12 11 V Zwemlmpje februari 1996 8 Diversen. -Kascontrole commissie: Fred Twisk (tweede keer) en Ben Smulders. -Vogelwaarnemingen worden in de computer ingevoerd door Fred Twisk. Jaco Walhout en Sander Lilipaly (voorheen Eric Sanders) maakten een verslag van ingezonden waarnemingen voor het Zwelmpje. -Het vogelwaarnemingsarchief werd weer beheerd door Jan Meulmeester. -De redactie van het Zwelmpje was in handen van Paul van Tuil. Jan M.W. Meulmeester, secretaris Korte samenvatting veldwerk SOVON projekten In januari werd de jaarlijks terugkerende midwintertelling gehouden. Voor het B.M.P. (broed- vogelmonitoringprojekt) werd het gebied nabij de Oude Veerseweg weer op broedvogels onderzocht. Enkele deden weer hun PTT (Punt Transect Telling) ronde. Soorten welke vallen onder BSP (Bijzondere soorten niet broedvogels projekt) werden weer uit de ingezonden waamemings kaartjes gehaald en doorgegeven aan SOVON. Meerjaarlijkse landelijke projekten In november werden op verzoek van de Nederlandse Steltloper Werkgroep de op Walcheren (binnendijks) verblijvende steltlopers geteld (coördinator voor geheel Zeeland Gerard van Zuylen). Deze telling leverde ondermeer 962 Wulpen, 3736 Kieviten en 3996 Goudplevieren op. Trektellingen vonden plaats te Breskens (vooijaar) en op de Nolledijk en Westkapelle (najaar). In de wintermaanden werden weer de op Walcheren verblijvende Ganzen en Kleine Zwanen geteld. Bijzondere projekten De RoofVogelwerkgroep Zeeland is deze winter gestart met het tellen van overwinterende roofvogels. Walcheren doet hieraan mee. Op Walcheren wordt tevens aandacht besteedt aan de relatie met het landschap. Enkele leden hebben samen met Fred Twisk in de avondschemer gekeken naar foerageer- vluchten van Houtsnippen. Floor Arts verzamelde de gegevens van de op Walcheren broedende roofvogels en enkele schaarse soorten. Broedgevallen van Huiszwaluw werden geteld door A. Joosse, L. Persijn en J. Hengst. Jos Tramper, onderzoekscoördinator Bescherming Bij renovatiewerkzaamheden in de Zeewijksingel in Oost-Souburg dreigde de broedgelegen- heid van een grote kolonie Gierzwaluwen verloren te gaan. Met behulp van subsidies van de Gemeente Vlissingen en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland konden in April een groot aantal gierzwaluwdakpannen geplaatst worden. Hieraan werkten mee (op alfabetische volgor de): Floor Arts, Jan Goedbloed, Adri Joosse, Jan Meulmeester, Luud Persijn, Ben Smulders, Jos Tramper en Fred Twisk. In het kader van het natuurbeschermingsjaar 1995 werd er op het MICMEC een krekenten- 7 Zwemtmpje februari 1996 toonstelling opgezet. Fred Twisk leverde hiervoor ideeën en gegevens. Vogelbescherming komt naar je toe en is gestart met regionale coördinatoren. In de Delta wordt die functie vervuld door Jan Willem Vergeer. De samenwerking verloopt prima en voor alle vogelbeschermings aangelegenheden is hij een direkt aanspreekpunt die goed op de hoogte is van de regionale situatie. Hij heeft dit jaar in onze regio alle gevallen van onnatuur lijke roofVogelsterfte in kaart gebracht en de nodige akties daarop ondernomen. De provincie Zeeland heeft een weidevogelcoördinator aangesteld. De functie wordt vervuld door Marianne Lundahl, ze is geplaatst bij de Stichting Lanschapsbeheer Zeeland. Op de maandelijkse bijeenkomst in december heeft ze de leden van de VWG ingelicht over het projekt. De bedoeling is om de weidevogels te beschermen voornamelijk door het plaatsen van nestbeschermers. Afgelopen jaar was een aanloopjaar. Op Walcheren hebben enkele vrijwilligers (geen leden VWG) hieraan meegewerkt. Komend jaar gaat het projekt volop draaien en wordt medewerking gevraagt van vrijwilligers. Jan Meulmeester en dhr J. Smit controleerden de nestkasten in de gemeente Vlissingen. Alle kerkuilkasten werden gecontroleerd (coördinatie Luud Persijn), evenals alle torenvalk- kasten. In de meeste gevallen konden de aanwezige pullen geringd worden door de heren Schaap en Joosse. Floor Arts, voorzitter

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 8