RESULTATEN BROEDVOGELONDERZOEK IN 1995 'tZwelmpje mei 1996 1 INLEIDING Dankzij de flinke hoeveelheid kopij, waaivan niet alles in dit nummer geplaats kon worden, ligt een leuk en afwisselend nummer voor jullie, al zijn de illustraties voor m'n gevoel wat schaars. Mensen die hieraan wat willen doen zijn nog steeds zeer welkom. De auteurs in dit nummer worden bij deze weer bedankt voor hun bijdrage(n). Kopij en tekeningen voor het volgende nummer moeten worden ingeleverd vóór 20 juli. Paul van Tuil, Bagijnestraat 18,4301 BH Zierikzee, tel. 0111 - 421640. NOTEER IN UW AGENDA woensdag 29 mei avondexcursie naarNeeltje Jans aanvang: 19.30 vertrekplaats: De grote parkeerplaats aan de binnenzijde van de Oosterscheldekering bij het restaurant Speciale aandacht gaat uit naar de kustbroedvogels. Veel op Walcheren tegenwoordig zeldza me broed vogels zoals Dwergstern, Strandplevier en Tapuit zijn hier goed te observeren. Een groot spektakel is de meeuwen kolonie. Er is een grote gemengde kolonie van Zilvermeeuw, Kleine Mantelmeeuw en Stormmeeuw. Voor de oplettende vogelaar broedt er een Geelpoot- meeuw die gepaard is met een Zilvermeeuw. woensdag 26 juni ln verband met verblijf in het buitenland van Mark Zekhuis wordt de "misteiy bird competiti on" verplaatst naar augustus! 19.30 huishoudelijk gedeelte 20.30 Breskens 1996 Pim Wolf en Floor Arts presenteren de eerste resultaten van de trektellingen bij de telpost Breskens. ln de maand juli is er geen vergadering in verband met vakantie. woensdag 28 augustus 19.30 huishoudelijk gedeelte 20.30 "misteiy bird competition" Test je veldkennis. Mark Zekhuis laat een aantal dia's zien van zeldzame en minder zeldzame vogels, wie er de meeste goed raad ontvangt een prijs! Fotograven in het bezit van geschikte dia's worden verzocht contact op te nemen met Mark. 'tZwelmpje mei 1996 1 In 1995 zijn door de Vogelvvericgroep Walcheren gegevens verzameld over zeldzame en schaarse broedvogels van Walcheren. Speciale aandacht ging uit naar de roofvogels. Op de vo gelwerkgToepbij eenkomsten werden gevonden territoria aangegeven op topografische kaarten. Hopelijk motiveren deze resultaten de leden ook in 1996 weer om broedgevallen van zeldzame en schaarse soorten te noteren en door te geven aan de onderzoekscoördinator. KOLONIEVOGELS Blauwe Reiger (64 paar) De enige kolonie die Walcheren rijk is was ook in 1995 bezet Door Koos Minnaar werden maximaal 64 bewoonde nesten geteld in de kolonie op landgoed Ter Hooge. Hiermee is in 1995 het aantal broedparen toegenomen tot een recordhoogte. De verwachting is dat in 1996 het aantal aanzienlijk lager zal zijn omdat veel Blauwe Reigers de strenge winter niet over leefd hebben. Oeverzwaluw (4 paar) In de opspuiting tegenover "Scheldepoort" nestelden ook in 1995 weer enkele paartjes Oever zwaluwen. KUSTBROEDVOGELS Kluut (6-8 paar) De Kluut is een zeldzame broedvogel op Walcheren Aan de Oude Veerseweg werden 3-4 paar vastgesteld en aan de overzijde van het kanaal langs de Kleverskerkseweg 1 paar. Op de opspuiting van Scheldepoort deden 2-3 paren een broedpogjng. Op de laatste lokatie kwamen geen jongen groot Vegetatiesuccessie bedreigt deze broedplaats. Een inlaag bij Rammekens (in het kader van Westerschelde Herstelplan Natuur) biedt in de toekomst nieuwe mogelijkhe den voor de Kluut. Kleine Plevier (4 paar) Op Walcheren broedt deze soort vrijwel alleen op ruderale terreinen in industriegebieden. De bekende broedplaatsen waren ook dit jaar weer bezet. Op Amestein en bij de "Windhoek" te Ritthem waden elk één paartje waargenomen. In het Sloegebied broedden diverse paartjes waarvan 2 op de opspuiting tegenover "Scheldepoort". Gezien de tijdelijke aard van de huidige broedplaatsen mogen we aannemen dat deze interessante soort bij het verdwijnen van deze gebieden zal verdwijnen als broedvogel op Walcheren. Strandplevier f6 paart Van deze in Nederland stok bedreigde broedvogel werden 6 broedgevallen vastgesteld op Walcheren. Deze kalegrondbroeder is alleen nog aan te treffen in het Sloegebied waar meestal door graafwerkzaamheden jaarlijks tijdelijk geschikte broedplaatsen ontstaan. De Strandple vier vormt onder ideale omstandigheden kleine kolonies. Op de opspuiting tegenover "Schel depoort" werden op een zeer kleine oppervlakte zes nesten gevonden. Bij controle twee weken later waren alle eieren en vogels verdwenen. Mogelijk speelt predatie (ratten) een rol.

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 3