11 VEEL PATRIJZEN IN DE POLDERS ROND NIEUW EN ST JOOSLAND! 't Zwemlmpje februari J 996 Op 27 december 1995 bezocht ik de polders rond Nieuw- en St Joosland voor een roofvogel telling. Door de vorst waren de velden berijpt. Al snel bleek dat de omstandigheden vergelijk baar waren met een zogenaamde "sneeuw-patrijzentelling". De groepen Patrijzen vielen al bij grote afstand direkt op als donkere bolletjes op de berijpte akkers. Alle waargenomen groep jes Patrijzen werden ingetekend op een kaart (figuur 1). Er werden in totaal 8 groepen waargenomen van 2 tot maximaal 14 exemplaren. De gemiddelde groepsgrootte was 7,9. In totaal werden 63 Patrijzen waargenomen. Vooral in de Oud- St Jooslandpolder, die omsloten wordt door de Boomdijk en Binnendijk, werden veel Patrijzen waargenomen. Het lijkt erop dat droge zomers en zachte winters afgelopen jaren gunstig zijn geweest voor de populatie Patrijzen in dit gebied. Tevens heeft het niet bejagen van deze soort waarschijnlijk ook meegespeeld. Floor Arts, Westerzicht 217,4385 AH Vlissingen figuur 1. Waarnemingen van groepen patrijzen (circels) op 27 december 1995 Zwemlmpje februari 1996 11 VERSLAG LEDENVERGADERING 28 NOVEMBER Aanwezig: 11 leden Afwezig met kennisgeving: Adri, Luud. Mededelingen - Onderzoek naar overwinterende roofvogels op Walcheren. Men kan op 2 manieren deelnemen aan deze telling. 1.Éénmalige teling. Kies een datum uit tussen 22-12-95 en 07-01-96 met goed, helder en bij voorkeur niet helemaal windstil weer. Bekijk van te voren het omlijnde gebied en noteer de vogel, liefst op leeftijd en geslacht. 2. Intensieve telling. Nu dient men minstens 3-4 bezoeken te brengen aan het betreffende gebied in de periode 07-12-95 tot 14-01-96. Tenminste een bezoek dient te vallen in de periode 22-12-95 tot 07-01-96. Het beste is de gebieden van roofvogels hetzelfde te houden als de gebieden voor de midwintertellling. Gegevens kunnen worden doorgegeven aan Fred of Floor. Veldwerk Er zijn bij de telling in november geen Kleine Zwanen en geen ganzen gezien. Jaco moest nog inzendea De juiste gegevens van de steltlopertelling zijn nog niet bekend. Er zijn wel veel Goudpleveieren en Kieveten gezien. Rondvraag - Staatsbosbeheer heeft via Ralf gevraagd om gegevens over de soorten en aantellen in de winter uit de Veerse Kreken. Als het km.-blok ingevuld is op de waamemingskaarten dan rollen de gegevens zo uit de computer volgens Fred. - Ralf wil verder nog een Torenvalkkast Jan G. heeft er nog een in zijn schuur staan. - Eind oktober is en een Bosuil doodgereden bij het Oranjebos. Ralf vraagt of het bekend is waar ze vandaan komen. Fred heeft gehoord dat ze zijnmeegelift' uit het oosten van het land. Dhr. Schaap heeft er twee geringd en losgelaten. - Volgens Jan G. worden er onzettend veel Iepen gekapt bij de Veerse kreken in opdracht van Staatsbosbeheer i.v.m. de lepziekte - Fred heeft een Kerkuil losgelaten die door dhr. Schaap was geringd. De vogel had een gebroken vleugel en was weer opgeknapt. - Dhr. Schaap heeft ook een Kleine Alk geringd die op een parkeerplaats in Oostkapelle was geland(!). De vogel is later op het strand weer losgelaten. Het napauze programma bestond uit schitterende dia's en een film van Hans Klaasse over Polen. Ook were er nog een stukje videofilm van Jan G. bekeken over de Kleine Alk bij Westkapelle.

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 9