1 Literatuur 't Zwemlmpje februari 1996 I Arnemuiden ArnesteinI iNieuw- en St Jooslandl >ost-Soubürg| ggSlpehgyj IRitthem I Het aantal territoria werd vastgesteld door middel van een territorium kartering. Waargenomen of roepende vogels werden ingetekend op een kaart om achteraf de territoria vast te kunnen stel len. Van 6 maart tot 7 april werd het gebied (meestal een gedeelte per keer) acht maal doorkruist. De telling en vonden voornamelijk bij mooi weer plaats en in de ochtend tussen 8 en 11 uur. Zuid Beveland li water PQOOI bebouwing Y/AA industrieterrein spoorlijn weg provinciegrens Resultaten Na analyse van de tellingen werden voor de Groene Specht 8 territoria vastgesteld (figuur 2). Van de Grote Lijster werden 6 territoria vastgesteld (figuur 3). Bij de analyse van de gege vens is er rekening mee gehouden dat beide soorten meestal grote territoria bezitten. ge dichtheid van meer dan 3 paar per km2. Op Zuid-Beveland waar de soort zich halverwege deze eeuw vestigde broedt de soort zeer verspreid (Vergeer van Zuylen 1994), Bespreking resultaten Het op veel plaatsen ontbre ken van bossen in Zeeland zou de verspreiding van de Groene Specht, die in holen broedt, beperken. Tevens van belang zijn open grasrij ke plekken waar voedsel wordt verzameld (vnl. mie ren). Kijken we naar het aan tal territoria van de Groene Specht in de provincie Zee land dan zien we dat de be langrijkste broedgebieden gelegen zijn in de duinen van Walcheren en Schouwen en in de grensstreek van Oost Zeeuws-Vlaanderen, hier bereikt de soort een zeer ho- fig-2. Groene Specht De recente kolonisatie van Zuidoost Walcheren is opvallend omdat dit een akkergebied is. De Groene Specht broedde hier in 1995 in de bossen van Rammekenshoek (twee territoria), in 'l Zwemlmpje februari 1996 bomenlanen op dijken en erfbeplantingen. Een voorbeeld van broeden in bomen op boomdij- ken zijn de twee territoria op de Boomdijk bij Nieuw- en St Joosland. Een voorbeeld van een 8territorium bij een erfbeplanting is het territorium aan de Zuidweg in Welzinge. De dichtheid in het geïnventariseerde gebied is 0,27 paar/km2, dit is vergelijkbaar met de gevonden dicht heden in vergelijkbare gebieden elders in Zeeland. De kolonisatie vond mogelijk vanuit twee kanten plaats. Vanuit de duinen bij Dishoek, waar hoge dichtheden voorkomen, en vanuit Zuid-Beveland, waar de uitbreiding al enkele 1 O-tallen jaren geleden plaatsvond. f'g-3- Grote Lijster De Grote Lijster is in Zee land o.a. een broedvogel van boomgaarden en boomdij- ken. In de gevonden territori a zijn vrijwel zonder uitzon dering boomdijken en/of boomgaarden aangetroffen. Territoria bij boomgaarden zijn o.a. bij de boomgaard langs de Havenweg bij Rit- them en langs de Derde Weg bij Nieuw- en St Joosland. In vergelijking met de Groene Specht bevinden de territoria van de Grote Lijster zich in meer open agrarisch gebied. In agrarisch gebied in Zee land met boomdijken en po- pulierenaanplantingen be reikt de Grote Lijster een dichtheid van 0,7 paar/ km2. In het geïnventariseerde gebied op Walcheren bereikte de soort een dichtheid van 0,2 paar/ km2, deze dichtheid komt overeen met die in de Zak van Zuid-Beveland (Vergeer van Zuylen 1994). De kolonisatie van zuidoost Walcheren vond waarschijnlijk niet vanuit de duinen van Walcheren plaats maar vanuit het oosten. In de Zak van Zuid-Beveland is de Grote Lijster al veel langer broedvogel van boomgaarden en erfbeplantingen. 8 Meininger 1981. Inventarisatie van 10 soorten broedvogels op Walcheren in 1981. Onder- zoeksmededelingen Nr. 5. KNNV-Vogelwerkgroep, Walcheren. Smulders B.J. Joosse A. 1969. Avifauna van Walcheren. Wetenschappelijke Mededelingen KNNV. No. 82. Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, Hoogwoud. Tramper J. 1995. De Groene Specht als broedvogel op Walcheren in 1994. 't Zwelmpje 10:4 7. Vergeer J-W. van Zuylen G. 1994. Broedvogels van Zeeland. Stichting Uitgeverij Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Utrecht.

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 5