeven met vermel ding van de tekenaar. pag. S, Middelste Zaagbek (Jaco Walhout); pag. 15, Bergeend (Jaco Walhout); pag. 22, Heggemus (Jaco Walhout); pag 22, Grauwe Franjepoot (Paul van Tuil); pag. 27, Papegaai duiker (Jaco Walhout); pag 29, Grauw Klauwier (Mw Smulders). MEDEDELINGEN Op de jaarvergadering wordt een gedeeltelijk nieuw bestuur gekozen. Er zijn twee functies vacant; die van secretaris en onderzoekscoördinator. Het bestuur stelt de volgende kandidaten voor: Paul Vader als secretaris en Jaco Walhout als onderzoekscoördinator. Eventuele tegenk andidaten moeten zich aanmelden bij het bestuur. Om zich kandidaat te kunnen stellen moet men zich verzekeren van de steun van tenminste tien leden (tien handtekeningen van leden). Deze kandidaatstelling moet voor de aanvang van de vergadering schriftelijk bij het bestuur worden ingediend. 't Zwemlmpje februari 1996 RESULTATEN BROEDVOGELMONITORING OUDE VEERSEWEG 1995 ln 1995 werd het monitoringgebied aan de Oude Veerseweg geïnventariseerd door Luud Persijn, Paul Vader, Jos Tramper en ondergetekende. Het was het twaalfde seizoen waarin acht bezoeken aan dit gebiedje werden gebracht en, middels territoriumkartering, de broedvo- gelbevolking (letterlijk) in kaart werd gebracht. Na de worsteling met veldkaarten, soortkaar- ten, geldige waarnemingen, datumgrenzen, interpretatiecriteria, fusie afstanden en meer fraai jargon resulteerde per soort het aantal territoria voor het broedseizoen '95. Voor de belangrijkste soorten heb ik getracht die scores zo in beeld te brengen, dat een vergelijking gemaakt kan worden met de overige jaren. In bijgevoegde figuurnr. 1 zijn voor die twaalf soorten met een zwart driehoekje het aantal territoria in 1995 aangegeven, de overige jaren zijn weergegeven met open vierkantjes. Van links naar rechts gaat het 'om: Bergeend, Wilde Eend, Waterhoen, Scholekster, Kievit, Tureluur, Houtduif, Veldleeuwerik, Graspieper, Merel, Kleine Karekiet en Huismus. figl- A =1995 2 16 "E a 12 20 Oud» Veereeweg BMP In totaal werden 91 territoria ge boekt. Sinds 1984 werd in drie seizoenen een lager aantal vastge steld en (dus) in acht seizoenen een hoger. In de tweede figuur is het aantals verloop voor de Waterhoen weer gegeven. Met een L is aangeduid de landelijke trend (achtergrond), met een W de situatie aan de Oude Veerseweg (voorgrond). index 10 8 6 4 2 In de eerste plaats vallen een aan tal uitschieters op: bij de Wilde Eend een lage waarde (1992), bij de Kievit een hoge (1988) en bij zowel Graspieper als Merel een (zeer) hoge (1984). Wanneer we de overige resultaten beschouwen als het 'normale beeld', kunnen we de scores van 1995 daarmee vergelijken. Van de Bergeend zijn in het afgelopen broedseizoen erg weinig territoria vastgesteld, evenzo van de Veldleeuwerik (die al langer in de problemen zit). Scholekster en Kievit gaven lage aantallen te zien. Bij de overige soorten zijn redelijke tot goede aantallen vastgesteld. 1992 1994

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 3